Okulda başarılı olmak için uzmanlardan 6 öneri

Öğrenci başarısını artırmak için 6 altın kural

0 32

Çocuklarının başarısını görmek her anne babanın arzusudur. Okulda çocuğunuzun çalışkan ve başarılı olabilmesi için başvurulabilecek birtakım yollar vardır ve bu makalemizde bunlar üzerinde detaylı şekilde duracağız.

Okulda Nasıl Başarılı Olabilirim?

Dersi Tekrar Etmeli

Evde ders tekrarı derslerde başarılı olmanın en önemli püf noktasıdır. Bunun için gün boyunca derste işlenen konular okul sonrasında hemen tekrar edilmelidir. Hatta öyle ki üzerinden çok zaman kaybetmeden, örneğin yemek yedikten hemen sonra ders çalışılmaya başlanmalıdır. Okul sonrası 45 dakika – 1 saat kadar dinlenilmeli ve daha sonra dersler tekrar edilmelidir. Tekrar sonrasında o günkü ödevler yapılmalı ve ardından konuyla ilgili sorular çözülmelidir.

Yeterli Uyumasını Sağlayın

Anne babaların çocukların okulda başarılı olabilmeleri için uyku düzenlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Çünkü çocuklarda yeterli ve iyi uyku onlara yalnızca başarı değil aynı zamanda mutluluk ve kontrol yeteneği getirecektir. Uzmanların yaptığı çalışmalar sonucunda iyi uyuyan çocukların IQ test sonuçlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. İyi uyku çekmek çocuklarda bilişsel işlevi arttırır ve psikolojilerini sağlamlaştırır. Tam tersi, geceleri çok geç yatmak bir sonraki gün yorgun hissetmeye sebep olacağı için çocukların en geç 10’da uyumaları iyi olacaktır.

Kan Tahlili Yaptırın

Kansızlık çocuklarda okul başarısını düşüren en önemli etmenlerdendir. Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan en büyük problemlerden birisi halk arasında kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisidir. Bu durum çocuklarda zeka gelişimini etkilediği için okul başarısını kötü olarak etkileyecektir. Bu sebeple çocuğunuzda demir eksikliği anemisi olup olmadığını teşhis ettirmeli ve basit olan tedavisini de yaptırmalısınız. Sağlık ocağına veya Dahiliye doktoruna gidip kan testi yaptırabilirsiniz.

Beslenmenize Dikkat Edin

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar için de sağlıklı ve dengeli beslenmek çok hayatidir. Çünkü vücut hem fiziksel hem de zihinsel süreçler için besinlerden enerji almaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden de özellikle gelişmekte olan çocukların okulda derslerinde başarılı olabilmeleri için en büyük şart sağlıklı beslenmedir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda sabah edilen sağlıklı kahvaltının çocukların okulda başarılı olabilmeleri yolunda en etkili faktörlerden biri olduğu görülmüştür. Sağlıklı bir beslenme düzeninde karbonhidrat, protein ve yağ  dengeli şekilde ve çocuğun yaşına uygun oranda bulunmalıdır. Beslenme faktörü ergenlik dönemi gibi büyüme ve gelişmenin yoğun olduğu ve dolayısıyla güçlü kemikler için kalsiyum ihtiyacının çok olduğu dönemde çok daha önemlidir. Bu dönemde beslenme çocuğun geleceğini ve gelecekteki vücudunu da etkileyecektir. Çocuklarda zihni kuvvetlendiren okul başarısını artıran besinler şunlardır; “Balık, kırmızı et, yumurta, fındık, ceviz, badem, muz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, süt ve yoğurt, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek ve kirazdır.”

Görme ve İşitme Testi Yaptırın

Okul öncesinde çocuğunuzun görme ve işitme testini yaptırmanız önemlidir. Bu sayede çocuğunuzda eğer öğrenmesine engel bir duyma veya göre problemi varsa bunu tespit etmiş ve ona göre önlemlerinizi almış olursunuz.

Vitamin Testi Yaptırın

D vitamini ve B12 eksikliği ülkemizde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık karşılaşılan bir sorundur. D vitamini, çocuklarda hem beyin hem de beden fonksiyonlarının sağlıklı şekilde işlemesi için çok önemlidir. B vitamini ve çinko da kontrol edilmesi gereken vitamin ve minerallerin başında gelmektedir. Bunların kandaki seviyelerini kontrol etmek için çocuğunuzu dahiliye doktoruna götürüp vitamin testi yaptırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.