Çocuk eğitiminde çocuklara asla söylenmemesi gereken 6 Söz

Çocuğu en çok ne üzer çocukları yaralayan 6 cümle

0 38

Çocukların ilk okulu evdir ve bu evde ilk öğretmenleri anne ve babalarıdır. Dolayısıyla çocukların ilk rol modelleri olan anne babaların çocuklara karşı olan tutum ve konuşmaları çok önemlidir. Çocuklara söylediğimiz bazı sözler telafisi mümkün olmayan sonuçlara bile yol açabilir. Bu makalemizde çocuklara söylenmemesi gereken cümleler üzerinde duracağız.

Çocuklara Bunları Demeyin!

Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan çocuklarla konuşurken aşağıdaki cümlelerden uzak durulması gerektiğini bildiriyor.

Sen Adam Olmazsın

“Sen adam olmazsın”, ”Senden ne köy olur ne kasaba” gibi suçlama içeren cümleler çocukları kötü etkiler. Onların kendilerine duyduğu özgüveni düşürür ve güçlü bir kişiliğe sahip olmalarını engeller.

Yalan Söylüyorsun

Çocuklar direkt olarak yalancılıkla itham edilmemelidir. Ona direkt olarak yalancı olduğunu söylemek onu daha çok yalana iter ve ayrıca bu çocukta korku oluşturur.

Neden Onun Gibi Değilsin

Çocukların başka insanlarla, akranlarıyla veya kardeşleriyle kıyaslanması hiç iyi değildir. Çünkü çocuk başkalarıyla kıyaslandığında hayatı boyunca hep bir başkasına benzemek ister ve benzemediğinde ise kendini yetersiz ve eksik hisseder. Bu da özgüven eksikliği olan bir çocuk yetiştirmeniz demektir.

Çok Aptalsın, Tembelsin…

Çocuklara karşı edilmemesi gereken bir başka cümle ise içinde hakaret ve küfür bulunan cümlelerdir. Bu tür cümleler çocuklara asla söylenmemelidir. Çocuklara kötü kelimeler söylemek onu zehirler demek yanlış olmayacaktır. Örneğin, sen salaksın, şişkosun, şımarıksın, yalancısın ve tembelsin gibi olumsuz ifadeler çocukları yaralar. Anne babasından böyle cümleler duyan çocuklar bundan çok kötü etkilenir. Nadiren bile olsa sinir anlarında ağza anılan bu sözlerden kesinlikle kaçınmalısınız, çünkü çocuklar bu lafları unutmaz ve bilinçaltları olumsuz etkilenir. Hakaret ve küfür içerikli cümlelerin çocuklara sürekli olarak söylenmesi sözel şiddete ve çocuk istismarına girmektedir. Dolayısıyla çocuğunuza sözel şiddet uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Bunu Yaparsan Seni Sevmem

Arkasında her ne kadar kötü niyet barındırmasa da çocuklara “sen …. Yaparsan severim, … yapmazsan sevmem” gibi ifadeler çocuklara bir şart dayatmaktadır. Oysaki anne babalar çocuklarını şartsız koşulsuz sevmeli ve bunu ona cümleleriyle göstermelidir.

Senin Yerine Ben Yaparım

Çocuklara destek olmak için bazı anne babaların onların görevlerini ve ödevlerini sahiplenmesi hiç de doğru bir davranış değildir. Çocukların ödev ve projelerini yaparken zorlanmaları halinde derin bir hayal kırıklığı yaşayabilir ve çok öfkelenebilirler. Bu durumda anne babalar bu ödevleri genellikle kendileri üstlenmek isterler. Fakat bu durum hiç iyi değildir çünkü bu ona sen yapamazsın demektir. Bu onun bilinçaltında “yetersiz ve beceriksizim” mesajı oluşturmaktadır. Bunu hiçbir anne baba istemez. Çocuklarınızın ödevlerinde zorlandığını gördüğünüzde ona destek olmak için “birlikte yapalım” diyebilirsiniz. Bu sayede çocuklar başkalarından yardım alabileceğini ama asıl sorumluluğun onda olduğunu ve bu sorumluluğu yerine getirecek güç ve yeteneğe sahip olduğunu düşünecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.