Bebekler Neden Balgamlı Kusar Tedavisi

Bebeklerde Balgamlı Kusmak Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

0 568

Bebeklerde Balgamlı Kusmak Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde balgamlı kusma soğuk algınlığı, hava kirliliği, viral hastalıklar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bebeğinizde balgamlı kusma sorunu yaşıyorsanız öncelikli olarak Aile Hekimine gitmeniz önerilir. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Bebeklerde Balgamlı Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde balgamlı kusma, çoğunlukla kış aylarında karşılaşılan mevsimsel salgınlar ve soğuk algınlığı sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bebeğinizde görülen balgamın koyu sarı renginde olması, solunum yollarında virüs ve mikrop biriktiği anlamına gelir. Bu durumda bronşit ve zatürre meydana gelme olasılığı da fazladır.

Bebeklerin solunum yolları tam olarak gelişmemiştir. Bundan dolayı bebekler nefes alıp verirken havada bulunan mikroplar, partiküller ve tozlar kolayca solunum yollarına ve akciğerlerine bulaşarak tahriş oluşturabilir. Mikropların birikmesine bağlı olarak burun tıkanıklığı ve genizde mukus birikmesi olur. Bu ise balgamlı kusmayı beraberinde getirir.

Bebeğin kirli ortamda bulunması ve temiz hava soluyamaması, sigara dumanına maruz kalması, mikropların ve tozların hava yoluyla ciğerlerine dolması, emziğinin, mama kaşığının ve biberonunun temizliğine dikkat edilmemesi gibi faktörler, boğazında ve solunum yollarında tahrişe yol açar. Bunun sonucunda balgamlı kusma gerçekleşir.

Bebeklerde Balgamlı Kusma Nasıl Geçer?

Şayet bebek emme döneminde ise, sık sık emzirilmelidir. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve hastalığın çabucak iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Anne sütü, bebeğin solunum yolunun da nemli kalmasını sağladığından balgamın kolayca çıkarılmasına imkan verir.

Bebeğin odasında buhar makinesi kullanılmalıdır. Buhar makinesinin, mukus tabakasını yumuşatma özelliği vardır. Bebeğin solunum yolunda bulunan mukusun yumuşaması ise, balgamın atılmasını sağlamaktadır.

1 yaşını geçmiş olan bebeklerde uygulanan balgam söktürücü bir karışım vardır. Bunun için; 1 bardak sütün içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber eklenerek karıştırılır. Bebeğe verilirse balgamlı kusma şikayetine iyi gelecektir.

Bebeğiniz 18 ayını doldurmuş ise, ılık suyun içerisine birkaç damla limon sıkıp bir miktar da bal ilave ederek içirebilirsiniz. Boğaz yumuşatıcı olan bu karışım, balgamın daha kolay dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Parmak ucu kadar birkaç parça zencefili, büyük bir tutam adaçayını, büyük bir tutam ıhlamuru ve küçük bir tutam kuru naneyi bir bardak kaynar suyun içinde 5 dakika boyunca demleyip, bebeğiniz öksürdüğü zaman 30-40 ml kadar verebilirsiniz.

Ilık suya bir miktar bal karıştırılarak 6 aydan büyük bebeklere verilebilir. Fakat muhakkak bir çocuk doktoruna müracaat etmek ve doktorun vereceği tedaviyi uygulamak, en sağlıklı yoldur. Ev yapımı çaylar her zaman iyi sonuç vermeyebilir ve bebeğin durumunu daha da kötüleştirebilir. En azından aile hekiminize veya sağlık ocağına başvurarak konuyla ilgili bilgi almanız faydalı olacaktır.

Bebeğinizin odasını daima temiz tutmaya özen göstermelisiniz ve onun bulunduğu ortamda sigara içmemelisiniz. Odanın havasında %45-55 düzeyinde nem sağlanmalı, oda yeteri kadar nemlendirilmelidir. Bir kapta su kaynatılarak pencereler hafif aralıklı bırakılmalı, bu sayede ortamdaki havanın kurumasına engel olunmalıdır. Ayrıca bebeğin odası, yüksek derecelerde ısıtılmamalıdır. Böylelikle bebeğiniz daha rahat nefes alabilecektir.

Çörek otunu kaynatıp süzdüğünüz suyunu bebeğinize içirebilirsiniz. Bitkisel ilaçlardan olan çörek otunun balgam söktürücü etkisi vardır. Bunun gibi ıhlamurun da bebekler için doğal bir balgam söktürücü olarak kullanılması mümkündür.

Elma ve armut kabuklarını, tarçın ve zencefil ile kaynatıp süzdüğünüz suyu bebeğinize içirebilirsiniz. Zencefil, katı kıvamdaki balgamı yumuşatacaktır fakat 2 yaşından küçük bebeklerde zencefil kullanılmamalıdır. Elma ve armut kabuklarının da balgamın atılmasına katkı sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda adaçayı ve havuç suyu da bitkisel ve etkili balgam söktürücülerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.