Adaçayı Kaç Aylık Bebeğe Verilir Kaç Yaşından İtibaren Verilir?

Adaçayı Çoçuklara Bebeklere Verilir mi?

0 72

Adaçayının Faydaları Nelerdir Bebeklere Verilir mi?

Çok sayıda hastalığın iyileştirilmesinde doğal tedavi olarak bitki çaylarından yararlanılmakta, bu ürünlerin her biri şifa vesilesi olmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen bitki çayları, doğal olması sebebiyle, bebeklerdeki pek çok rahatsızlıkta da sıklıkla tercih edilmektedir. Bilhassa anneannelerin ve babaannelerin, torunları için en çok kullandıkları ürünler, genelde bitki çayları olmaktadır. İşte adaçayı, bebeklerin ve çocukların güvenle tüketebileceği bir ürün olduğundan, en popüler bitki çaylarının başında gelmektedir.

Bebeklere Adaçayı Ne Zaman Verilir?

Sual: 8 aylık bir bebeğim var. Grip olduğu için adaçayı ve ıhlamuru karıştırarak vermeyi düşünüyorum. Adaçayının bebeğime bir zararı olur mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kara’nın cevabı: (Her besinde alerjik reaksiyona yol açma potansiyeli mevcuttur. Eğer bebeğiniz 6. Ayını doldurduysa, soğuk algınlığı durumunda adaçayı ve ıhlamur verebilirsiniz, ben bütün hastalarıma bu şekilde tavsiyede bulunuyorum.)

Uzm. Dr. İncilay Üstündağ bebeklere ve çocuklara adaçayı verilmesi hakkında şu bilgileri veriyor;

Soğuk algınlığının tedavisi için yaygın olarak adaçayı kullanılmaktadır. Fakat adaçayında, östrojen isimli kadınlık hormonu bulunmaktadır. Ayrıca yapısındaki başka etkin maddeler de bazı yan etkilere sebep olabildiğinden, 2 yaş öncesi çocuklarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Adaçayının Bebeklere Ve Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Adaçayı sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de oldukça popülerdir. Sağlığımızın korunmasında büyük öneme sahip olan vitamin ve mineraller de adaçayında yer almaktadır. Adaçayı; A, B, C, D ve K vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra; manganez, folik asit, bakır, demir, folat ve kalsiyum mineralleri bakımından da zengindir. Adaçayı hem bebeklerin hem de çocukların sağlığı için oldukça önemlidir.

Adaçayı, içerisinde antioksidan özler barındırır. Böylece bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudun virüslerden ve enfeksiyonlardan korunmasında rol oynar.

Adaçayının antibakteriyel etkisi vardır. Diş etleri ve ağız için doğal bir temizleyicidir.

Adaçayının en belirgin yararlarından birisi de, hafızanın kuvvetlenmesine katkıda bulunmasıdır. Adaçayı, bilhassa çocuklardaki hafıza gelişimini büyük ölçüde desteklemektedir. Beyin sağlığı üzerinde de pozitif etkileri olan adaçayı, beynin işlevlerinin daha verimli olmasına yardımcı olur.

Bunlara ek olarak adaçayı, bebeklerin ve çocukların iskelet sistemini de kuvvetlendirerek kemik yapısının sağlığını destekler.

Detoks etkisine sahip olan adaçayı, vücudun zehirli toksin maddelerden arınmasında önemli bir yere sahiptir.

Adaçayı, dikkat eksikliğinin azalmasında da etkili olmakta, konsantrasyonun artmasını sağlamaktadır.

Ayrıca saç kökleri için besleyici özellik taşımakta ve saçın daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı saç sağlığının korunmasında etkilidir.

Cilt hastalıklarından biri olan sedef hastalığı için faydalıdır.

Aşırı terleme problemine alternatif bir çözümdür.

Kan basıncındaki düzensizliklerin ortadan kaldırılmasında tesirlidir ve kalp hastalıkları için alınabilecek tedbirlerden biridir.

Vücutta iltihap birikimine engel olur.

Göğüs tıkanıklığını önler.

Mantar enfeksiyonları ile mücadele eder.

Hücre dokularının yenilenmesinde mühim bir yeri vardır.

Antibakteriyel etkiye sahip olduğundan, idrar yolu enfeksiyonlarını hafifletmektedir.

İshale karşı koruyucudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.