Çörek Otu Yağı Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelirmi Bebeklerde Çörek Otu Yağı Kullanımı

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır Bebeklere Çörek Otu Yağı Verilirmi

2 8.383

Çörek Otu Yağı Bebeklere Verilir mi, Bebeklere Çörek Otu Kaynatılıp İçilirse Ne Olur?

Peygamber efendimiz aleyhisselamın hadisi şerifinde çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğu bildirilmektedir. Çörek otu; gerçekten de hem yetişkin hem de bebek sağlığı için çok faydalıdır. Bebeklerde direkt olarak tüketilemeyen çörek otu; yağ veya su şeklinde bebeklerde de kullanılabilmektedir. Ayrıca gebeyken annenin çörek otu kullanmasının bebeğe de faydası olduğu bilinmektedir. Çörek otu; bebeklerde gaz sancısı problemini geçirmede de çok etkilidir.

Bebeklere Ne Kadar Çörek Otu Yağı Verilebilir?

Bebeklerde çörek otu yağı; günlük en fazla 2-3 damla olmalıdır. Bu miktar arttırıldığında; bebekte bağırsakların çok çalışması yani ishal gibi yan etkiler oluşacaktır. Bu durum bebeğin vücudunda su kaybına sebep olacağından çörek otu yağının fazla kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

UYARI: Bebeğinizde çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. Eğer doktorunuz uygun görürse vereceğimiz kullanım önerilerini takip edin.

Bebeklerde çörek otu yağı kullanımı:

  • 4 tatlı kaşığı çörek otunu 1 bardak suda kaynatın. Bu sudan 2-3 çay kaşığı bebeğinize verin.
  • Veyahut bebeğinizin sırt veya göğüs bölgesine çörek otu yağı kullanmanız bebekte balgamın yumuşayıp öksürük problemini geçmesine yardımcı olacaktır.

Çörek Otunun Ve Çörek Otu Yağının Bebeklere Faydaları

Çörek otu içerisinde bolca Omega 3 ve Omega 6 bulundurması yönüyle günlük tüketimi önerilmektedir. Ayrıca çörek otu; antibakteriyel ve kanser karşıtı özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta oluşan enfeksiyonları iyileştirir, iştahsızlık problemini geçirir ve ateş düşürür.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Gaz Sancısına İyi Gelir Mi ?

Bebeklerde ise; özellikle hala anne sütü ile beslenen küçük bebeklerde çörek otu yağı kullanımı çok etkili ve kolaydır. Purdeu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Rektörü Profesör Varro Tyler’ın bitkiler üzerinde yaptığı araştırmada; çörek otu yağının bebek ve çocuklarda gaz sancı problemini geçirdiği bildirilmiştir.

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Kabızlığa İyi Gelir Mi ?

Çörek otunun bir faydası ise kabızlığı geçirmesidir. Çörek otu yağı; bağırsakları hızlandırır ve bebeklerde kabızlık ve gaz sancısı gibi problemlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Bebeklerde Çörek Otu Ve Çörek Otu Yağı Kullanımı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Çörek otu yağı ve arı poleni yararlı mıdır? Büyüklerim oğluma vermemi istiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: Bebeğe ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. 6 aydan sonra ek gıdalara geçilir. Çörek otunu bebeğinize 1 yaşından sonra vermelisiniz.

Sual: 10 günlük olan bebeğimde yaşanan gaz problemi için çörek otu yağı kullanmalı mıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: Hayır kullanılmamalıdır. Bu konuda metsil damla kullanabilirsiniz.

Sual: Doktor bey; kızım büyük tuvaletini yapamıyor. Herkes çörek otu yağı kullanmamı öneriyor. Sizce kullanmalı mıyım? Sakıncası olur mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: Sakıncası yok deneyebilirsiniz.

Sual: Oğlum 14 aylık ve alerjik bronşiti var. İlaçlarının yanında yemeklerinde 1 çay kaşığı çörek otu ve gün içinde andız pekmezi yediriyorum. 14 aylık bebek için bir sakıncası var mıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: Herhangi bir sakıncası yoktur.

Sual: Bebeklerde burun açmak için çörek otu yağı kullanmamı önerdiler. Sizce ne derece doğrudur? Sizin önereceğiniz bir burun açıcı var mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: Her duyduğunuzu uygulamayın. Doğru değildir. Bebeğiniz burnuna bolca serum fizyolojik damlatın.

Sual: Doktor bey benim oğlum 3 yaşında gelişimi eksik kaldı. İştahı açılsın diye bir de sindirim sistemini hızlandırsın diye çörek otu yağını önerdiler. Vitamin gibi oğluma versem zararı olur mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: Normal beslenme dışında bir beslenmeyi önermiyorum.

Sual: 33 aylık oğlum var gelişimi biraz geride kaldı. Bir arkadaşımız çocuğunun gelişimi için çörek otu yağı önerdi. İnternette biraz araştırdım ve kilo verdirici olduğunu yazıyor. Çörek otu yağı konusunda beni bilgilendirirseniz mutlu olurum.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: Her gıdayı her şekilde vermemelisiniz. Çörek otunun faydası mutlaka vardır ama bağışıklık kuvvetlendirir diye da  kullanımı abartılamamalıdır.

Sual: Benim 42 günlük kızım var. Gazı olduğu zaman çörek otunu suda kaynatıp 1 kaşık verince gazı geçiyormuş. Doğru mudur? Bir zararı var mıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: Hastalarıma gaz problemi için ilaç veya başka birşey kullandırtmıyorum.

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
  1. Melike diyor

    Meraba benim oğlum 8 aylik oksurukle birlikte balgam var corek otu suyu verebilirmiyim?

  2. Anonim diyor

    Oğlum 2 aylık. Sadece anne sütü emiyor kakasını 4 gün geçiriyor ve gazı var. Bana da çörek otu yağını önerdiler. kullanabilir miyim?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.