Bebeklerde Peynir Gibi Kusmak Neden Olur?

Bebekler Neden Peynir Gibi Kusar Yeni Doğan Bebeğin Peynir Gibi Kusması

0 1.792

Bebekler Neden Peynir Gibi Kusar Yeni Doğan Bebeğin Peynir Gibi Kusması

Bebeklerde peynir gibi kusma çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum çoğu zaman normal kabul edilir herhangi bir soruna işaret etmez. Ancak peynir gibi kusmak çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Bebeklerde Peynir Gibi Kusma Neden Olur?

Normal Bir Durumdur

Bebeğin emdiği süt, bebeğin midesindeki asidik mide sıvı ile birleşir. Şayet bebek kusarsa peynir gibi kustuğu görülür.

Laktoz İntoleransı

Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunan bir maddedir. Şayet bebeğinizin laktoz alerjisi yani laktoz intoleransı varsa bu besinleri sindirmekte zorlanır. Bunun sonucunda peynir gibi kusabilirler.

Asit Reflüsü

Bebeğinizde şayet Asit reflü isimli hastalık varsa bebek peynir şeklinde kusabilir . Asit reflü, asit içeren mide sularının mideden boğaza geri döndüğü yeni doğan bebekler arasında oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bebekler büyüdükçe, yaşla birlikte asit reflüde geçecektir.

Pilorik Stenoz

Pilorik Stenoz mide çıkışının yiyeceklerin bağırsaklara girmesi için çok dar olduğu bir durumdur. Pilorik Stenoz bebeklerde peynir gibi kusma, kilo kaybı ve kabızlık gibi belirtilere yol açabilir.

Sual: Bebeğim 50 günlük son 15 gündür günde toplam 5-6 saat uyuyor bu uykularda tam dalarak değil 15 20 dakika uyuyup uyanıyor kalkınca emziriyorum 5-10 dakika içinde peynir kesiği gibi kusuyor. Bu normal mi?

CEVAP

Dr. Barış İlhan’ın cevabı:(Peynir kesiği tarzında bir miktar kusması normal çocukların.)

Sual: Yeğenim 70 günlük oldu .5,500gr 54,5 CM boyu var. 3,100 gr doğmuştu. Anne sütü ve mama ile beslenmekte( 60cc 2 ölçek) .Ancak doğduğundan beri hemen hemen her beslenmesinden sonra bazen fışkırır gibi kusmakta.Kusması daha çok peynir kesintisi şeklinde.Şimdilik uslu bir bebek. Endişelenmemiz gereken bir durum var mı?

CEVAP

Dr. Hakan Şen’in cevabı:(Peynir kesiği şeklinde olması reflü’ye benzemektedir. Bu durum tamamen fizyolojiktir. endişelenmenize gerek yok. Halk arasında bebeğin fazlasını çıkardığı şeklindede tabir edilir fakat fışkırması anlamlı olabilir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi uygun olur.)

Sual: Bebegım 1,5 aylık cok fazla kusuyor.cogu zaman peynır kesıgı seklınde hemen emzırme sonrasındada kusuyor. Bu normal mi?

CEVAP

Dr. Süheyla Gör’ün cevabı:(Bebekler emerkende gaz yutarlar.Emzirme sırasında da ara verip birkaç kez gaz çıkartmasını sağlayın.Emzirirken biraz bebeği oturur pozisyonda dik tutun.Emzirme bittikten sonra tekrar gazını çıkarıp başı yukarda olacak şekilde,yüzüstü 10-15 dakika yatırın.)

Not:Bu makalede geçen soru cevaplar pediatriportali.com ve doktorsitesi.com sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.