2 Aylık 3 Aylık 6 Aylık 1 Yaşında Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar Çocuk Doktorları Anlatıyor

0 19

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Bebekler büyüdükçe kaka yapma sıklığında azalmalar görülür. Yenidoğan bebeklerde kaka yapma sıklığı günde 8-10 kezi bulurken, bebek 6 aya geldiğinde bu rakam 5 günde, hatta haftada 1’e düşebilir. Çocuğunuzda kabızlıktan şüpheleniyorsanız doktorun vereceği bağırsakları çalıştıran şurubu kullanabilirsiniz.

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Dr. Özlem Karahasanoğlu anlatıyor;

Bebeklerin çoğu günde 4-6 kez kaka yapmaktadır. Bazen 8-10 defa yaptıkları da olur. Hatta bebeklerin bazıları her emdikten sonra kaka yapar. Bebekler özellikle doğumun ardından geçen ilk 48 saatte içinde kakasını yapar. İlerleyen günlerde de her gün 4-6-8 kez kaka yapmaya devam ederler. Ancak bebeğin kaka yapma düzeni 1-2 ay sonra değişebilir, gün içinde daha az kaka yapmaya başlayabilir. Örneğin günde 1 defadan 3 günde 1 defaya ya da 5 günde 1 defaya düşebilir. Bebeğin daha seyrek aralıklarla kaka yapması bir probleme yol açmaz. Bu durum gaz çıkarmasını zorlaştırmaz ve emmesini etkilemez. Sık sık kusma gibi bir şikayet de olmaz. Yani her şey yolundadır. Tek değişiklik bebeğin kakasını 5-6 günde bir yapmasıdır. Bu kaka bol, sıvı, cıvık bir kaka ise kabızlık sayılmaz, geciken kaka diye tanımlanır. Bu normal bir durumdur ancak ebeveynleri endişelendirir. Halbuki olağan bir süreçtir.”

Yeni doğan bir bebek gastrokolik refleks nedeniyle günde 8-10  defa kaka yapabilir. Sfinkter gevşeyemezse kaka yapma sıklığı haftada 2 defa da olabilir.

Bebek anne sütüyle besleniyorsa kakası daha sulu olur ve daha sık aralıklarla kaka yapar. Mamayla beslenen bebeklerin kakası ise daha az sıklıkta ve daha katıdır.

Bebeklerde Kaka Yapma Sıklığı Nasıldır? Tecrübeli Anneler Anlatıyor

2 aylık bir bebeğim var. Günde 2 kez emdikten sonra kakasını yapıyor, 2 kez emiyor yine yapıyor. Doğduğundan beri neredeyse hep böyle. Bazen her emdikten sonra da yaptığı oluyor. Her gün 5-6 kez yapmayı alışkanlık haline getirdi.

Bebeğim 65 günlük ve 2 hafta öncesine kadar her gün kaka yapıyordu. Nedense 2 haftadır iki günde bir yapar oldu.

Kızım kakasını her gün 4-5 defa yapardı, artık günde en fazla 2-3 kere yapıyor. Sanırım büyüdükçe kaka yapma sıklığı azalıyor.

3 aylık bebeğim var, 3-4 günde bir kaka yapıyor.

Kızım 2,5 aylık, kısa bir süre sonra 3. ayına girecek. Daha az kaka yapmaya başladığını fark ettim, günde 2-3 kez yapmakta. Önceleri daha sık yapıyordu.

Bebişim yakında 4 aylık olacak, kaka yapmaları seyrekleşti, artık 3-4 günde bir oluyor.

Bebeğim 4 ayına yaklaştı, anne sütüyle besliyorum. 10 günde bir kaka yapıyor. Ama bu normalmiş; doktor öyle söyledi. Çünkü süt yarıyormuş.

Bebekler zaman ilerledikçe daha az kaka yapmaya başlar. Ben ilk 3 aylık süreçte gece boyu 5-6 kere bez değiştirdiğimi bilirim. 6 ayı devirdik; 7. aydayız ve kaka yapma sıklığında ciddi bir azalma var. Örneğin bugün bezini sadece 2 kez değiştirdim. Bu normal bir durum, sık sık kaka yapmıyor diye endişlelenmeyin.

5 aylık bebeğim kakasını 2-3 gün arayla yapıyor. Eskiden her sabah mutlaka kaka yapardı. 1 aydan beri operasyonu 2-3 günde bir gerçekleştiriyor. ☺

Benim de 5 aylık bir bebeğim var, kakasını 9-10 günde bir yapıyordu. Doktora götürdüm, şurup verdi. Şu an kaka yapma sıklığı 5 günde bir.

Kızım 6 aylık ve gün içinde 1-2 defa kaka yapar.

Kızım önceleri (1 yaşındayken) her gün 2-3 defa kaka yapardı. Sabah 9-10’da başlardı, akşam 5-6 gibi tekrar yapıp gece de 9-10 saatlerinde son kakasıyla günü kapatırdı. Tanıdıklarıma sordum, kimisinin bebeği günde 4-5 kez yapıyormuş, kimisinin bebeği benimkinden daha az yapıyormuş. Kısaca her bebekte aynı olmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.