200 Gram Dana Biftek Kaç Kalori Kilo Yapar mı

Biftek Kalori ve Besin, Protein Değeri, Sağlığa Faydaları

0 14

Biftek Kalori ve Besin, Protein Değeri, Sağlığa Faydaları

Biftek dana etinin bazı kısımlarının dilimler halinde kesilmesiyle elde edilir. En lezzetli et çeşitlerindendir. Kızartılarak veya haşlayarak tüketilebilir. Biftek sağlık için de çok faydalıdır. Kan yapar, dişleri güçlendirir, depresyona iyi gelir… Bifteğin bir diğer faydası da zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Biftek Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Yasemin Bekmezci 100 gram bifteğin 156 olduğunu, 100 gram ızgara bifteğin ise 278 kalori olduğunu bildirmektedir. 100 gram biftek ise 312 kaloridir

 • 1 orta porsiyon biftek 100gramdır ve 156 kaloridir.
 • 1 kilo ızgara biftek 2780 kaloridir.
 • 1 adet köfte kadar biftek kaloridir.

Biftek Kilo Yapar mı?

Günlük ihtiyacımız olan kalori miktarı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2000-2500 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacınızı aşmadığınız sürece biftek yemeniz kilo aldırmaz. Hatta kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü biftek protein zengini bir besindir. Proteinli gıdalar uzun süre tok tutar, böylece abur cubur yemenizi önler ve zayıflamaya yardımcı olur.

Bifteğin Sağlığa Faydaları Nelerdir

Biftek, Protein Açısından En Zengin Gıdalardan Biridir

Biftek en iyi protein kaynaklarından biridir ve protein vücudumuzdaki hemen hemen her hücre için çok gerekli ve önemli bir besin maddesidir. Bu bir makro besindir, yani vücudunuzun çalışması için büyük miktarda ona ihtiyacı vardır. Saçımızı, tırnaklarımızı, derimizi, kemiklerimizi, kıkırdağımızı ve kanımızı sağlıklı tutmak için protein gereklidir. Kas kütlesini artırmak ve dokuları onarmak için önemli bir yapı taşıdır ve ayrıca insan vücudunda hormonlar, enzimler ve diğer kimyasalları oluşturmak için de protein ihtiyaç vardır. Biftek yemek, diyetteki proteininizi arttırmanın kolay bir yoludur .100 gram biftek başına yaklaşık 156 kalori, 20 gram protein içerir.

Biftek Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olabilir

Biftek, en iyi demir kaynaklarından biridir ve kansızlıktan muzdarip olanlar için harika bir besindir. Demir vücudumuz için çok önemlidir; kırmızı kan hücrelerimizin hücrelerimize oksijen taşımasına  yardımcı olur ve demir eksikliği anemiye sebep olur. Bir porsiyon biftek, önerilen günlük demir alımımızın% 15’ini içerir ve önerilen günlük demir alımı, 13.7-15.1 mg / gün arasındadır.

Bilim adamları ayrıca düzenli olarak kırmızı et, kümes hayvanları ve balık yiyen insanlarda demir eksikliklerinin bulunma olasılığının daha düşük olduğunu bildirmektedir.

Biftek, Diğer Önemli Mikro Besinler Açısından da Zengindir

Protein ve demirin yanı sıra, biftek, kaslarımızın ve beyinlerimizin çalışmasına yardımcı olan karnozin ve kreatin gibi vücudumuzun çalışması gereken diğer besinler açısından inanılmaz derecede zengindir. Aslında, et yemeyenlerde bu besin maddelerinin düşük olduğu görülmüştür .

Aynı zamanda harika bir demir, B vitamini, selenyum ve çinko kaynağıdır. Vitamin alımınızı daha da artırmak istiyorsanız , omega-3, CLA ve E ve A vitaminlerinin daha yüksek olması nedeniyle tahılla beslenen sığır eti tercih edebilirsiniz.

Diş Sağlığını Korur

İster inanın ister inanmayın, biftek ağız sağlığını korumak için harikadır. Amerikan Dişhekimleri Birliği gibi tıp kuruluşları kırmızı et tüketimini teşvik ediyor çünkü kırmızı et fosfor açısından zengindir ve fosfor kemik ve diş minesinin korunmasında büyük rol oynuyor.

Psikolojiye İyi Gelir

Şimdi bu gerçekten ilginç çünkü biftek akıl sağlığımız için oldukça faydalı olabilir.

Az kırmızı et tüketimi ile psikolojinin bozuk olması arasında bir ilişki olduğunu gösteren çok sayıda çalışma var. Bir çalışmada, bilim adamları majör depresif bozukluk teşhisi konan 60 kadını ve anksiyete teşhisi konan 80 kadını belirledi. Çalışma, önerilen günlük alım miktarından daha az kırmızı et tüketen kadınların, önerilen günlük miktarı yiyenlere kıyasla distimi ve majör depresif bozukluk olasılıklarını ikiye katladığını buldu. Ek olarak, az miktarda kırmızı et yiyen kadınların anksiyete bozukluğu olma olasılığı iki kat daha fazlaydı.

Biftek Besin Değeri

Porsiyon Miktarı: 100 gram

 • Kalori (kcal) 156
 • Toplam yağ 5 g
 • Doymuş Yağ 1,9 g           
 • Çoklu Doymamış Yağ 0,2 g
 • Tekli Doymamış Yağ 2,4 g            
 • Trans yağ 0,3 g
 • Kolesterol 67 mg            
 • Sodyum 55 mg
 • Potasyum 375 mg          
 • Karbonhidrat 0 g
 • Diyet Lifi 0 g      
 • Şeker 0 g
 • Protein 21 g      

A Vitamini           6 IU        C Vitamini           0 mg

Kalsiyum             5 mg      Demir   2 mg

D Vitamini           3 IU        B6 Vitamini         0,5 mg

Kobalamin          2,7 µg    Magnezyum      25 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.