Bebeklerde 2 Ay Aşısı Yan Etkileri Nelerdir Tam Liste

2 Ay Aşısı Ateş Yapar mı Bu Ateş Nasıl Düşürülür?

0 25

2 Aylık Bebeklerde Aşı Yüksek Ateş Yapar mı?

2 aylık bebeğe aşı vurulduktan sonra ilk 4 saat içinde bebeğin ateşi yükselebilir. Bu durum normal kabul edilir. Böyle bir şeyle karşılaşınca bebeğe ateş düşürücü şurup yahut fitil verilebilir.

2 Aylık Bebeğe Vurulan Aşı Ateş Yapar mı?

Evet 2 aylık bebeğe vurulan aşı bebekte ateş yapabilir. 2 aylık bebek aşısını vurulduktan ilk 4 saat içinde ateşi çıkabilir. Ağrısı  ve ateşini düşürmek için eczacıya, hemşireye danışıp yarım veya 1 çay kaşığı Calpol şurup verebilirsiniz. Yahut Paranox fitili yarım olarak kullanabilirsiniz

2 Aylık Bebek Aşı Vurulmadan Bebeğe Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Vermeli midir?

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Halit Özkaya bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Önce ateş düşürücü-ağrı kesici verilip sonra aşı yapılması tavsiye edilmez. Fakat bebeğin ateşi çıkarsa ve huysuzlaşırsa ilaç kullanılabilir.”

2 Aylık Bebeğin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Bebeğinize Calpol ya da bunun muadili ağrı kesici-ateş düşürücü bir şurup verebilirsiniz. Ancak önce doktorunuzun onayını almalısınız.

Bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş için evvelâ çocuğun üstündeki kalın kıyafetleri çıkarmak gerekir. Üzerini fazla örtmemelidir. Çok ateşi varsa üzerindeki her şeyi çıkarabilirsiniz.

Temiz ince bir havluyu suyla ıslatıp sıkıp bebeğin alnına, koltuk altlarına koyabilirsiniz.

Bebeğin ateşi yükseldiğinde ılık duş aldırmak faydalı olacaktır. Orta derecedeki su bebeği gevşetecek, vücut sıcaklığının normale dönmesine yardım edecektir. Bu sayede bebek rahatlayacak ve kolayca uyuyabilecektir. Günde 2-3 defa ılık duş aldırılabilir. Fakat soğuk duş aldırmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü soğuk su bebeğin vücudunda şok etkisi göstererek ateşinin daha da yükselmesine sebep olur.

2 Aylık Bebek Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Huysuzluk, mızmızlık
 • Aşı yerinde şişlik ve sertlik, kızarıklık
 • Baş ağrısı
 • Kusma

2 Aylık Bebek Aşıları Nelerdir?

 • 2 aylık bebek aşıları Pnömokok, Verem, Rotavirus ve Karma aşıdır.
 • 5’li Karma Aşısına DTacB-IPV- Hib denir ve ilk dozu 2. ayda yapılır. İkinci doz 4 aylıkken, üçüncü doz ise 18. aylıkken uygulanır.
 • Bir kez vurulan BCG/Verem Aşısı ise 2. ayda yapılır. Bu aşıyı yeniden vurdurmak gerekmez. Prematüre doğan ve 2. ayında vücut ağırlığı 2 kg’dan az olan bebeklerde bu aşı daha geç uygulanır çünkü önce 2 kiloya ulaşması lazımdır.
 • Zatürre Aşısı (Prönomok Aşısı) 4 doz hâlinde uygulanmaktadır. Birinci doz 2. ayda yapılır, diğer dozları ise 4. 6.ve 12. aylarda yapılır.
 • Rotavirus Aşısı (İshal Aşısı) ise 2 türe ayrılmaktadır. Bir Rotavirus Aşısı 1 veya 2 ayda bir 3 doz olarak uygulanırken, diğer aşı da 2 doz olarak yapılmaktadır. İlk doz bebek 3. ayını bitirmeden enjekte edilmeli, sonuncusu ise 8. aya girilmeden vurulmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.