Bebek Saçı Kazıtmak Ne İşe Yarar Gürleştirir mi

Bebek Saçları Nasıl Uzar Bebeklerde En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri

0 15

Bebeklerin Saçlarını Uzatan Doğal Tarifler

Bebeklerde doğum saçının dökülmesi 1 yaşına kadar sürebilir. Bu güçsüz saçlar dökülür, yerine sağlam ve artık dökülmeyecek saçlar çıkar. Genetik olarak bazı bebekler daha saçlı iken bazıları ise daha seyrek saçlara sahiptir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemler hem bebeğinizin saçını uzatacak hem de saçlarının gürleşmesi yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Saç Kazıtma Saçları Çoğaltır mı?

Tecrübeler gösteriyor ki bebeklerde saç kazıtmanın saçı çoğaltıp çoğaltmayacağı kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Örneğin 2 çocuğu olan anneler bebeklerinin saçını kazıttıklarında bir bebeğin saçının gürleştiğini diğer bebeğinin ise gürleşmediğini görebilir. Yahut her iki bebekte de saç gürleşmesi meydana gelebilir. Hatta her iki bebekte de bu yöntem hiçbir işe yaramayabilir. Özetle bu durum bebekten bebeğe göre değişir.

Bebeklerde Saç Uzatma Ve Gürleştirme Önerileri

Badem Yağı

Bebeklerin cildine ve saçına badem yağı uygulamak birçok ülkede yaygın bir durumdur. Badem yağı tatlı, hafif bir kokuya sahiptir. Uzmanlar badem yağının A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri; doymamış tekli ve çoklu yağlar ihtiva ettiğini bildirmektedir. Zengin içeriğiyle bebeklerin narin cildinde kullanıma uygun olan bu yağ, bebeklerin saç derisine masaj yapmak için tercih edilir. Siz de bebeğinizin daha uzun ve gür saçlara sahip olmasını istiyorsanız badem yağı en iyi yardımcınız olacaktır.

Bunun için badem yağını bir cezvede ılıtın ve avuç içinize döküp bu yağla bebeğin saç derisine masaj yapın. Badem yağı saçı mutlaka kalınlaştırır ve uzatır diye kesin bir şey söylenemez, çünkü bunu bilimsel açıdan doğrulayacak bir çalışma yoktur. Fakat saç için badem yağı kullananlar fayda gördüklerini belirtmektedir.

Omega 3 Şurubu İçirin

Omega 3 binbir derde devadır. Omega 3’ün kullanım alanlarından biri de saç sağlığıdır. Saçları kökten uca besler ve güçlendirir. Eczacınıza danışarak bebeğinize omega 3 şurup içirebilirsiniz. Omega 3 şurup ayrıca iştahsız bebeklere de iyi gelir, iştahlarını açar.

Demir İçeren Besinler Yedirin

Bebekte saç dökülmesinin, saçlardaki güçsüzlüğün, yavaş uzamasının bir numaralı nedenlerinden biri de yetersiz beslenmedir. Yeterli miktarda et, süt, sebze ve meyve yiyen bebeğin saçları beslenir ve çabuk uzar. Özellikle kansızlık, demir eksikliği bebeklerde saç dökülmesi bile yapabilir. Bebeğin saçlarının gürleşmesi ve uzaması için her besinden azar azar da olsa tüketmesini sağlayın. Bebeğinize pekmez, balık, yumurta, et ve süt yedirin.

Dengeli ve yeterli beslenmek vücut sağlığı için önemli olduğu kadar saçların daha çabuk uzayabilmesi için de büyük öneme sahiptir. B1 vitamini ya da tiamin isimli enzimler; saç ve cilt sağlığı için gereken besinleri enerjiye dönüştürür. B7 vitamini ile biotin de saçların büyümesini doğrudan etkiler. Bebeklerin saçları bazı hormonlar yardımıyla uzar. İşte A vitamini bu hormonların salınımını destekler.

Zeytinyağı Maskesi Yapın

İkisi de yarım fincan olmak üzere ekstra saf sızma zeytinyağı ve saf bal karıştırılıp güzelce çalkalanır. Bebeğin kafasına parmak uçlarıyla masaj yapılarak uygulanır. Saçlara ve saç derisine iyice yedirilip 15 dakika beklenir. Ardından yıkanarak temizlenir. Bu formül de bebeklerde saç uzatma ve gürleştirme için oldukça faydalıdır.

Aloe Vera Jel Kullanın

‘Bebeğimin saçları hızlı bir şekilde uzasın’ diyorsanız aloe vera jelini denemelisiniz. Bunu bitki satılan yerlerden veya internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

Aloe vera satın aldıktan sonra yapraklarını uzunlamasına keserek içerisindeki jeli kaşıkla çıkarın. Bir miktar suyla karıştırıp kalın kıvamlı bir hale getirin. Bebeğinizi banyo yaptırıp en son bu su ile yıkayın. Bebeklerin uzun ve gür saçlara sahip olmalarını sağlayan bu jel gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.