1.5 Aylık Bebek Kaka Yapamıyor Ne Yapmalıyım

1.5 Aylık Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir Nasıl Geçer

0 21

1.5 Aylık Bebeğim Kabız Oldu Nasıl Geçer

1,5 aylık bebeklerde kabızlık bebeğin bağırsaklarının henüz yeterince gelişmemiş olmasından, annenin yediklerinin süt yoluyla geçip kabızlık yapmasından, kullanılan mamalardan, doğuştan gelen sorunlar, gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu sorundan mustaripseniz çocuğunuzu Çocuk doktoruna götürüp doktorun kabızlık tedavisi için verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

1,5 Aylık Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

  • Kuru ve sert dışkı
  • Seyrek dışkı, haftada 3’ten az kaka
  • Kötü kokulu dışkı
  • Sinirlilik veya sıkıntı belirtileri
  • Kaka yaparken ıkınma ve ağlama
  • Enerji eksikliği
  • İştah kaybı

1,5 Aylık Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Anne Sütü İle Beslenme

Bebeklerdeki kabızlığı önlemek için en etkili ilaç anne sütüdür. Anne sütü doğal müshil etkisi sayesinde kabızlığı ortadan kaldıracaktır. Çünkü anne sütü hem doğal hem dengeli bir besindir ve içeriğinde motilin hormonu sayesinde dışkının yumuşamasına ve bağırsaklardaki hareketlerini canlandırmaya yardımcıdır.

Zeytinyağı

Bebeklerdeki kabızlığı geçirmek için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bunun için bir kulak çöpünü zeytinyağına batırabilir ve bununla bebeğinizin makatını ileri-geri ve dairesel hareketlerle uyarabilirsiniz. Bu yöntemi özellikle de yenidoğan bebeğinize uygulamadan önce doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

Gliserin Fitili Kullanın

Bebeğinizdeki kabızlık bir türlü geçmiyorsa doktorunuza danıştıktan sonra gliserin fitili kullanabilirsiniz. Fitil yöntemi aslında en son çaredir denebilir çünkü öncesinde mutlaka bebeğinizin beslenme düzenini bir süre değiştirmelisiniz. Fitil hem dışkıyı kayganlaştırır hem de dışkıyı bağırsaktan çıkışını kolaylaştırır. Doktorunuzun uygun gördüğü fitili bebeğinizin makatına nazikçe yerleştirin ve bu uygulama dışkıyı yumuşamasını sağlayıp kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

Bebeğinize Ilık Duş Aldırın

Bebeklerdeki kabızlığı geçirmek için ılık duş yöntemini deneyebilirisiniz. Ilık su bebeklerde gelişmemiş dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olabilir. Bunun için bebeğinize sıcak-ılık arası duş aldırabilirsiniz , bu sayede kabızlığı azaltabilirsiniz

Karın Masajı

Bebeklerde kabızlığı geçirmek için karın masajı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bebeğinizi sırt üstü yatırın ve sonrasında bebeğinizin göbek deliği ve çevresini saat yönüne doğru hareketlerle nazikçe ovalayın ardından bu hareketi tam ters yöne doğru olacak şekilde tekrarlayın. Bu harekete ek olarak bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürüyor gibi hareket ettirebilirsiniz.

Bacak Bisiklet Egzersizi

Yenidoğan bebeklerde görülen kabızlığı geçirmek için bebeğinize hafif egzersizler yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizi yatağına sırt üstü olacak şekilde yatırın ve bacaklarını hafifçe bisiklet egzersizi gibi kıvırın ve açın. Bebeğiniz bisiklet sürüyor gibi gözükecektir. Bu hareketi bir süre tekrarlayın.

Su

Bebekler de yetişkinler gibi vücutlarındaki susuzluk olduğunda kabızlık yaşayabilir. Bunu önlemek için öncelikle doktorunuza danışın ve eğer doktorunuz da uygun görüyorsa bebeğinizin tükettiği sıvı miktarını arttırabilir, kaynatıp soğuttuğunuz sudan biraz verebilirsiniz.

İlaç Kullanımı

Bebeklerde kabızlık için doktorunuza danışabilir ve doktorunuzun uygun gördüğü ilacı bebeğinize verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.