Bebeğimi Sivrisinek Isırdı Ne Yapmalıyım? Bebekleri Sivrisinek Isırması

Bebeklerde Sinek Isırığı Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Doğal Yöntemler

1 5.788

Bebekleri Sinek Isırması

Bebeklerde sinek, sivrisinek ısırığı yaz aylarında sık karşılaşılan bir durumdur. Sinek ısırığı sonucunda bebeğin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu belirtilerin geçmesi için makalemizde bildirilenleri uygulayabilirsiniz.

Bebeğimi Sinek, Sivrisinek Isırdı, Ne Yapayım, Nasıl Geçer? Bitkisel, Doğal Yöntemler

Karbonat

Karbonat, sinek ısırması sonucu oluşan kaşıntı için oldukça etkilidir. Doğası gereği alkali olması ciltteki pH seviyesini dengeleyip rahatlama sağlar. 1 tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak su içine atın. İçinde bir havlu batırıp etkilenen bölgeye 10 dakika uygulayın.

Limon

Limon anestetik ve iltihap sökücü faydaları sayesinde bebeklerde sinek ısırması belirtilerinin rahatlaması için kolay ve oldukça etkili bir maddedir. Öncellikle limonu ikiye bölün ve etkilenen bölge üzerine bir yarısını sürün.  Enfeksiyon oluşumunu engellemek için ısırıklar üzerine limon uygulayın. Dilerseniz limonun suyunu çıkarıp temiz bir bezi bu suya batırıp bebeğin cildine de uygulayabilirsiniz.

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak şişliği azaltmaya yardımcıdır ve sinek ısırması sonucu oluşan kaşıntıyı rahatlatır. Dahası, güçlü kokusu sayesinde böcek ve sinekleri uzak tutar.

  • Ezdiğiniz soğan veya sarımsağı etkilenen bölge üzerine sürün.
  • 5 dakika bekledikten sonra durulayın.

Aloe Vera

Aloe vera kaşıntı, şişlik, ağrıları geçirir, antiseptik özellikleri bebeklerde sinek ısırığı tedavisinde kullanılır. Ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltır ve iyileşmeyi azaltır.

  • Aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkarın. Eğer aloe vera bitkiniz yoksa aktardan aloe vera jeli alıp kullanabilirsiniz.
  • Aloe vera jelini buzdolabında 10 ila 15 dakika bekletin.
  • Etkilenen bölge üzerinde direkt olarak bu jeli sürün.

Tuz

Tuz içeriğindeki antiseptik ve iltihap sökücü özellikleri sayesinde sinek ısırığına iyi gelir. Biraz tuz ve suyu karıştırıp macun kıvamına gelir. Etkilenen bölge üzerine bunu sürün.

Buz

Soğuk hissi, sinek ısırığının sebep olduğu birçok belirtiyi geçirir. Bebeğinizde sinek ısırmış bölge üzerine soğuk kompres uygulayın. Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bebeğin cildine tutun. Bu yöntem hem kızarıklık hem de kaşıntıyı geçirir.

Diş Macunu

Diş macunu sinek ısırığı kaynaklı kaşıntıyı azaltır. Etkilenen bölge üzerine diş macunu sürün. Daha etkili ve hızlı sonuçlar almak için, iltihap sökücü özellikler ve diş macunu karbonat ve mentol gibi içerikleri nedeniyle naneli diş macununu kullanabilirsiniz. Jel formundaki macunların kullanımı önerilmektedir. Biraz naneli macundan etkilenen bölge üzerinde sürün.  Kurumasını bekleyin ve durulayın.

Bal

Sinek ısırığı üzerine uygulayacağınız bir miktar bal bebeklerde sinek ısırığı belirtilerinin geçmesinde yararlı olacaktır. İçinde bulunan mikrop karşıtı özellikler enfeksiyon oluşumunu engeller.

Sabun

Sinek ısırığı olduktan hemen sonra ısırık üzerine sabun sürün. Bu, sinek ısırığının sebep olduğu kaşıntı için geçici bir çözüm olabilir.

Elma Sirkesi

Alkali doğası sebebiyle elma sirkesi sinek ısırığı için çok yararlıdır. Ancak, bu bebek teninde kullandığında su ile mutlaka karıştırılmalıdır. Su ile elma sirkesini karıştırıp bebeğin cildine uygulayın.

Yağlar

Bazı yağ özleri kaşıntıyı geçirme özelliğine sahiptir. Bu, gül suyundan tutun da lavanta yağı, çay ağacı yağına kadar çeşitlendirilebilir.

Zerdeçal

Birçok hastalık için iyileştirici özellikleri ile bilinen zerdeçal bölgesel uygulamalar için de oldukça yaygındır. Zerdeçal macunu yara veya ısırık üzerine sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırır. İçinde bulunan bakteri karşıtı özellikler yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal ile yarım tatlı kaşığı sandal ağacı tozunu su katarak macun kıvamına getirin. İyileşmeyi hızlandırmak adına ısırık üzerinde bölgesel olarak uygulayın.

1 yorum
  1. yıldız diyor

    Arkadaşlar bu yaz sivrisinekler bizi de perişan etti .Geçen gün arkadaş tavsiyesi üzerine İnternetten Ultrasonik Sivrisinek kovucu diye bir cihaz aldık, oldukça etkili, ilaçsız ve sağlığa bir zararı yok, Sivrisinekleri öldürmüyor ancak bulunduğunuz ortamdan uzak tutuyor, Yalnız piyasada ucuz ve kalitesiz olanları var onlar bir işe yaramıyor, Biz 80-90 TL civarında aldık ve gerçekten rahat ettik. Google’a Ultrasonik Sivrisinek kovucu yazdığınızda çıkıyor .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.