Bebeklerde Kafa Ateşi Neden Olur Bebeklerde Kafa Sıcaklığı Kafada Ateş

Bebeklerin Kafası Başı Neden Sıcak Olur? Doktor Cevaplıyor

1 462

Bebeklerin Başı Neden Sıcak Olur

Bebeklerde baş sıcaklığı çok sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle herhangi bir soruna işaret etmez. Ancak nadir de olsa bebeklerde kafa sıcaklığı çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Bebeklerde Baş Sıcaklığı Kafa Ateşi Neden Olur?

Bebeklerde başın vücuda nazaran sıcak olması normal bir durumdur endişe edilmemelidir. Bebeklerde kafa sıcaklığının diğer nedenleri şunlardır;

  • D vitamini eksikliği
  • Nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıkları
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Enfeksiyonel hastalıklar
  • Stres, depresyon
  • Metabolizma hastalıkları
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları

Bebeklerde Baş Sıcaklığı Nasıl Geçer?

Bebeğinizin başı sıcaksa doktorun verdiği ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. Ayrıca temiz bir mendili suya batırıp bu mendili bebeğin başına sarabilirsiniz.

Bebeklerde Kafa Neden Sıcak Olur? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Merhaba oğlum yedi aylık .Vücut ısısı normalken kafası ateş gibi oluyor.Çok sıcak oluyor .Mendili ıslatıp kafasını nemlendirdiğimde rahatlıyor.Bu haldeyken elleri sırtı ayakları bacakları normal ısıda, ama nedense kafası ateşler içinde kalıyor.Bu durum neden olabilir acaba kötü birşeysi yoktur dimi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Kafa tarafı her zaman diğer kısımlara göre sıcak olur,normaldir.)

Sual: Bebeğimin kafası hep çok sıcak ateşini ölçüyorum normal..yüzü vücudu yanmıyor.Kafası neden yanıyor ?Normal mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı:( Baş bölgesi çok kanlanan bir bölge olduğu için daha sıcak gelebilir size. Sistemik ateşi yoksa endişe etmenize gerek yok.)

Sual: Kızım 14 aylık kafası sürekli sıcak nedeni ne olabilir ?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Bazı çocuklarda özellikle baş kısmı vücudun diğer taraflarına göre daha sıcak olabilir. Sıkıntı yoktur.)

Sual: 6,5aylık kızım var normalde hiç ateşi yok ama kafası hep sıcak oluyo vücüt ısısı 36,5 başının sıcaklığı 37,5 sizce bu normal mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı:( Endişe edilecek bir durum yok.)

Çocuk Doktoru Ramazan Özen’in cevabı (Evet, normal)

Sual: İyi günler doktor bey benim 3.5 aylık kızım var doğdundan beri ayakları soğuk kafası sıcaktı şimdi hala kafası arada sıcaklaşıyor neden olabilir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Kafa her zaman sıcak olur. Baş tarafı diğer vücut taraflarına göre sıcak olur,sorun etmeyin.)

Sual: 8 aylık, kafasında saçlarının olduğu kısım sıcak ve ensesi saç dipleri sürekli terliyor,emerken terleme artıyor bu normal bir durum mudur?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Türay’ın cevabı:( Bebeklerin emerken ve uyurken başlarının terlemesi sık karşılaştığımız bir durum. Anemi ve D vitamini eksikliğinde durum biraz abartılı olabiliyor.  Başının sıcak olması, dereceyle ölçmek şartıyla  vücut sıcaklığı normal sınırlardaysa sorun teşkil etmez)

Sual: Merhaba benim kızım ondört aylık doğduğunda beri başının arkasının vücüduna göre daha sıcak olduğunu farkettim normal mi?

CEVAP

Dr. Anıl Yeşildal’ın cevabı:( Baş her zaman vücuda göre daha sıcak olur, önemli olan koltukaltından 37’yi geçmemesi)

Sual: bebeğim 4 aylık ve başı çok sıcak oluyor ateşini ölçüyorum normal çıkıyor yüzü kulakları soğuk fakat başı aşırı derecede sıcak oluyor endişelenmeliyim sıkıntısı varda ben mi anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Baş tarafı sıcak olur her zaman bunun ateşle alakası yoktur.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır

1 yorum
  1. Dilek diyor

    Mrb bebeğimin ateşi yok ama kafası çok sıcak ve sürekli huysuz vücudu da morluklar oluşuyor ve kabızlık var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.