Kurban kavurma yapmanın püf noktaları nelerdir ?

Taze kurban etinden kavurma nasıl yapılır. Lezzetli bir kurban kavurma nasıl yapılır

Kurban kavurma en lezzetli ve yumuşak şekilde yapılabilmesi için et ve malzemeye uygun bir tarif seçmelisiniz. Taze kurban etinden kavurma nasıl yapılır, En güzel kavurma tarifi, püf noktaları nelerdir makalemizde bulacaksınız.

Kurban kavurma yapmanın püf noktaları nelerdir

 • Eti buzdolabında en az 24 saat dinlendirin
 • Dana ön kol kısmından kavurma yapın yumuşak olur
 • Kavuracağınız eti hep aynı büyüklükte doğrayın
 • Kurbanın kendi yağı olan gömlek veya kuyruk yağını kullanın
 • Etin yumuşak olması için tencereye bir bütün soğan atın
 • Pişmeden evvel asla tuz ve baharat atmayın
 • Eti kendi iç yağı ile yüksek ateşte 7 dk mühürleyin
 • Mühürleme yani yüksek ateşte kavurma işi bitince kısık ateşte pişirin
 • Tencere kapağını tam oturtun kendi  buharını muhafaza etisin
 • Tencerenin kapağını sürekli açmayın
 • Pişirirken çok fazla karıştırmayın mümkünse hiç karıştırmayın
 • Buharı yetmez ise bir bardak sıcak su ekleyin
 • Kavurma etini saklayacaksanız asla su eklemeyin
 • Mümkün ise odun ocağında kuzinede pişirin
 • Alevli ocak ise kalın tabanlı ısıyı eşit yayan çelik tencere kullanın

Kurban eti nasıl dinlendirilir, Kurban kavurması nasıl yumuşak olur

Öncelikle şunu bilmekte fayda var kurban eti dana 48 saat kuzu 24 saat buzdolabında dinlendirilmeli. Eti dinlendirmeden evvel asla doğramayın lezzetini kaybeder. Büyük parçalar halinde dinlendirin. 

Kurban kavurma tarifi, dana kavurması nasıl yapılır. Dana kavurma tarifi

Dananın gömlek iç yağını doğrayın ve tencerede eritin, yağlar eriyip kalan tortuları pembeleşince, bu tortuları kevgir ile alın. Aynı büyüklükte doğradığınız kavurma etini 7 dakika yüksek ateşte kavurun etin dış rengi değişip mühürlenince ocağın altını kısın, kısık ateşte, 1,5 – 2 saat kadar pişirin.

Et önce suyunu salacaktır, sonra buharlaşıp çıtırdamaya başladığında isteğe bağlı biraz tereyağ ile aroma yapabilir ve istediğiniz baharatları atabilirsiniz. Kavurmanın tuzunuda ekledikten sonra ocağın altını açıp 1-2 dakika daha kavurun aromalar kavurmaya karışsın. Ocağın altını kısın ve 20 dakika dinlendirin ve servis edin afiyet olsun.

Taze kurban kavurması nasıl yapılır

Taze kurban eti nasıl pişirilir, kurban etini hemen aynı gün kavurma veya mangal yapmak istiyorsanız, en hızlı yöntem soda ile yumuşatma olacaktır. Kurban kavurma dana eti ise, ön ayak  but kısmı daha kolay pişer ve yumuşak olur soda ile yumuşatmaya gerek yoktur.

Farklı bölgelerden rastgele et seçerseniz bazısı pişer bazısı sert kalır. Kavurma yapacağımız et arka ayak sert yerinden ise soda ile terbiye ederek en az bir saat ve üzeri dinlendirin. Etleri doğramadan büyük  ve 2,5 santim kalınlığında dilimleyin ve sodaya yatırın.

Kurbanın mümkünse gömlek yağından yoksa kuyruk yağından kavuracağınız etin en az 3/1 kadar doğrayıp tencerede eritin. Yağar eriyip pembeleşince kevgir ile tortularını alalın. Aynı ölçüde doğradığımız kurban kavurma etini 7 dakika yüksek ateşte kavurarak mühürleyelim.

