İlişki Sonrası Doğum Kontrol Hapı İşe Yararmı İlişkiden Ne Kadar Önce Kullanılır

Doğum Kontrol Hapı İlişkiden Sonra Kullanılır mı Gebeliği Engeller mi

0 413

İlişki Sonrası Doğum Kontrol Hapı İşe Yarar mı?

Aile bireylerinin ve bebek sahibi olacak kişilerin problem yaşamadan çocuklarını büyütmeleri ve buna göre çocuk sahibi olmayı planlamaları açısından aile planlaması toplumlarda her zaman önem taşıyan bir faktör olmuştur. İstenmeyen hamilelik durumları ortaya çıktığında çiftler maddi ve manevi açıdan sıkıntılı bir dönem yaşadıkları için bu duruma düşmeden önlem almak, yani cinsel ilişkide korunmak oldukça önem taşımaktadır.

Bu konu hakkında bilinçli olan çiftler, böyle durumlara karşı önlem almak için çeşitli korunma yöntemleri kullanırlar. Bu yöntemlerden en bilineni ve en güvenilir olanı doğum kontrol hapı kullanmaktır. Hamileliğe hazır olmayan ya da başka sebeplerden dolayı hamile kalmak istemeyen kadınların düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanması sürpriz bir hamilelik durumu oluşmasının önüne geçerek çiftlerin sıkıntıya girmesini engeller.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan korunma yöntemlerinden birisi olan doğum kontrol haplarının diğer korunma yöntemlerine kıyasla koruma seviyesi ve güvenirlik yüzdesi daha yüksektir. Östrojen hormonu içeren doğum kontrol haplarının bir hormon ilacı olduğu söylenebilir. Bu haplar kadınlarda ovülasyonu yani yumurtlamayı durdurarak hamilelik oluşumunu engellerler. Bu ilacı kullanan kadınlarda ilacın etkisiyle döllenecek yumurta bulunmadığı için, bu hapın kullanım süresi boyunca hamilelik durumu oluşmaz. Bu hapların bir diğer etkisi de rahim içindeki mukus tabakasını yumurtlama oluşmaması için kalınlaştırarak da hamileliğin önüne geçmeleridir. Bu ilaçların kullanım paketleri 21 ve 28 günlük olarak değişmektedir. 21 günlük paket halindekini kullananlar ilaç bittikten sonra 4 ila 7 gün arasında ilaç kullanımına ara verirler.

Doğum Kontrol Hapı Cinsel İlişki Sonrası Kullanılırsa Gebeliği Önler mi?

Cinsel ilişki sonrası içilen doğum kontrol hapı gebeliği engellemez. Cinsel ilişki sonrası, gebe kalmak istenmiyorsa ertesi gün hapı kullanmak gerekir. Doğum kontrol hapının kullanılmaya başlandığı ilk ay bile prezervatif vb yöntemle ek koruma kullanılması önerilir. Cinsel ilişki sonrası alınan hap sizi korumaz. Ayrıca doğum kontrol hapına adetliyken başlanır, şu an başlamanızın manası yok.

Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Nasıl Önler?

Hapların içerisinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları dişi üreme sistemini etkileyerek döllenme için gerekli olan ortamın yapısını bozarlar ve böylece döllenme oluşumu engellenmiş olurlar. Özellikle bazı salgıların uyarılmasında rol oynayan doğum kontrol hapları, rahim ağzında daralmaya sebep olarak spermlerin rahim içine ulaşmasını engellerler. Bu işlevi hamileliğin engellenmesi için yumurta üretiminin durdurulması kadar etkili bir işlev olmasa da doğum kontrol haplarının güvenirlik seviyesini artırmaya yaradığı söylenebilir.

Doğum kontrol haplarının diğer kullanım alanları da adet düzensizliğinin giderilmesi ve yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin tedavi edilmesidir.

İlişki Sonrası Doğum Kontrol Hapı Kullanımı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhaba İlişkiden sonra yasmin adındaki doğum kontrol hapını kullandım ve bunu takip eden birkaç ay hapı kullanmaya devam ettim ve o birkaç ay adet oldum hamile olma ihtimalim var mıdır?

CEVAP

Dr. İrem Güler Özgür’ün cevabı:( Doğum kontrol ilaçları düzenli kullanımda korur. düzenli her gün aynı saatte alacaksınız, ilk kutu korumaz. ikinci kutudan itibaren ek yöntemle korunmanıza gerek yok. doğum kontrol ilaçları hormonları bozmaz, tam tersine düzenler, sadece yumurtlamanıza engel olur. yumurtlamadığınız için döllenme olmaz. korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı alabilirsiniz. ilişkiden sonra en yakın zamanda ertesi gün hapını almalısınız. ertesi gün hapları sürekli kullanım için değildir; prezervatif yırtılması gibi beklenmeyen durumlar içindir. Doğum kontrol ilacını düzenli kullanırsanız döllenme olmaz. Ama ilaçlar yüzde yüz korumaz, ilaca rağmen gebelik olabilir. ama adet olmanız gebe olmayacağınız anlamına gelir.)

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

  • Baş ağrısı
  • Kilo artışı
  • Mide bulantısı
  • Depresyon
  • Ani duygusal değişimler
  • Cinsel istekte azalma
  • Göğüslerde büyüme ve şişkinlik

Not:Makalede geçen doktora sorulan soru ve cevabı doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.