Çörek Otu Yağı Çoçuklara Verilir mi

Çörek Otu Yağı Çoçuklarda Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

0 682

Çörek Otu Yağı Çocuklara Verilir mi?

Çörek otu yağı hem çocuklar hem de yetişkinlerin kullanabileceği en sağlıklı ve en faydalı yağdır. Ancak çörek otu yağı seçiminizde dikkatli olmanızda fayda var. İyi marka seçmeniz yağın kalitesi açısından büyük önem taşır. Bunun için eczacınıza danışabilirsiniz.

Alacağınız çörek otu yağının kesinlikle soğuk press olması gerekmektedir. Soğuk press denilen ise yağı elde etmek için kullanılacak tohumların direkt olarak basınçla ezilmesi sonucu yağ elde edilmesidir. Bu işlem soğuk press olarak adlandırıldığı gibi sıkma-sızma olarak da adlandırılabilir. Tohumların yağları soğuk press dışında kimyasal ve ısıl işlem kullanılarak çıkartılmaktadır. Bunlar da tohumun etkisini azaltmakta ve faydasını düşürmektedir. Bu sebeple yağ seçiminde tercihinizi soğuk pressten yana kullanmanız daha iyidir.

Çocuklarda Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Fitoterapist Dr.Serdar Özgüç cevaplıyor; 10 kilonun altındaki çocuklarınıza günde yarım çay kaşığı çörek otu yağı vermelisiniz.10 kilo üzerinde ve 1 yaştan büyük çocuklara ise 1 çay kaşığı verilmelidir. 4-10 yaş arası çocuklara yarım tatlı kaşığı, 10 yaş üzeri çocuklara ise 1 tatlı kaşığı verilmesi idealdir.

Çörek otu yağını suya, yoğurda, pişmiş yemeğe katıp çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı zayıflamakta çok etkili bir maddedir. Bunun için sabahları aç karna 1 tatlı kaşığı çörek otu tüketmelisiniz. Bu sayede açlık bastırılmakta ve tokluk hissi daha uzun sürmektedir.

Çörek otu yağı kanserle savaşta önemli rol oynar. Çörek otunda bulunan antioksidan, antibakteriyel ve iltihap karşıtı etki vücutta hücre hasarını azaltır ve vücudun sağlığını destekler. Ayrıca çörek otunda yer alan fitokimyasallar kansere karşı çok etkilidir. Hırvatisyanda yapılan çörek otunun fareler üzerinde deney sonucunda çörek otu yağında yer alan timokinon ve timohidrokinon isimli iki  fitokimyasalın kanserli hücreleri %52 gibi yüksek oranda küçülttüğü görülmüştür.

Çörek otu yağı; ciltte meydana gelen sedef hastalığını iyileştirmeye yardımcıdır.

Çörek otu yağı; tırnak ve deri mantarının iyileşmesine katkı sağlar.

Çörek otu yağı; cildi çok iyi şekilde nemlendirir.

Çörek otu yağı; ciltte meydana gelen yaraları iyileştirir.

Çörek otu yağı; stres, depresyon, sinir ve gerginlik gibi ruh hallerini rahatlatır.

Çörek otu yağı;  diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde yardımcıdır.

Çörek otu yağı; kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur.

Çörek otu yağı; dişte oluşan ağrıları hızlı şekilde geçirir.

Çörek otu yağı; emziren annelerde sütün artmasına yardımcıdır.

Çörek otu yağı; eklem ağrıları, romatizma ve artrit ağrılarına karşı etkilidir.

Çörek otu yağı; uykusuzluk çekenler için oldukça yardımcıdır.

Çörek otu yağı; astım yada alerjik reaksiyonlarını geçirmeye yardımcı olur.

Çörek otu yağı; bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Kış aylarında sıklıkla yaşanan grip ve nezleyi hızlı şekilde geçirir.

Çörek otu yağı; ateş düşürmede etkilidir.

Çörek otu yağı; hipertansiyon hastaları için yardımcıdır, yüksek tansiyonu düşürme etkisi vardır.

Çörek otu yağı; kolestrolü düşürmeye yardımcıdır.

Çörek otu yağı; bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Çörek otu yağı; kas ağrılarını geçirmek için de çok yardımcıdır. Bunun için 1 çay bardağı çörek otu yağıyla ağrıyan kaslarınıza masaj yapabilirsiniz.

Çörek otu yağı; saç tellerini güçlendirir, dökülmeleri azaltır ve ayrıca daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Çörek otu yağı; sindirimi hızlandırır.

Çörek otu yağı; mide bulantısı ve mide ağrılarını geçirmek için birebirdir. Bunun için yarım tatlı kaşığı zencefil suyu ile yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırın. Bu karışımı günde 2 defa için.

Çörek otu yağı; doğurganlığı da arttırdığı bilinmektedir. Doğurganlık problemi olan 64 kişide yapılan araştırmada çörek otu yağının sperm sayısını arttırıp vücutta diğer doğurganlık faktörlerini iyileştirdiği  görülmüştür.

Çörek otu yağı; gaz ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Çörek otunda yer alan güçlü antioksidanlar yaşlanma karşıtı etki gösterir. Bunun için de yoğurt, salata ve çorbalarınıza günlük 1 yemek kaşığı çörek otu yağı ekleyip tüketin.

Çörek otu yağı; egzama tedavisinde de fayda sağlamaktadır. Bunun için egzama olan bölgeye süreceğiniz çörek otu yağını biraz ovun ve 1 saat bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra bölgeyi sabunla yıkayıp durulayın.

Çörek otu yağı; sedef ve mantar gibi bakım gerektiren cilt problemleri için çok faydalıdır. Ancak doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız önemlidir. Doktorunuz uygun gördüğünde problemli bölgeye 1 ölçek çörek otu yağı ve 1 ölçek zeytinyağını karıştırıp masaj yaparak uygulayın.

Çörek otu yağı; saç dökülmesi ve kepek problemini geçirmeye yardımcı olmaktadır. Bunun için saçın uzunluğuna bağlı olarak 1-2 yemek kaşığı çörek otu yağını saç diplerinize masaj yaparak yedirin ve saçınızı bone ile kapatın. 1 yemek kaşığı yaklaşık 10 ml’e denk gelmektedir. Saç diplerinize uyguladığınız yağı 1 gece bekletin. Ertesi sabah kalktığınızda saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere yapılması önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.