Kavrulmuş eti kısık ateşte 1,5-2 saat kadar pişirin, et suyunu salacaktır, tencerenin kapağını sürekli açarsanız buharı kaçar. En iyi kurban kavurması kendi yağı ve kendi suyu ile kısık ateşte pişer.

Kurban kavurması buharı bitince isterseniz biraz tereyağ ile aroma yapabilirsiniz, ayrıca baharat ve tuz ekleme işini pişirme sonunda yapın. Bu ilaveleride ekledikten sonra 1-2 dakika yüksek ateşte kavurup karıştırın ve 20 dakika dinlendirin.

Taze kurban etinden sadece yiyeceğiniz kadar kavurma yapmayı unutmayın.

Taze dana kurban eti mangal yapmak istiyorsanız

Etin sırt kısımlarını bonfile, biftek  seçin, süt veya yoğurt, dövülmüş sarımsak az sirke ve salça kırmızı toz biber isteğe bağlı kekik dökün, karışım etin üzerini tamamen örtsün hava almasın. Mümkünse buz dolabında bir gün dinlendirin.

Mangalı hemen o gün yapmak istiyorsanız terbiye ettiğiniz eti oda sıcaklığında iki saat bekletin hem terbiye hem de sıcak ortam eti yumuşatacaktır. Mangalınız orta ateşte olsun yüksek ateş eti sertleştirir ve kurutur. Mangal ateşi ile et arasında 15 cm mesafe olmasına dikkat edin.

Antrikot yemek istiyorsanız etin her iki tarafına  zeytinyağında sürün en az 30 dakika bekletin ve tavada pişirin.

Kurban kavurması nasıl saklanır

Kurban etini kavurma yapıp saklamak istiyorsanız yukarıdaki tariflere göre dinlenmiş kurban etinden kavurma yapın. Kavurmayı pişirirken asla su kullanmayın et kendi yağı ve kendi suyu ile pişirin. Saklama kaplarınıza soğuk olarak etleri yerleştirin, daha sonra kuyruk ve gömlek yağlarını eritin ve süzün. Ilık haldeyken bu yağları saklama kabındaki kavurmaların üstünü örtecek şekilde doldurun ve hava ile temasını kesin. Saklama kaplarınızı kapatın buzdolabında veya serin yerde saklayın. Kavurmaları buzluğa koymayın.

Kuzu kavurma ve koyun kavurma nasıl yapılır.

Dana kurban kavurmadaki usuller ile aynı şekilde kavurma yapılır. Yalnız koyun eti çok yağlı olduğu için pişireceğiniz etin ön koldan yağsız olmasına dikkat etin. But kısmından kavurma yapacaksanız 1-2 gün dinlendirin. Yine koyunun gömlek yağı ve etin kendi suyu ile pişirin. Yalnız kuzu ve koyun etine ilave tereyağı kullanmayın.Baharatları ve tuzu en son atın.

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı Kurban Eti Nasıl Saklanır

Kurban kesilip büyük parçalara bölündükten sonra, 5 saat kendi iç sıcaklığının kaybolması ve kasların seğirmesinin sonlanması beklenir. 3-4 gün içinde tüketeceğimiz etler buzdolabında saklanabilir, hatta dinlendikten sonra doğramamız etin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlar.

Kurban etini derin dondurucuda -18 – 36 derece aralığında 3 ila 6 ay muhafaza edebilirsiniz. Bu süre zarfında tüketmeniz gerekir. Kuşbaşı et, ızgaralık et, haşlama et, kemikli et, kemiksiz et, parça et ve kıyma şeklinde hazırlayıp herbiri bir yemeklik olacak şekilde poşet veya yağlı kağıtlara sararak derin dondurucuya yerleştirin.

Donmuş etler çözüldükten sonra tüketin, asla tekrar derin dondurucuya koymayın. Derin dondurucudan çıkardığınız eti suda, veya sıcak ortamda çözmek yerine buzdolabında veya serin yerde çözülmesini bekleyin.

Önceki

Kanda enfeksiyon nedir Kanda enfeksiyon çıkması Sepsis nedir

Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri

Sonraki

“Kurban kavurma yapmanın püf noktaları nelerdir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın