Ayda 4 Kilo Zayıflatan Kuru Erik Diyeti, Kuru Eriğin Faydaları Ve Zararları

Kuru Erik Kaç Kaloridir Zayıflatır mı Kuru Eriğin Kilo Vermeye Faydaları Ne

0 7

Kuru Erik Kaç Kaloridir Zayıflatır mı Kuru Eriğin Kilo Vermeye Faydaları Ne

Kuru erik en lezzetli, en besleyici kurutulmuş meyvelerdendir. Yapılan araştırmalar kuru eriğin kişiyi tok tutup kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Kuru Erik Kaç Kaloridir?

 • 1 adet yani yaklaşık 10 gram kuru erik 26 kaloridir.

Diyetisyen Ayşegül Bahar bu konuda şu bilgiyi verdi;

“Kuru eriğin 100 gramında 240 kalori bulunur. 100 gram taze erikte ise 46 kalori vardır. Fakat 100 gram taze eriğin lif oranı sadece 1 gramdır. Oysa kuru erik 7 gram life sahiptir. Bu lif miktarı, günlük lif ihtiyacımızın %30’ununu karşılar. Kuru erik lif deposudur. Lif içerikli beslenmek zayıflamayı önemli derecede kolaylaştırır. Çünkü lif bağırsaklarda gerçekleşen yağ emilimini azaltır ve tokluk hissi verir. Ayrıca bağırsakları çalıştırır, kabızlığa engel olur.”

Diyetisyen Fazile Yılmaz anlatıyor;

“1 porsiyon yani 3-4 adet küçük kuru eriğin kalorisi ortalama 70 kaloriye denk gelmektedir.”

Kuru Eriğin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Kuru erik, zayıflamaya çalışanların beslenme programında muhakkak yer almalıdır. Ara öğünlerde kuru erik tüketmeniz, kısa sürede acıkmanızı önleyecek ve tok hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik bağırsaklarınızı düzene sokacak, kabızlığın önüne geçecektir. Bu sayede hızlı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Kuru erik, artan tatlı ihtiyacını bastırmanın en sağlıklı yollarından biridir. Kan şekerini düzenleyerek tatlıya olan iştahınızı kontrol altına alır.

Daily Mail tarafından yayınlanan bir haberde, kuru eriğin kilo vermeye destek olduğunu gösteren bilimsel araştırmalara değinilmiştir. Yakın zamanda gerçekleştirilen bu araştırmalara göre diyet yaparken kuru erik tüketenler, daha uzun bir süre tok kalmakta ve daha çabuk zayıflamaktadır. Kuru erik yoğun lif içeriğine sahip olduğundan, tok tutucudur. İlgili araştırmayı yürütenlerden biri olan Jo Harrold; “Kuru erik şeker içerir. Fakat buna rağmen tok tutar. İşte bu durum, kuru eriğin muazzam faydalarını özetler niteliktedir.” diyerek bu lezzetli meyvenin ayrıcalığına dikkat çekmiştir. Aslında diyette kuru meyve tüketimi önerilmez. Çünkü kuru meyvelerin şeker oranı, taze meyvelere nispeten daha yüksektir. Fakat bilimsel araştırma sonuçları, bu durumun kuru erik için geçerli olmadığını göstermiştir.

Diyetisyen Ayşegül Bahar bu konuda şu bilgiyi verdi; “Liverpool Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı, kuru eriğin zayıflamaya faydaları üzerine bir çalışma yapmıştır. Çalışmaya katılanlar iki gruba ayrılmış; ilk grupta bulunan katılımcılara sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelerine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu grubun kadın katılımcılarına her gün 140 gram, erkek katılımcılarına ise günlük 171 gram kuru erik verilmiştir. İkinci gruptaki katılımcılara ise yalnızca sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeleri tavsiye edilmiş ve kuru erik verilmemiştir. 12 haftanın ardından yapılan incelemede, ilk gruptakilerin yani hem sağlıklı bir diyet uygulayan hem de bu diyet boyunca kuru erik tüketenlerin; yaklaşık 2 kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bel bölgelerinde de 2.5 cm’lik incelme olduğu tespit edilmiştir. İkinci gruptakilerin yaklaşık 1.5 kilo verdiği, bel bölgelerindeki incelmenin 1.7 cm olduğu kaydedilmiştir.”

