1. Sınıfta Hangi Aşılar Vurdurulur Yapılır?

1. Sınıfta Yapılan Aşılar Birinci Sınıf Aşısı İsimleri Nelerdir?

0 154

1. Sınıfta Yapılan Aşılar Birinci Sınıf Aşısı İsimleri Nelerdir?

İnsan sağlığı için aşı çok önemli bir tedavi yöntemidir. Aşı özellikle de çocuklarda vücudun hastalıklara karşı güçlü kalmasına yardımcı olan önemli bir koruma yöntemidir. Aşıların vücuda faydası çoktur ve her bir aşının işe yarayabilmesi için dikkat edilmesi gereken vurulma zamanı vardır. Örneğin çocuklarda ilkokul çağında vurulan aşılar çoçukluk hastalıklarını iyileştirmek için çok faydalıdır. Fakat bu aşıların okulda yapılması veliye bağlıdır. Okulda yaptırmak istemeyen kişiler doktora danışmalıdır.

İlköğretim 1. Sınıfta Yapılan Aşılar Nelerdir?

İlköğretim 1. sınıfta yapılan yapılan aşılar çocuğunuzun sağlığı açısından çok önemlidir, çocuğunuzu birçok ciddi hastalığa karşı korumaktadır. İlköğretim 1.sınıfta yapılan aşılar şunlardır:

Difteri: Difteri aşısı difteri enfeksiyonu için çocuklara 2,4,6 ve 18.aylarda uygulanan bir aşıdır ve beşli karma açı içerisinde yapılmaktadır. Okullardaki difteri aşısında ise 1-8. sınıflarda kas altına uygulanarak pekiştirilme sağlanır.

Boğmaca: Boğmaca aşısı boğmaca enfeksiyonu için beşli karma açı içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca sonradan 1-8. sınıflarda pekiştirme aşısı tekrar yapılmaktadır.

Tetanoz: Tetanoz aşısı tetanoz enfeksiyonu için uygulanmakta olan beşli karma açıdan biridir. Ayrıca sonradan çocuklara 1-8. sınıflarda pekiştirme aşısı da yapılmaktadır.

Çocuk felci (polio): Çocuk felci diğer adıyla polio aşısı çocuklarda çocuk felci enfeksiyonu için uygulananan beşli karma açıdan biridir. Ayrıca çocuklara 1-8. sınıflarda pekiştirme aşısı tekrar yapılmaktadır.

Kızamık aşısı: Kızamık aşısı ise kızamık enfeksiyonu için uygulanan bir aşıdır. Bu aşı KBB şeklinde yanı kızamıkçık ve kabakulak virüsleri ile birlikte yapılır. Bu aşı çocuklara hem 1 yaşında hem de 1.sınıfta uygulanmaktadır.

Kızamıkçık aşısı: Kızamıkçık aşısı kızamıkçık enfeksiyonu için kızamık ve kabakulak virüsleri ile birlikte yapılan aşıdır.  Bu aşı çocuklara hem 1 yaşında hem de 1.sınıfta uygulanmaktadır.

Kabakulak aşısı: Kabakulak aşısı kabakulak enfeksiyonu için kızamık ve kızamıkcık virüsleri ile birlikte yapılan aşıdır.  Bu aşı çocuklara hem 1 yaşında hem de 1.sınıfta uygulanmaktadır.

İlköğretim 1. Sınıf Aşı Yaptıracak Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Çocuklara aşı olacağı önceden söylenerek çocuğun korkutulmaması gereklidir.
  • Çocuklara aşı uygulanmadan 1 gün önce banyo yapılmalıdır. Bunun sebebi ise aşı yapılacağı gün ve 1-2 gün sonrasında banyo önerilmemektedir.
  • Çocukların aşı olacağı gün aşı karnesi mutlaka öğretmenine gönderilmelidir. Bazı aşılar anasınıfında yapılmış olabilir.
  • Çocuklarda bulunan alerji, hastalık, ilaç kullanımı veya o günlerdeki hastalıkları aşı yapan sağlık ekibine söylenmelidir.

Aşı Sonrası Neler Yaşanır?

Kızarıklık ve şişlik: Çocuklarda aşı uygulaması sonrasında aşı yerinde şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Böyle bir durumda temiz bir beze buz konulmalı ve aşı yapılan yere tampon şeklinde uygulanmalıdır. Fakat buzun aşı olan yere direkt olarak temasından kaçınılmalıdır.

Ateş: Çocuklarda aşı sonrasında yaşanan aşı bölgesinde hassasiyet, ağrı, şişlik ve kızarıklık en fazla 2 gün sürecek ve sonrasında geçecekir. Aşı yapılan gün ve sonraki gün çocuklarda iştahsızlık ve hafif ateş görülebilir. Fakat eğer aşı sonrası çocuğunuzdaki ateş 39 derece ve daha üstüne çıkmışsa hemen doktora danışmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.