Bebeğimin Boynu Pişik Oldu Ne Yapayım Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde Boyun Pişiği Boyun Altı Pişiği Nasıl Geçer?

0 1.061

Bebeklerde Boyun Pişiğine Ne İyi Gelir? Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Pişik; bebeklerde çok yaygın görülen bir problemdir. Pişik genellikle popoda çıktığı bilinse de boyunda da meydana gelebilmektedir. Bebeklerin boynunda görülen pişik çok ciddi olmayıp genellikle kendiliğinden geçmektedir. Fakat eğer geçmezse uygulanacak bazı doğal tedavi yöntemleri vardır. Bebeklerde boyun pişiği olması durumunda doktor pişik tedavisi için sudocrem kremi verebilmektedir.

Bebeklerde Boyunda Pişik Neden Olur?

Cilt Tahrişi

Bebeğin cildinde olan kıvrımlar birbirine sürekli sürtündüğünden ciltte tahrişe sebep olabilir. Bu ciltteki tahrişlerin bir diğer sebebi ise bebeğin cildine elbise sürtülmesidir. Sürtülme sürekli olduğunda ciltte tahriş oluşur ve pişiğe yol açar.

Mantar Enfeksiyonu

Bebeklerde boyun pişiğinin bir sebebi ise mantar enfeksiyonudur. Mantarın gelişimi için en uygun ortam ılık ve nemli yerlerdir. Bebeklerde boyundaki kıvrımlar, bu tür mantarlar için mükemmel bir üreme yeri olmaktadır. Bebeğin boynunun kıvrılmalarına ter ve nem biriktiğinde mantar gelişme riski daha da yükselmektedir.

Süt Salyası

Emen bebeklerde boyun bölgesinde küçük tahrişler sıklıkla görülmektedir. Bebek anneyi emdiğinde fazla süt boynuna akar ve burada biriktiğinde ciltte birikim oluşturur. Bu da eğer güzelce temizlenmeze ve bölge nemli kalırsa sonucunda ciltte tahriş meydana gelir.

İsilik

Vücutta boyun bölgesinde özellikle yaz aylarında yaygın olarak görülen isilik; aşırı kuru havanın bebeğin cildinde hassasiyet oluşturması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu tahriş ciltte kızarıklık ve şişliklere sebep olmaktadır.

Bebeklerde Boyun Pişiği Belirtileri

  • Boyunda kırmızı lekelerin çıkması
  • Boyun bölgesinde kaşıntı ve ağrı
  • Bazı vakalarda ateş
  • İştahsızlık
  • Bebekte huzursuzluk

Bebeklerde Boyun Pişiği İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

Mısır Nişastası

Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra boyundaki tahriş olan bölgeye biraz mısır nişastası sürün. Mısır nişastası boyun bölgesinin nemli olmasını önleyen ve ciltte nem kaynaklı çıkan kaşıntıyı engelleyen etkili bir doğal yöntemdir.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağında bulunan mikrop karşıtı özellikler bebeklerde boyun bölgesinde meydana gelen pişikleri geçirmek için mükemmeldir.  Bebeğinizin boynuna hindistancevizi yağı sürerek iltihap ve kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Bebeğinizin boynundaki pişikleri önlemek için kullanacağınız bir diğer yöntem ise soğuk komprestir. Soğuk hissi hem iltihabı azaltacak hem de yanma hissini dindirecektir. Bir tane temiz pamuklu havluyu soğuk su içerisinde bekletin ve fazla suyu sıkın daha sonra boyunda olan pişikler üzerinde birkaç dakika bekletin. En sonunda  bölgeyi kurulayın. Soğuk kompressi günde 3-4 kez tekrarlayın. Soğuk kompress bebeklerde boyunda çıkan pişikler için kolay ancak çok etkili bir yöntemdir.

Bebek Losyon ve Kremleri Kullanımı

Çocuk doktoruna danıştıktan sonra bebek losyonu veya kremi kullanmanız önerilir. Losyonu veya kremi az miktarda günde en fazla  iki kez uygulayın. Ayrıca; kullanacağınız krem ve losyonun ciltteki tahrişi arttırabilecek ve bebekte alerjiye yol açabilecek maddeler içerip içermediği hakkında dikkatli olun.

Yulaf

Bebeklerde boyunda çıkan pişikler için en etkili doğal yöntemlerden birisi ise yulaftır. Bir avuç yulafı bebeğin banyo kapına koyun. Bu hem bebeğin cildini ferahlatacak hem de pişiğin tekrar oluşmasını engelleyecektir, ayrıca ciltte önceden oluşan pişiğin de geçmesine yardımcı olur. Yulafın kullanılacağı bir diğer yöntemde ise temiz bir havlu içine biraz yulaf konur ve bu ılık su içinde 5 dakika bekletilir. Ardından fazla su sıkılır ve boyun bölgesinde birkaç dakika tutulur. Sonrasında bölge kurulanır. Bu yöntem de pişikleri hızla geçirmede çok etkilidir.

Bebek Talk Pudrası

Kaliteli talk pudra kullanmak da boyundaki pişik için; bölgenin kuru ve nemsiz kalmasına yardımcı olarak ciltte daha fazla pişik ve tahriş oluşumunu önlemektedir. Ayrıca ciltte önceden zaten var olan pişiği de yüksek oranda kontrol altına almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.