Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Hamileyim Burnum Tıkalı

Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?Bitkisel Çözüm

0 3.597

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı, burun kanallarında şişme olduğu zaman ve mukus biriktiğinde meydana gelir. Sonuç olarak, normal bir şekilde nefes almak zorlaşır. Bu problem genelde soğuk algınlığı, grip ve alerjik reaksiyonlar sonucunda gerçekleşir. Burun tıkanıklığı sorunu genellikle hamileliğin ikinci 3 aylık döneminin başlarında görülür fakat, hamileliğin başından itibaren de oluşabilir. Erken hamilelikte burun tıkanıklığının nedeni gebelerde östrojen seviyelerinin artmasıdır. Vücut aynı zamanda fetüsü de oluşturmaya başladığından dolayı, hamile kadın vücudundaki kan miktarı da artar. Östrojen hormonu vücuttaki mukus üretimini arttırır. Vücutta fazla kan bulunması, kan damarlarının şişmesine neden olur. Bütün bunların birleşimi burun tıkanıklığı sorununa yol açar.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Hamilelik Hormonları: Hamilelikle birlikte kadının bedeninde çeşitli hormonların salgılanması artar.Vücuttaki kan ve östrojen seviyeleri arttığında, burun kanallarının iç tabakasında şişme meydana gelir ve fazla mukus üretilir. Fazla kan dolaşımı, burun içindeki ince kan damarlarını şişirerek, burunu tıkar.

Alerjiler: Hamilelik sırasında, vücut hassaslaşır. Bu da alerjik reaksiyonların daha kötüleşmesine neden olur. Daha önce hiç alerjik reaksiyon göstermemiş kadınların bile hamilelik sırasında alerjik reaksiyon göstermeleri ve burun tıkanıklığı yaşamaları normaldir. Eğer burnunuz akıyor veya tıkalı ise, ayrıca hapşurma, burun, boğaz, göz veya kulak kaşıntısı yaşıyorsanız, muhtemelen alerjik bir reaksiyon gösteriyorsunuzdur. Alerjiler hiç beklenmeden meydana gelebilir ve daha önce hiç rahatssız etmeyen etmenler hamilelik sırasında size kötü etki yapabilir.

Sinüzit: Hamilelikte burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı, sarı veya yeşil mukus, yüzde ağrı (eğildiğinde daha da artabilir), kokuya duyarlılığın azalması veya üst çene ağrısı varsa, bu durumlar sinüzite işaret eder.

Soğuk Algınlığı veya Grip: Burun tıkanıklığı ile birlikte öksürme, hapşurma, hafif ağrılar, boğaz ağrısı veya ateş gibi sorunlar yaşıyorsanız, bu muhtemelen soğuk algınlığı yada griptir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Ne Kadar Sürer?

Burun tıkanıklığı genelde hamileliğin ikinci 3 ayında başlar ve zaman geçtikçe daha da kötüleşebilir. Genelde doğumda veya doğumdan 2 hafta sonra bu sorun geçer.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Karşı Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Hava Nemlendirici Kullanmak

Uyurken odada, buhar makinası yada hava nemlendirici kullanın. Bu odadaki makine odadaki nemi arttırır ve burun tıkanıklığını giderir.Bakteri üremesini önlemek için, düzenli olarak bu nemlendiriciyi temizlemeli ve içindeki suyu düzenli olarak değiştirmeliniz.

Zencefil Çayı

Zencefil, iltihap önleyici içerikler barındırır. Bu nedenle güne bir bardak taze öğütülmüş zencefil ve biraz bal eklenmiş bir bardak sıcak zencefil çayı ile başlamanızın faydası olacaktır. Zencefil burun kanallarınızı temizler ve sıvı alımınızı arttırır. Zencefil, serin ve mükemmel bir bitkidir ve 3 gün içerisinde burun tıkanıklığını iyiyleştirir. Ayrıca, vitaminler bakımından zengin olan limon, bakteri ve burun tıkanıklığıyla savaşır. Her sabah, zerdeçal suyu, bal ve limon suyu karışımı ile hazırlanmış ılık karışımı içmek, burun tıkanıklığını tedavi etmek için birebirdir.

Sarımsak

Sarımsak, burun tıkanıklığını gidermeye yarayan bir başka yöntemdir. Bu mükemmel bitki, antioksidanlar ve bakteri önleyici elemanlarla doludur ve soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı ve burun tıkanıklığını dakikalar içerisinde iyileştirebilir. Düzenli olarak her sabah 2 diş sarımsak tüketmek, 3 gün içerisinde bütün sorunlarınızı çözecektir.

Bol Bol Su İçin

Bol bol su, çorba, turunçgil meyve suları içmek, kabızlığı önleyip, fetüsün sağlığını düzenleyecektir.

Başı Yüksekte Tutmak

Uyurken kafanızı daha yukarıda tutmak için, fazla yastık kullanın. Bu yöntem burun tıkanıklığını ve mide ekşimesini önleyecektir.

Buhar Solumak

Bir kase içerisine sıcak su alın. Başınızın üst kısmına bir havlu koyun ve sıcak su dolu kaseden çıkan buharı soluyun. Bir süre boyunca soluk alıp, verin. Bu burun tıkanıklığını önleyecek ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

C Vitamini İçeren Gıdalar Tüketin

Burun tıkanıklığı riskini düşürmek için günlük C vitamini tüketiminizi arttırın. Kivi, domates, portakal ve kırmızı biber gibi besinler tüketebilirsiniz.

Sıcak Kompres

Burnunuzdaki tıkanıklığın geçip, burnunuzdaki mukusun rahat akmasını sağlamanın bir diğer etkili yolu ise sıcak komprestir. Kompresin sağladığı sıcak rahatlık, burunlardaki bütün ağrıyı, iltihabı giderecektir. Bir havluyu, sıcak suya batırın. Fazla suyu sıkın. Katlayın ve burnunuza ve alnınıza yerleştirin. Hangi sıklıkta gerekiyorsa o kadar uygulayın.

Soğan

Soğanı koklamak, burun tıkanıklığını gidermek için çok iyi bir yöntemdir. Soğanların doğal kokusu oldukça güçlü ve etkilidir ve burun tıkanıklığını çok çabuk giderir. Birkaç dilim soğan kesin ve 10-15 dakika boyunca bu soğan dilimlerini koklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.