3 Aylık, 1 Aylık Bebeğe Pirinç Unu Verilirmi Pirinç Unu Kaç Aylık Bebeğe Verilir

Pirinç Unu Maması Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 239

Pirinç Unu Maması Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Pirinç öğütülerek elde edilen una pirinç unu adı verilmektedir. Pirinç unu senelerce Anadolu’da bebeklerin mamalarında kullanılmıştır ve hala da kullanılmaktadır. Çocuk Doktoru Gülsen Meral; pirinç unu mamasının bebeklere 4.aydan itibaren anne sütün yanında ilk verilebilecek ek gıdalardan olduğunu ifade etmiştir. Ancak pirinç unu maması 4 aydan küçük bebeklere  verilmemelidir.

Bebekler için en sağlıklı besin şüphesiz ki anne sütüdür. Ancak uzmanlar bebek 4 aylık olduktan sonra ek gıdalara yavaş yavaş geçilebileceğini uygun görmektedir. Fakat ek gıdalara geçilse bile anne sütü en az 6 ay tamamen kesilmemelidir, ek gıdaların yanında süt emzirilmeye devam edilmelidir. Ayrıca bilinmesinde fayda vardır ki bebekler 1 yaşına basmadan önce inek sütü vermek yanlıştır.

Bebeklere ek gıda olarak verilebilecek pirinç maması ilk defa deneneceği zaman bebeğin aç olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ilk denemede bebek toksa mamayı yemek istemeyebilir. Ayrıca pirinç mamasına şeker katmamalısınız. Şeker tüketimi bebeklerde sağlıksız kilo alımına sebep olacaktır.

Pirinç Unu Maması Bebeğe Ne Zaman Verilir?

Pirinç unu maması 6. ayını doldurmuş bebeklere verilmelidir. Pirinç maması marketlerden satın alınan hazır mamalardan kat ve kat daha sağlıklı, doğal ve lezzetlidir.

Pirinç Unu Maması Nasıl Yapılır?

Pirinç unu maması için gereken malzemeler;

  • 2 tatlı kaşığı pirinç unu,
  • 1 çay bardağı anne sütü veya devam maması,
  • Yarım çay bardağı su,

Hazırlanışı

Bebeklerin ana besin maddesi süttür. Ancak bazı sebeplerden dolayı anneler bebeklerini yeterince emziremeyebilir. Böyle bir durumda sadece bebek 1 yaşını geçmişse inet sütü kullanılabilir. Oda sıcaklığındaki yarım çay bardağı suyu 2 tatlı kaşığı pirinç unuyla güzelce karıştırın. Güzelce karıştırmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde mama topaklanacaktır. Bunu kısık ateşte 4-5 dakika pişirin. Piştikten sonra ocaktan alın ve üzerine 1 çay bardağı sütü karıştırarak ekleyin. Süt iyice yedirilene kadar karıştırın.  Sonrasında mamanın ılınmasını bekleyin ve bebeğinize verin. Mamayı bebeğiniz alışana kadar yavaş yavaş vermeniz ve sabretmeniz önemli. Bebeğinizin bu mamayı sevmesi için sevdiği meyvelerden püre yapıp bunu mamanın üzerini süslemek için kullanabilirsiniz.

Pirinç Unu Mamasının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Pirinç maması kilo alma problemi olan bebekler için kilo  aldırıcı olduğu bilinmektedir. Ancak bu mama oldukça doyurucudur.

Bebeğinize pirinç unu verirken dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü aşırı oranda verilecek pirinç unu maması bebeklerde obezite riskini yükseltmektedir. Ayrıca pirinç unu bebekte şişkinlik gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Pirinç unu mamasında bulunan mineral ve vitamin bebeğin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ek olarak bebeğin yutkunma yeteneğinin oluşmasına da yardımcı olmaktadır.

Pirinç unu maması yüksek doyurucu özelliği ile bebeği uzun süre tok tutacağından daha fazla uyumasına da yardımcı olmaktadır. Bu sayede bebeklerin uykuları daha az bölünecektir.

Pirinç unu bebeklerde kabızlık ve ishal gibi problemlerin görülmesini önler. Ek olarak bebekleri alerjik hastalıklara karşı korur.

Pirinç Unu Mamasının Bebeklere Zararları Nelerdir?

Çocuk Doktoru Suat Erkmen pirinç ununun düşünüldüğü kadar faydalı olmadığını ifade ediyor.

Anneler bebeklerini tok tutmak için akşam öğününde pirinç unu kullanarak muhallebi yapmakta veyahut gece öğününde biberonla pirinç unu vermektedir. Anneler bu beslenme şekline bebek daha 4 aylık olmadan başlayabilmektedir. Bu sakıncalıdır. Çünkü bebeklerde ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenilmelidir. Bazı anneler pirinç ununu anne sütü yerine koymakta ve bebeğin 4-6 ayında yedirebilmektedir.

Pirinç unu mamaları hakkında yanlış bilinen gerçeklerden birisi de pirinç ununun bebek için üretilen mama sanılmasıdır. Pirinç unu sadece pirincin öğütülmüş halidir yani bebekler için tamı tamına bir mama değildir.

Pirinç unu besleyici değildir.

Pirinç unu bebeklerde kof şişmanlık yapmaktadır. Bebeklerde kırmızı ve şişman yanaklar anneleri yanıltmamalıdır.

Pirinç unu içerisinde bebeklerin zihin ve beden gelişimlerine katkı sağlayan gerekli vitamin ve mineralle bulundurmamaktadır.

Pirinç unu maması inek sütüyle hazırlanmaktadır.

İnek sütünde demir, C,D ve E vitaminleri, çok az sodyum, potasyum ve çok fazla klor bulunmaktadır.  İnek sütü 1 yaşından küçük bebekler için uygun değildir. Çünkü 1 yaşından küçük bebekler inek sütünü sindirmekte zorlanır ve kabızlık, demir eksikliği sonucu kansızlık, bağırsak içi kanamalar, D vitamini eksikliği nedenli kemik gelişim bozuklukları, omega 3 ve omega 6 eksikliği sebepli beyin ve göz gelişiminde problemlere neden olabilmektedir. Bu yüzdendir ki tıpta uzmanlar 1 yaşından küçük bebeklerin inek sütü içmesini asla tavsiye etmemektedir.

İnek sütü ile evde hazırlanan pirinç unu muhallebileri haricinde endüstriyel pirinç unlu mamalarda demir ve vitamin bulunmaktadır. Bu mamalar su ile hazırlanmaktadır.

Üstte bahsettiğimiz her ne kadar doğru olsa da piyasa da satılan her pirinç unlu mamanın içeriği aynı değildir. Bu yüzden bebeğine vereceğiniz mamanın içeriğine çok dikkat etmelisiniz.

Piyasada bebeklerin sağlığına uygun kaşık mamalar bulunmaktadır. Bu pirinç unlu mamalar, pirinç unu gibi bebeklerde kof şişmanlık yapmaz ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besinsel ihtiyaçları karşılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.