Meltem Açıkel Sarı Sandık Lekesi Nasıl Çıkarılır

Sandık Lekesi Şeytan İşemesi Lekesi Nasıl Çıkar

0 4.227

Sandıkta Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır

Günümüzde dantel kullanımı neredeyse bitmiştir. Bu sebeple danteller sandıklarda beklemektedir. Uzun süre sandıklarda bekleyen dantellerde sarı lekeler oluşmaktadır. Nenelerimiz bu lekelere “şeytan işemiş” derlermiş. Dantellerde oluşan bu sarı sandık lekerini çıkarmak için diğer çamaşırlar aksine ağartıcı deterjanlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür deterjanlar dantellerde deformasyona yani eskimeye, bozulmaya ve renk dalgalanmalarına sebep olmaktadır. Bu sebeple de danteller doğal yöntemlerle temizlenmelidir.

Birçok emek verilerek örülen dantellerdeki sandık lekesi büyük bir korkudur. Bu tür çok uzun zaman kapalı yerde bekleme sebepli havasızlık nedenli sarı lekeler görülen dantellerin nasıl temizleneceğini bu makalemizde anlatacağız.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 1. Yöntem

Meltem Açıkel bildiriyor:

Danteldeki sandık lekeleri üstüne sütü ve biraz suyu dökün. Biraz bekledikten sonra danteli bir kavanoza koyun ve içine biraz su koyun ve beyaz sabun rendeleyin. Bu şekilde kavanozu çalkayın. Bu yöntem sayesinde sarı lekeler hemen geçecektir.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 2. Yöntem

Lekeli danteli içinde tuz olan ılık suda birkaç saat bekletin. Sonrasında durulayın ve çamaşır makinesinde hassas programda yıkayın.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 3. Yöntem

Ilık su içine biraz karbonat ve limon suyu ekleyin. Ardından sarı sandık lekeli danteli bu suda 1-2 saat bekletin. Sonrasında danteli durulayın ve kurumaya bırakın.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 4. Yöntem

Biraz süt kaynatın. Ilıdıktan sonra buna 2 tane küp şeker atın. Sonrasında bu sütün içine sarı lekeli dantelleri atın ve 2-3 saat içinde bekletin. Sonrasında durulayın ve nemli şekilde ütüleyin. Şeker parlaklık verecek ve süt ağartıcı özellik gösterecektir.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 5. Yöntem

Sandık lekeleri olan danteli beyaz sabunu içine rendelediğiniz ılık suda 2 saat bekletin. Sonrasında elinizle biraz ovun ve soğuk suyla durulayın.

Sandık Lekesini Çıkarmak İçin 6. Yöntem

Sandık lekesi olan danteli bir leğen içine koyun ve içine soğuk su doldurun. Sonrasında suyun içine karbonatı katın ve çözündükten sonra danteli biraz ovun. Sonrasında danteli suda 1 saat kadar bekletin. Ardından danteli leğenden çıkarın ve durulayın. Son olarak danteli kısa programda sıvı deterjan kullanarak çamaşır makinesinde yıkayın. Ardından makineden çıkarın ve doğal şekilde danteli kurutun, kurutucu kullanmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.