Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı neden olur nasıl geçer doğal yöntemler

Burun akıntısı vücudun mikroplardan kurtulma şekli olarak aslında iyi bir şeydir. Ama bebeklerde burun tıkanıklığı olduğunda, onun yeterli hava alamamasına neden olabilir. Ayrıca yemek yemesinide zorlaştırabilir. Eğer bebeğiniz yeterli hava alabiliyorsa ve rahat bir şekilde yiyip içebiliyorsa, rahatsız etmediği sürece burun akıntısının tedaviye ihtiyacı yoktur.

4 yaşın altındaki çocuklara öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları vermeyin. Çocuğunuz 4 ila 6 arasındaysa, hangi ilaçların kullanılacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Bebeğimin burnu tıkalı evde ne yapabilirim diyorsanız, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır nasıl geçer aşağıda uygulayabileceğiniz basit doğal yöntemler var;

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı için ne iyi gelir bitkisel çözümler

Tuzlu Su (Serum Fizyolojik)

Eczanelerden satın alabileceğiniz gibi 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuzu karıştırarak evde de hazırlayabilirsiniz. Her burun deliğine birkaç damla damlatın, mukusları yumuşatarak akmasını sağlayacaktır. Ayrıca mukusları çıkarmak için burun aspiratörü kullanabilirsiniz. İhtiyaç olduğu kadar sık tekrarlanabilir. Ayrıca bebeğinizi doyurmadan hemen önce yaparsanız, yemek yemesini kolaylaştıracaktır.

6 aydan küçük bebeklerde burun aspiratörü sorunsuz şekilde işe yarar. Daha büyük bebekler huysuzlaşarak izin vermeyebilir. Böyle bir durumda sorun etmeyin. Tuzlu su mukusu yumuşatacacağından, kendiliğinden burnundan dışarı çıkması kolaylaşacaktır.

Burun tıkanıklığını açmak için burun aspiratörü kullanımı

  • Önce aspiratörü sıkarak içindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayın
  • Ucu hafifçe bebeğinizin burun deliğine yerleştirin.
  • Aspiratörü yavaşça serbest bırakarak, burundaki tıkanıklığı cekmesini sağlayın
  • Bu işlemi dikkatlice ve bebeğin burnuna zarar vermeden nazikçe yapın
  • Her kullanımdan sonra sabun ve su ile yıkayın

Ilık su ile katılaşmış sümükleri temizleyin

Bazen sümükler, bebeğinizin burnunun etrafında sertleşmiş veya yapışkan bir hal almış olabilir. Güvenli bir şekilde temizlemek için, ılık su ile pamuklu bir çubuk ıslatın ve bölgeyi hafifçe silin.

Hava Nemlendirme

Havaya nem katmak için bebeğinizin odasına bir buhar makinesi yerleştirin. Nemli hava burumdaki tıkanıklığın yumuşamasına ve akmasına yardımcı olur. Buhar makinesini düzenli olarak temizleyin. Bebeğinize buharlı bir banyo yaptırdığınızda aynı yatıştırıcı etkiyi siz de görebilirsiniz.

Sıvı Tüketimi

Bebeğinizin yeterli sıvı tükettiğinden emin olun, bu burun tıkanıklığını da önleyecektir. Sıvı tüketimini doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda uygulamaya çalışın.

Burun kuruluğuna hangi ilaç iyi gelir, Burun tıkanıklığı için doğal çözüm

Balgam Nasıl Atılır En iyi 10 Balgam Sökücü Bitkisel Yöntem

Bebeklerde Kansızlık Nasıl Anlaşılır Kansızlık Belirtileri Nelerdir

Önceki

Akut lenfoblastik lösemi nedir Akut lenfoblastik lösemi tedavisi ve kurtulma şansı

Rüyada kar görmek ne anlama gelir Rüyada kar görmek neye işarettir

Sonraki

Yorum yapın