1 Adet ve 1 Salkım Kara Taze ve Kuru Kara Üzüm Kaç Kaloridir

Siyah Üzüm ve Siyah Kuru Üzüm Kalorisi Ne Kilo Yapar mı Besin Değeri

0 12

Siyah Üzüm Kaç Kalori

Siyah üzüm bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır, Alzheimer hastalığını önler. Siyah üzümün en önemli faydalarından biri de yüksek lif içeriği ile zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Siyah Üzüm Zayıflatır mı?

Diyetisyen Fazilet Yılmaz bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Siyah üzümün en büyük faydalarından birisi metabolizmayı hızlandırmak ve dolayısıyla vücuttaki yağların erimesini sağlamaktır. İşte bu yüzden diyet yaparken siyah üzüm tüketilebilir. Ayrıca siyah üzümde yüksek oranda besin lifi bulunduğu için hazımsızlığı da engellediği için sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Kabız ve basur gibi problemlere iyi gelen siyah üzümün kilo vermede etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

Siyah Üzümün Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Buse Ceyda Fırtına 100 gram siyah taze üzümün 75 kalori, 100 gram kurutulmuş siyah üzümün ise 312 kalori olduğunu bildirmektedir.1 büyük salkım siyah üzüm 177 kalori, 1 küçük salkım siyah üzüm 51 kalori, 1 su bardağı üzüm suyu ise 110 kalori içermektedir.1 adet siyah kuru üzüm 6 kaloridir. 1 adet siyah taze üzüm ise 4 kaloridir.

Taze ve Kurutulmuş Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

 • Siyah üzüm içeriğinde yüksek oranda flavonoid ve minerallere ek olarak A,C ve K vitaminleri de bulunur. Tüm bu besin maddelerinin en büyük etkisi ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.
 • Siyah üzümdeki antimutajenik ve antioksidanlar başta meme kanseri olmak üzere her kanser türüne karşı etkin rol oynayarak kanser riskini düşürür.
 • Siyah üzümün bir diğer faydası ise hafıza ve odaklanma gücünü geliştirmesidir. Bu sayede beyin sağlığına katkı sağlayan siyah üzüm ayrıca içeriğindeki riboflavin sayesinde migrene de iyi gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak üzüm suyu içen insanlarda Alzheimer hastalığı dahil beyinsel hastalıkları görülme riskini düşürdüğü görülmüştür.
 • Siyah üzüm diyabet hastalığını engellemeye yardımcıdır.
 • Siyah üzümün yapısında bulunan polifenollerin vücutta serbest radikallerin kalp hastalığına yol açmasına karşıdır. Ek olarak polifenollerin hipertansiyon ve vücutta iltihaba karşı savaştığı da bilinmektedir.
 • Siyah üzümdeki resveratrol bileşenleri vücuttaki kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı için kemikleri güçlendirmeye katkı sağlamaktadır.
 • Siyah üzüm vücutta mevcut iltihaplarla etkin savaşan flavanlar, antosiyaninler, flavonoller ve stilbenler açısından zengin bir meyvedir.
 • Hemoroid, anüs bölgesinde bulunan damarlarda iltihaplanmaya bağlı olarak şişme gerçekleşmesi durumudur. Siyah üzüm ise damarların kuvvetlenmesini sağladığı için hemoroid tedavisinde yardımcıdır ve hemoroid belirtilerini azaltmaktadır.
 • Siyah üzümün cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruduğu da bilinmektedir. Çünkü içeriğinde proantosiyanidinler ve resveratrol benzeri cilt için çok faydalı bileşikler yer almaktadır.
 • Siyah üzüm saçlar için de çok faydalıdır. Yapısındaki E vitamini gibi farklı birçok vitamin saçları hem güçlendirir hem uzatır hem de canlandırarak parlak bir görünüme kavuşturur.
 • Siyah üzümdeki zengin orandaki demir demir eksikliği yani anemi tedavisinde etkilidir. Bu yüzden oldukça sık tercih edilmektedir.
 • Siyah üzüm beyin sağlığına iyi geldiği için özellikle alzheimer hastaları veya alzhemir riski yüksek olan kişiler için tavsiye edilen bir meyvedir.
 • Ayrıca siyah üzüm kan sulandırıcı olduğu için hem kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korur hem de kan yağlarının dengelenmesin sağlar.
 • Siyah üzümün sahip olduğu faydalı ve çok sağlıklı bileşenlerin vücutta yaşın ilerlemesine bağlı olan göz problemlerine iyi geldiği bilinir.
 • Siyah üzüm saça da çok iyi gelmektedir. Saç derisini nemlendirdiği için kepek oluşumunun da önüne geçmektedir. Bu da hem saç dökülmesini önler hem de saçın daha sağlıklı, canlı ve yumuşak olmasına katkı sağlar.
 • Siyah üzüm kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Çünkü içeriğindeki C vitaminleri cilde çok iyi gelmektedir. Başta cildi güneş ışınlarına karşı korur ve ciltte kızarıklık oluşumunu engellemesinin yanı sıra kırışıklık oluşmasını engeller ve cildin sağlıklı bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.