Bebeklere Zeytin Yedirmenin Faydaları 6 Aylık Bebeğe Verilir mi

Bebeklere Zeytin Ne Zaman Kaçıncı Ayda Verilir Doktor Cevaplıyor

0 173

Bebeklere Zeytin Ne Zaman Kaçıncı Ayda Verilir Doktor Cevaplıyor

Zeytin kahvaltılarımızın vazgeçilmezi gıdalardan biridir,zengin bir vitamin, mineral, lif ve amino asit kaynağı olduğundan hem bebeklerle çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalıdır.

Bebeklere Ne Zaman Zeytin Verilebilir?

Dr. Murat Topoğlu bebeklere 8. aydan sonra zeytin verilebileceğini bildiriyor. Dr. Topoğlu bu konuda şu bilgi vermektedir; Bebeklere 1 yaştan önce bal vermemelidir, alerjiye neden olabilir. Ek gıdaya geçen bebeğin kahvaltısına 1 çay kaşığı zeytin yağ eklenebilir. 8. Aydan sonra bebekler peynir, reçel, zeytin yiyebilir.

Bebeklere Zeytinin Faydaları Nelerdir?

 • Zeytin antioksidan bakımından zengin içeriği ile bebeği serbest radikallerin zararından koruyup hastalanmasını önler.
 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebek beslenmesi için çok önemli faydaları vardır.
 • Bebekleri ve yetişkinleri kanserden korur.
 • Zeytin demir, iyot, fosfor, magnezyum ve sodyum gibi bol miktarda mineral kaynağıdır. Ayrıca A ve E gibi vitaminlerle birlikte vücudun çok ihtiyaç duyduğu vitaminleri temin eder.
 • Zeytin bebek kalbini sağlıklı tutmaya yardımcı olan amino asitler ve oleik asit açısından da zengindir.
 • Zeytin bebek beynindeki hücrelere zarar verebilecek ve işlevselliğini bozabilecek şeylerle savaşan antioksidanlar açısından zengindir.
 • Daha fazla enerji ve güç için uzmanlar zeytin tüketimini tavsiye ediyor. Bunun nedeni, zeytinin içinde çok miktarda demir bulunmasıdır. Demir, bildiğimiz gibi, kandaki oksi taşınmasına yardımcı olur ve bebeklerdeki kansızlığı önler.
 • Zeytinlerde serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya yardımcı olan ve cildi de sağlıklı tutan bir antioksidan olan bol miktarda E vitamini bulunur. Böylece bebeklerdeki cilt sorunlarını önler.
 • Zeytinin bebekler için bir diğer önemli faydası sindirimi iyileştirmedeki desteğidir. Zeytin diyet lifi bakımından zengindir, bağırsak hareketine yardımcı olur ve kabızlığı önler.
 • Zeytin, Alzheimer ve Demans gibi bir dizi hastalıkla mücadelede oldukça etkilidir
 • Araştırmalar, zeytin açısından zengin bir beslenmenin, diyabetik hastalara harika faydalar sağlayabileceğini söylüyor. Vücuttaki insülin direncini önlemenin yanı sıra kan şekeri seviyelerini de düşürür. Şeker hastası olan bebekler için de çok yararlıdır.

Bebeklere Zeytinyağı Verilir mi?

Prof Dr. Canan Karatay zeytinyağı ile anne sütünün içeriğinin aynı olduğunu, zeytinyağının bebekler için çok faydalı olduğunu bildiriyor. Dr. Karatay bebeklerin biberonlarına veya bebek mamalarına 1 çay kaşığı zeytinyağı koymanın mahsuru olmadığını hatta çok sağlıklı olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum bebeklerdeki gaz sorununa çözüm olur ve bebeklerin büyümesine yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.