Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur mu Adet Sancısı İle Hamilelik Sancısı Arasındaki Fark

Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisimi?

Dr. King Li; director of the Translational Science Institute (TSI), Chair Radiology department. Works with scientists and bringing commercialization into key labs.Genomics lab, Nutrition building rm 319.
2 29.503

Hamilelikte Adet Ağrısı Olur mu?

Adet sancıları pek çok kadının ergenlikten itibaren yaşadığı bir ağrı türüdür. Bazı kadınlarda adet dönemi çok sancılı geçerken, bazıları ise ağrısız, rahat bir regl dönemi geçirirler. Hamilelikte de adet sancılarına benzer hafif sancılar yaşamak normal kabul edilir. Hatta adet olacakmış gibi ağrı gebelik belirtilerinden sayılabilir.  Regl döneminde yaşanan adet sancısı ile hamilelik sancısı arasında pek bir fark yoktur. Ancak bu sancılar şiddetli ise erken doğuma yol açabildiğinden ciddiye alınmalıdır.

Hamilelikte Adet Sancısı Neden Olur?

Rahmin Gerilmesi

Gebelik döneminde, rahim bebeğinizin büyümesi  için yeterli alan sağlamak adına genişler. Uterusun desteklediği bağlar genişler ve bu da adet sancısına benzer sancılara yol açabilir.

Dış Gebelik

Dış gebelik hamile kadınlarda karında ağrıya, adet sancısına benzer sancıya yol açabilen ciddi bir durumdur. Dış gebelikte kanama ve lekelenme de görülebilir. Bu semptomları gözlemlediğinizde derhal tıbbi yardım alın.

Kabızlık ve Gaz

Hamilelikte adet sancısına benzer sancı yaşamanın en sık karşılaşılan nedeni kabızlık ve gazdır.Hamilelik sırasında kabızlık ve gazdan muzdarip kadınlar, sıklıkla karın kramplarına ve ağrısına yenik düşer. Gastrointestinal bozukluklar yani mide bağırsak sorunları da hamilelik döneminde adet sancısına benzer şiddetli sancılara yol açabilir.

Düşük

Düşük de hamile kadında adet sancısına benzer şiddetli sancı, kanama ve lekelenme gibi belirtilere yol açabilir. Bu gibi durumlarda hemen tıbbi kontrol için doktora gitmelisiniz.

Erken Doğum

Hamilelikte adet sancısına benzer sancılar yaşamanın bir diğer nedeni de erken doğumdur. Adet sancısına benzer sancılar yaşadığınızda bu durumu mutlaka doktorunuza bildirin.

Braxton Hicks Kasılmalar

Yalancı doğum sancısı olarak da bilinen braxton hicks kasılmaları hamile kadını doğuma hazırlayana düzensiz ve aralıklı meydana gelen kasılmalardır. Bu durum genellikle rahmin gerilmesine ve gevşemesine bağlı olarak üçüncü trimesterde yani 7.,8. ve 9. aylarda görülür.  Braxton hicks kasılmaları da adet sancısına benzer kasılmalara yol açabilir.

Hamilelikte Adet Sancısı Olur mu? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Hamilelikte adet sancısı çekilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:(Gebe olan kadınların adet sancısı çekmesi söz konusu olmaz, ancak düşük riskine bağlı sancısı olabilir. gebe olup olmadığınızı kesinleştirmek için öncelikle bir gebelik testi yaptırmanız uygundur. )

Sual: Doktor hanım hamileliğin ilk ayında adet sancısı gibi sancılar normal midir yoksa hamile olan bayanlar bu tür ağrılar çekmez mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:( Gebelikte adet sancısı kadar ağrı olmamalı, doktorunuza muayene olmalısınız. )

Sual: 35 haftalık hamileyim bazen adet sancısı gibi ağrım oluyor acaba bu olur mu yoksa normal doğum belirtisi midir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Erken doğum belirtisi olabilir. kadın doğum muayenesine gitmelisiniz.)

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Levent Şentürk’ün cevabı:(Bu durum artık bu haftalarda olabilir. Çok fazla olduğu zaman doktora gitmenizi önereceğim. Zaten bu haftalarda 10-14 günde bir doktora kontrole gidiyor olmanız gerekir. 2 hafta sonra erken doğum sınırını geçmiş olacaksınız. Doğum olsa bile artık normal doğum adını alır. Şuanda da bebek çok yüksek olasılıkla doğsa bile sorunsuz yaşar. Ama yakın zamanlarda doktora gitmediyseniz, gidin lütfen)

Sual: 5 haftalık hamileyim şiddetli adet sancımla birlikte sol bacağımda kasılmalar oluyor, bir de çok aşırı halsizim sizce bunlar normal mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Dilek Küpelioğlu’nun cevabı:( Merhaba; evet normaldir,yine de bir muayene olsanız iyi olur.)

Sual: Bu ay adet olamadım ve kan testi yaptırdım pozitif çıktı 4 haftalık hamileyim ama inanılmaz derecede sancım var bu sansı adet sancısı olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Gebeliğin başında bu şekilde kasık ağrıları olabilir, net bir bilgi için muayene olmanızı öneririm)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
  1. Lale diyor

    Salam iki gundu aybasi oluram hamile ola bilerem

  2. Zeynep diyor

    Benim bir ay bir hafta geçti adetim hamilemiyim sizce acaba ama adet sancım var ben yillardir çocuğum olmuyor ilk defa bu kadar gecti adet sancısı olabilirmi ilk hamilelik şüphesinde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.