Bebeklerde, Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Ne Keser?

Bebeğimin Burnu Akıyor Bebeklerde Çocuklarda Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm

0 21.025

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısı bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülen bir sorundur. Burun boşluğu fazla miktarda mukus sıvısıyla dolduğu zaman bu durum ortaya çıkar. Mukusun rengi temizden beyaza ya da sarıdan yeşile değişebilir. Bu durum genellikle soğuk algınlığı belirtisidir. Fakat bebek ve çocuklarda, ağlama, alerji ve gribin sonucu olarak da görülebilmektedir. Burun akıntısı bebeklerde ve çocuklarda huysuzluğa, öfkeye, ateşe, öksürüğe, boğaz ağrısına, hapşırmaya, mide fesadına, uyku ve iştah bozukluğuna yol açabilir. Burun tıkanıklığını bazen burun akıntısı takip eder, bazen de etmeyebilir. Çocuklarda burun akıntısını tedavi ederken, ebeveynlerin sabırlı olması gerekmektedir. Bu durum genellikle tedavisiz atlatılabilmektedir. İlaçlar bu sorunu çözmeyebilir ve sadece bir günde bu durum ortadan kalkmayabilir. Fakat, evde bazı tedavi yöntemleri deneyerek bu durumu atlatmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Burun Akıntısına Doğal Çözümler

Anne Sütü

Anne sütünün bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkesçe bilinmektedir. Anne sütü bebeğin susuz kalmasını engeller. Bunların yanı sıra, anne sütü bebeğin soğuk algınlığı ve öksürük ile mücadele etmesini sağlayan önemli yararlı bakterileri içerir, bu sayede bebeklerde burun akıntısına doğal şifa olur. Bebeğinizin yeterli miktarda anne sütü sağlayın. Anne sütü ile beslenme, bebeğin susuz kalmasını engelleyerek, mikrop ve bakterilere karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Eğer bebeğiniz 6 aya ulaşmışsa, biraz ılık su ve meyve suyu da verebilirsiniz.

Tuzlu Su

Bir çocuk veya bir yetişkin için evde uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemlerinden biri tuzlu su ile hazırlanan solüsyonu kullanmaktır. Tuzlu su burundaki mukusların yumuşamasına ve böylece atılmasının daha kolay ve rahat atılmasına yardım eder. Böylece burun akıntısını durdurmakta etkili rol oynar. Hatta geniz yollarını da açarak, çocuğunuzun burnundan nefes almasını sağlar.

Oda sıcaklığında bekletilen bir bardak ılık suyun için bir çay kaşığı kadar tuz atarak karıştırarak bu karışımı elde edebilirsiniz.Çocuğunuzun burnuna bu karışımdan birkaç damla damlatın. Bunu günde en fazla 3 kere uygulayabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı da çocuklarda burun akıntısının giderilmesine ve semptomların iyileştirilmesine yardımcı olur. Dekonjestan yani burun tıkanıklığını açma görevi gördüğü için çocuğunuzun mukustan kurtulmasına yardım eder.

Küveti veya leğeni ılık-sıcak arası ısıda su ile doldurun. Bu suyun için 4-5 damla okaliptüs yağı damlatın. Çocuğunuzun 10 dakika banyonun keyfini çıkarmasına izin verin. Günde 2 kere tekrarlayın.

Alternatif olarak yarım bardak ılık katkısız zeytinyağı ile 10 damla okaliptüs yağını karıştırın. Özellikle yatmadan önce çocuğunuza bu aromatik yağ ile nazikçe göğüs masajı yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Biraz Hindistan cevizi yağı ile kafur yağını ısıtın ve bebeğinizin vücudunun her bölgesine her akşam bunu sürün. Bu yöntem bebeğinizin ve çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacaktır. (Not: Vücuda tamamen uygulamadan önce küçük bir bölgede deneyin.)

Bal

Bal, 2 yaş ve üstü çocuklar için burun akıntısına etkili yöntemlerden biridir. Daha küçük bebekler için, gıda zehirlenmesine yol açabilecek bakterilerden dolayı bal kullanılmamalıdır.

Yatıştırıcı, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan bal burun akıntısının semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi gelir.

Bir bardak ılık suyun içine 1-2 tatlı kaşığı saf balı karıştırın. Çocuğunuza günde 2 kere içirin.

Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı limon suyunu ılık bir suya karıştırın. Ilıkken çocuğunuza içirin. Günde 2 kere uygulayın.

Papatya

En az 1 yaşında olan bebekler için, papatya bitkisi burun akıntısının semptomlarını ve rahatsızlığını gidermeye yardımcı olur. Bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirir. Antihistaminik özelliğinden dolayı alerji nedeniyle meydana gelen burun akıntısına şifadır.

1 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı 2 bardak kaynamış suyun içine atın. 5 dakika boyunca Sıcak demlendikten sonra tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde 2 kere çocuğunuza içirin.

Tavuk Suyu Çorbası

1 yaşından büyük çocuklar için tavuk suyu çorbası, burun akıntısı rahatsızlığının giderilmesine yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve üst solunum yolları enfeksiyonunun oluşumunu engeller. Ayrıca hasta bir çocuk için hafif ve besleyici bir çorbadır.

Havuç, pancar ve ıspanak gibi organik sebzeler kullanarak ev yapımı bir tavuk suyu çorbası hazırlayın. Günde 2-3 kere çocuğunuza içirebilirsiniz.

Sıvı Alımının Artırılması

Sıvı kaybını önlemek için çocuğunuzun bol bol sıvı tüketmesini sağlayın. Geniz salgılarının kuruması ve geniz boşluğunun rahatlaması açısından bebeğinizin susuz kalmasını engellemeniz çok önemlidir. Bu öksürmeyi ve sümkürmeyi kolaylaştıracaktır.

Buhar Makinesi

Havayı nemlendirmek için çocuğunuzun, bebeğinizin odasına buhar makinesi bulundurmalısınız. Bu mukusları yumuşatarak kurumayı kolaylaştıracaktır. Nefes alma güçlüğünü azaltarak çocuğunuzun daha rahat uyumasını sağlayacaktır.

Gece boyunca çocuğunuzun odasında buhar makinesini çalıştırın ve böylece çocuğunuz ihtiyacı olduğu kadar istirahat ederek iyileşsin.

Eğer hala emziriyorsanız, bu da iyi bir seçenektir, bebeğinizi bol bol emzirin. Daha büyük çocuklar için de, su, sulandırılmış kemik suyu ve meyve suları içirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.