Ayda 4 Kilo Verdiren Kuru Erik Diyeti

Malzemeler

 • 3 adet kuru erik
 • 1 bardak su

3 adet kuru eriği, akşamdan bir bardak suya koyun. Ertesi gün ilk olarak hazırladığınız erikli suyu için. Üzerine 1 bardak da sade su tüketin. Kuru erikleri yiyin. Yarım saat bekleyip sabah kahvaltınızı yapın. Bu diyeti istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz, herhangi bir süre sınırlaması yoktur. İster 1 ay, ister 3 ay, ister daha fazla devam edin; hiçbir zararı olmaz. Tam aksine, bağırsaklarınızı harekete geçirir, toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırır ve zayıflamanıza destek olur.

Kuru Erik Nasıl Tüketilmeli?

Her sabah aç karna 1-2 adet kuru erik tüketilmesi çok faydalıdır. Kuru erik lif yönünden güçlü bir kaynaktır. Kahvaltı yapmadan tüketilebileceği gibi, öğle yemeği öncesinde ara öğün niyetine de yenebilir.

Kuru Eriğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Taze erik gibi, kuru erik de sağlığa son derece yararlıdır.

 • Vücuda direnç verir.
 • Potasyum, antioksidan ve beta-karoten gibi önemli bileşenler ihtiva eder. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri bakımından zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor minerallerini yoğun miktarda bulundurur. Sindirimi kolaylaştırır, vücudu zararlı maddelerden arındırır.
 • Kuru eriğin yüksek lif içeriği, mideyi ve bağırsakları rahatlatır, daha iyi çalışmasını sağlar.
 • K vitamini de barındıran kuru erik, kan pıhtılaşmasıyla ilgili problemlerin giderilmesine yardım eder.
 • Kuru erik, potasyum mineraliyle sinir sistemi ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir.
 • Muhteviyatındaki A vitamini sayesinde kuru erik göz sağlığının korunmasında etkilidir.
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Bağırsak rahatsızlıklarına şifalıdır. Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir.
 • Vitamin ve mineral hazinesi olan kuru erik, yukarıda bildirilen içeriklerinin yanı sıra bakır minerali de bulundurur.
 • İçerdiği yoğun B vitaminiyle sinir sisteminin ve hafızanın güçlenmesinde etkindir.
 • Sindirim faaliyetlerini düzene sokar, bağırsakları yumuşatarak dışkılama problemlerini önler.
 • Taşıdığı güçlü antioksidanlarla kolesterol, kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltan bir meyvedir.
 • Enerji düzeyini artırır, menopoz döneminin daha kolay atlatılmasına yardımcıdır.

Kuru Eriğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

100 gram kuru erikte 240 kalori bulunmaktadır. Bir meyve için bu kalori değeri oldukça yüksektir. Vücutta yağa dönüşeceğinden kilo sorunu olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Kuru eriğin içinde bulunan şekerler ve kompleks karbonhidratlar sindirim sisteminde tamamen parçalanamaz. Sindirilmeyen besin öğeleri kolonlara ulaşınca bakteriler bu karbonhidrat ve şekerlerle beslenmeye başlar. Söz konusu bakteriler şişkinliğe ve bağırsak gazına yol açar.

Kan şekeriniz düzensiz ise, diyabet hastasıysanız kuru erik tüketip tüketemeyeceğinizi doktorunuza sormalısınız. Yüksek orandaki doğal şeker konsantrasyonu nedeniyle erik kurusu, aşırı tüketilirse kan şekerini aniden yükseltebilir. Fakat muz, elma, karpuz gibi tatlı meyvelere göre daha az şeker içerdiği bir gerçektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.