1 Tabak Yemek Kaşığı Tam Buğday Spagetti Kaç Kaloridir

Tam Buğday Makarna Kaç Kalori Kilo Yapar mı Şişmanlatır mı

0 55

Tam Buğday Makarna Kaç Kalori Kilo Yapar mı Şişmanlatır mı

Tam tahıllı makarna, öğütülmüş buğday unundan yapılır. Tam tahıllardan yapılan makarna, kalori ve karbonhidrat bakımından daha düşük, lif ve çoğu mikro besin maddesi bakımından daha yüksektir. Bu özellikleri sayesinde kişiyi uzun süre tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur. Ancak günlük kalori ihtiyacınızı aşacak şekilde her gün tam tahıllı makarna yerseniz bir süre sonra kilo almaya başlarsınız.

Tam Buğday Makarna Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Zehra Bora 1 yemek tam buğday makarnanın 56 kalori olduğunu ve 2 gram protein içerdiğini, 2 yemek kaşığı makarnanın 1 dilim ekmeğin kalorisine denk geldiğini bildirmektedir.

  • 1 tabak pişmiş tam buğday unundan makarna veya tam buğday spagetti ortalama olarak 8 yemek kaşığıdır. 1 tabak tam buğday unundan makarna 448 kaloridir.
  • 1 paket tam buğday unundan makarna 1316 kaloridir.
  • 1 su bardağı tam buğday unundan makarna 752 kaloridir.

Tam Buğday Makarna Zayıflatır mı Faydaları Nelerdir?

Tam buğday normal makarnadan iki kat daha fazla lif içerir. Lifli besinler hem tok tutar hem de kilo vermeye yardım eder. Lifli gıda tüketimini artırmak sağlığın korunmasına büyük katkıda bulunur ve zayıflamayı kolaylaştırır. Lifli yiyecekler fazla enerji içermez, mide suyunu alır ve doygunluk hissi meydana getirir. Yenilenlerin midede kalma süresini uzatır ve iştah kontrolünde rol oynar. İşte bu nedenle diyet yapanların lif açısından zengin şeylere ağırlık vermesi gerekir.

Tam buğday unundan yapılan makarnanın glisemik indeksi beyaz makarnadan daha düşüktür. Bunun için daha besleyicidir.

Tam buğday unu ile hazırlanan makarna bir porsiyonunda minimum 5 gr. lif barındırır. Erkeklerin günlük lif ihtiyacı 30-38 gram, kadınların ise 21-25 gramdır. Tam buğday unundan makarna az kalorilidir, kan şekerini birdenbire artırmaz. Aşırı yeme isteğini frenler.

Tahıllar demir ve B grubu vitaminler bakımından iyi bir kaynaktır. Bu durum tam buğday makarna için de geçerlidir. Üstelik tahıllarda selenyum adı verilen antioksidan özelliğe sahip bir mineral de bolca bulunur. Tam buğday makarnanın besin değeri bunlarla sınırlı değildir. Fosfor ve kalsiyum gibi mineraller de ihtiva ettiği söylenebilir.

Tam buğday makarna diğer besinlere göre daha geç sindirilir. Tok tutması bundan kaynaklanır. Yani diyette güvenle tüketilebilir.

Kan şekerini kontrollü bir şekilde yükseltir, âni iniş-çıkışlara yol açmaz. Tip 1-tip 2 diyabet hastaları da gönül rahatlığıyla yiyebilir. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır.

B vitamini yönünden harika bir içeriği vardır. O sebeple sinir sistemi sağlığına da yararlıdır. Metabolizmaya da yardımcı olur.

Yapısındaki lifler sayesinde kan kolesterolünü dengeler, kalp hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.

Uygun fiyatıyla her bütçeye, lezzetiyle damaklara hitap eden; kolayca hazırlanan tam buğday makarna, tek başına bir yemek yerine geçer. Ana yemeğin yanına da çok yakışır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.