Granit Sağlıklı mı Zararlı mı?

Granit Tencere Tava Sağlıklı mı Granit Tencere Özellikleri

0 16

Granit Tencere Tava Sağlıklı mı?

Geçmişten günümüze tencere olarak pek çok şey kullanıldı: Bakır, çelik, topraktan üretilen çömlek, alüminyum, seramik, teflon ve tabii ki granit…. Granit tencere ve tavaların yapısında, tamamıyla doğal granit hakimdir. Granit tencere seçimi doğru yapılırsa ve dikkatli kullanılırsa, çelik tencereler gibi yemek pişirme konusunda uzun yıllar beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Öyleyse granit tencereleri benzerlerinden farklı kılan hususlar hangileridir? sorusunun da cevaplanması gerekir. Bu farklılıkların en önemlisi, granit tencerelerin aynı çelik tencereler gibi uzun kullanım ömrüne sahip oluşudur. Zaten dikkat edilirse, tanınmış markaların çoğu Granit tencereleri için 5 yıllık garanti sunmaktadır.

Granit tencereler ısıyı da çok kısa sürede almakta ve dengeli bir dağıtım sağlamaktadır. Böylece çabucak ısınmakta ve daha geç soğumaktadır. Teflon ürünlerde olduğu gibi kanserojen madde tehlikesi barındırmaz. Yemeklerin lezzetine lezzet katar. Hiç yağ koymadan ya da çok az yağ kullanarak çeşit çeşit yemekler hazırlamanıza imkan verir.

Granit Tencerenin, Tavanın Faydaları Nelerdir?

Granit tencereler ve tavalar, doğal ve kaliteli malzemesiyle tercih sebebidir. Pek çok mutfakta sıklıkla kullanılan bu ürünler, sağlık dostu olmasının yanı sıra eşit ısı dağılımıyla yemeklerin daha güzel pişmesini sağlamakta ve böylece aldığınız lezzeti ikiye katlamaktadır. Çorbadan haşlamaya kadar tüm sebze ve et yemeklerini pişirebileceğiniz bu ürünler, sizlere unutulmaz sofra deneyimleri yaşatacaktır.

Granit ürünlerin zemini, ısının eşit olarak dağılmasını sağladığından yemekleriniz hiçbir zaman çiğ kalmayacaktır. Hatta granit tencerelerde, hiç yağ dahi kullanmadan yemek pişirmeniz mümkündür. Aynı zamanda granit tencereler, bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. 2-5 yıllık garantiyle sunulan bu ürünler oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Hiçbir alerjen riski taşımayan bu ürünlerin kullanımı, çocuk sağlığı için de oldukça önemlidir.

Teflon ürünlerle kıyaslandığında granit tencerelerin, daha iyi bir ısı dağıtımı gerçekleştirdiği söylenebilir. Bu özelliğiyle granit tencereler, yemeklerin içini de dışını da aynı oranda pişirebilmektedir.

Granit tencere ya da tava seçiminde, ürünün ağırlığı önemli bir ayrıntıdır. Tencerenin ağır olması, Kulpların dayanıklılığı ve zeminin kalınlığı, ürünün kalitesini gösterir. Zîrâ ağır tencereler, daha çok ham madde içermektedir.

Granit Tencerelerin Özellikleri Nelerdir?

Granit tencereleri kullanırken, yeterince dikkatli ve özenli olursanız, kanserojen bir madde ya da başka herhangi bir olumsuzluk meydana gelmeyecektir.

Granit tencerelerde yapılan hiçbir yemeğin dibi tutmaz. Bu yüzden granit tencereleri temizlemek son derece basittir.

Çok yüksek ısı derecelerinde kullanıma elverişlidir.

Granit partiküllerinden dolayı kullanım ömrü uzundur.

Çizilmelere karşı son derece dayanıklıdır.

Granit tencere ve tavaların, gazlı, elektrikli, seramik ve halojen ocaklarda kullanım için uygun bir yapısı vardır.

Granit Tencereleri Uzun Süre Kullanmak İçin Ne Yapmalıdır?

Granit tencereler ve tavalar kullanılırken hiçbir zaman çatal, bıçak, metal kepçe ve kaşık gibi şeyler temas ettirilmemelidir. Bu ürünlere sert, metal ya da keskin araç-gereçlerin değdirilmesinden uzak durulmalıdır.

Ürünlerin temizliği sırasında çizilmeye yol açacak sert cisimlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Granit tencereler daima tahta ya da silikon kaşıklar ile kullanılmalıdır.

Tencereler asla su koyulmadan ocağın üzerinde bırakılmamalıdır.

Bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

Temizleme işleminde sabunlu ılık su tercih edilmelidir.

İnatçı lekelerin sirkeli sıcak suyla giderilmesi mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.