6 Haftalık, 4,5, 7 Haftalık Gebelik Kesesi Kaç mm Boyutu Ne Olmalı

Erkek Bebek Kesesi Şekli Nasıldır Keseye Göre Cinsiyet Tahmini

0 548

Bebek Kesesi Nedir?

Bebek kesesi bebeğin anne karnında yaşadığı yerdir. Buna gebelik kesesi de denir. Bebek, hamilelik boyunca gelişimini burada sürdürür ve bu kese amniyon sıvısıyla doludur. Yuvarlak bir yapısı vardır, çevresi parlak beyaz görünüme sahip rahim iç tabakasıyla kaplıdır.

Kız Ve Erkek Bebek Kesesi Şekli Nasıl Olur? Anneler ve Hamile Kadınlar Bilgi Veriyor

  • Kız bebeklerin içinde bulunduğu kesenin şekli yuvarlak, erkek bebeklerin içerisinde bulunduğu kese biraz dar ve yassı oluyormuş. Önceden hamilelik geçirenler böyle bildirdi bana.
  • Selam kızlar, ben internette bir cinsiyet belirleme yöntemi okumuştum. Hamileliğimin 15. haftasındayım, bunu uyguladım ve işe yaradı. Buraya da yazmak istedim, umarım sizde de tutar. Bebeğinizin cinsiyetini zaten biliyorsanız, bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını test edebilirsiniz. Bebeğiniz kesede ilk ne zaman görüldüyse o günkü ultrason kağıdına bakın, yaklaşık 6-7. haftalara denk geliyor. Keseniz yuvarlak görünüyorsa kızınız olacak. Eğer fasulyeye benzer, yassı bir görünümü varsa bebeğiniz erkek demektir. Bende ikincisi çıkmıştı, kısmetse oğluşum olacak. Birkaç arkadaşımın da ultrason görüntülerine bakıp bu şekilde tahmin yürütmüştük; hepsi doğru çıktı.
  • Arkadaşım kız bebeğe hamile, onun kesesi yuvarlak bir yapıdaymış. Doktoru da buradan anlamış ve ‘bebeğin kız olacak’ demiş. Kesesi yuvarlak olanlarda böyle oluyormuş.
  • Benim kesem yayıktı ve ultrason resimlerimi görenler erkek olacağını söylediler. Ancak bebeğim kız. Yani kesemin yapısı hiç değişmedi, hep yayıktı fakat herkes yanıldı.
  • Yengemin kese yapısı da fasulyeye benziyordu, benim kesem de öyleydi ve bebeğimin kız olduğunu öğrendim. Yani kese şekli ile bebek cinsiyeti arasında bir ilişki olduğunu düşünmüyorum.
  • Benim kesemin şekli de biraz yassı, fakat doktorum bu durumu farklı yorumladı. ‘Senin rahmin, bebeği dışarıya atabilmek için kendini kasıyor olabilir.’ diyerek beni endişelendirdi.

Hamilelikte Bebek Kesesinin Boyutu Ne Kadar?

Kesenin boyutu ilk haftalarda yaklaşık 2-4 mm kadardır. Gebelik kesesi her gün  takriben 1 mm büyüyerek 3. haftada 2-3 mm mm olur. 4 haftalık kese amiyotik sıvıdan meydana gelir ve bebek burada 1.5-3 mm’lik çok ufak bir nokta halinde görülür. Gebelik kesesi hamileliğin 5. haftasında takriben koyu renkli bir halka biçimindedir ve 8-10 mm’dir. 6. haftaya gelindiğinde ise gebelik kesesinin çapı 14 mm civarına ulaşmıştır.7 haftalık bebek kesesi ise 20 mm’dir.

Hamilelikte Bebek Kesesi Ne Zaman Belli Olur?

Amniyon kesesi bebeğin anne karnında bulunduğu yerdir. Bebek kesesi veya gebelik kesesi olarak da adlandırılan bu kese bebeğin (ses ve ışık dahil olmak üzere) tüm dış faktörlerden olumsuz etkilenmesini engeller, onu darbelerden korur. Bu keseye tıpta gestational sac (gestasyonel kese) olarak da adlandırılmaktadır. Ultrasonda ilk olarak hamileliğin 5. ya da 6. haftası olunca görülür. Çoğunlukla 5. haftada görülebilir ancak bazen daha erken veya daha geç görülmesi de mümkündür.

Hamilelik kesesi anne adayının kanındaki hCG oranı 1000-3000 IU/mL seviyesine geldiği zaman tespit edilebilir. Bu kese ultrasonda belli olduysa dış gebelik yok demektir. Yani hamileliğin gerçekleşmiş olduğunun kesin kanıtıdır.

Dış Gebelik ve Boş Gebelik Nedir?

Rahimde gebelik kesesiyle karşılaşılmadıysa dış gebelik olasılığından şüphelenilir. Bunu belirlemek amacıyla çeşitli tetkikler uygulanır. Gebelik kesesinin rahim dışına yerleşmesi ve orada büyümeye başlaması dış gebelik diye tanımlanır. Eğer gebelik kesesi mevcutsa fakat içerisinde embriyo yoksa boş gebelik şeklinde tanı koyulur. Boş gebelik belirtileri de tıpkı normal gebelik belirtileri gibidir. Gebeliğin erken sonlanma nedenlerinden biri de boş kese durumudur.

Hamilelikte Bebek Kesesi Ne Zaman Görülür?

Bebek kesesi vajinal ultrasonla 4.5-5. haftalarda görülebilir, 6. haftalardan itibaren karından yapılan ultrasonda da net bir şekilde belli olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.