1 Porsiyon 1 Tabak 1 Kepçe Sebze Çorbası Kalorisi

Sebze Çorbası Kalori Değeri Ne Sağlığa Faydaları Nelerdir

0 24

Sebze Çorbası Kalori Değeri Ne Sağlığa Faydaları Nelerdir

Sebze çorbaları vitamin ve mineral açısından yüksek kalori olarak ise düşük olan harika bir besindir. Ana öğünlerden önce yenilebilir, hatta diyetlerde tek başına ana öğün de olabilir. Sebze çorbaları lif açısından zengin içeriği ile bağırsakları çalıştırır, kabızlığı önler ve zayıflamaya yardımcı olur.

Sebze Çorbası Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Canan Yılmaz 1 porsiyon yani 1 kase (1 tabak) sebze çorbasının 135 kalori olduğunu bildirmektedir.

  • 1 kepçe sebze çorbası 44 kaloridir.
  • 1 yemek kaşığı sebze çorbası ise 17 kaloridir.

Sebze Çorbasının Faydaları Nelerdir

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sebze çorbası, kilo vermeyi hedefleyenler için harika bir alternatiftir. Yağ ve kalori bakımından düşük olmaları, sadece ani açlık krizlerini gidermekle kalmaz, aynı zamanda kişinin aşırı yemesini de engeller. Ayrıca, vücutta zararlı toksinleri mideden temizler zayıflamayı kolaylaştırır

Sindirimi Teşvik Eder

Sebzelerde bulunan sağlıklı lifler bağırsakları çalıştırır, besin maddelerinin uygun şekilde emilimini kolaylaştırır ve sindirimi hızlandırır. Yemekten önce yenen bir sebze çorbası, daha sonra yenen yiyeceklerin sindirilmesine de yardımcı olur. Sebzelerden yapılan çorbaların düzenli olarak tüketilmesi şişkinlik, kabızlık ve diğer gastrointestinal sorunları önler.

Enerji Verir

İçerisinde bol su bulunan sebze çorbaları vücut hücrelerini besler ve cildi taze tutar. Sebze çorbasındaki karbonhidratların, proteinlerin, yağların yanı sıra vitamin ve minerallerin varlığı, vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Antioksidanların Santrali

Sebze çorbasında bulunan sebzeler antioksidan bakımından yüksektir .Antioksidanlar vücudu oksidatif serbest radikal hasarından korur ve böylece cildi kırışıklıklar, ince çizgiler, lekeler, koyu halkalar, lekeler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini önler.

Kemikleri Güçlendirir

Sebzelerde D vitamini ve kalsiyum varlığı kemikleri güçlendirir ve vücudun iskelet yapısını güçlendirir. Düzenli beslenme rejiminize bir sebze çorbası eklemek, yetişkinlerde osteoporozu önler ve çocuklarda kemik gelişimi ve büyümesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Az kalorili sebze çorbaları kalp sağlığı için de çok faydalıdır. Düzenli olarak atardamarlarda biriken kötü kolesterol birikimini önler, bu da ateroskleroz, kalp krizi, kalp tıkanmaları vb. hastalıklarla savaşır ve sağlıklı bir kan dolaşımını sağlar.

Uzun Süre Tok Tutar

Sebze çorbası doyurucu ve sağlıklıdır. Havuç, soğan, domates, kereviz, yeşil fasulye ve kabak gibi sebzelerle dolu olan sebze çorbası, birçok temel vitamin ve besin için harika bir kaynaktır. Sebze çorbası ayrıca düşük kalorili ve lif bakımından yüksektir, bu nedenle çorba yedikten sonra uzun süre tok kalırsınız.

Sebze Çorbasının Diğer Faydaları

  • Bazı araştırmalar sebze çorbasının, depresyon ve strese iyi geldiğini, ayrıca mutluluk ve rahatlamayı artırdığını kanıtladı.
  • Vitamin ve antioksidan içeren çok miktarda sebze içerdiğinden prostat, cilt ve mide kanseri gibi çeşitli kanser hastalıkları riskini azaltır
  • Sindirim sistemini ve mideyi kramplardan, hazımsızlıktan ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur, bu nedenle sebze çorbası, atıştırmalık olarak kabul edildiği ve vitamin ve besin açısından zengin olduğu için mide problemlerini tedavi etmek için reçete edilen en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.