Bebeklerde Pipide Şişlik Ve Kızarıklık Nedenleri Ve Tedavisi

Bebek Pipisinde Kızarıklık Erkek Bebeklerde Pipi Ucu Kızarıklığı

3 1.461

Bebeklerde Pipide Şişlik ve Kızarıklık Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde pipide kızarıklık görülmesi sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Çoğu zaman kızarıklığa pipide şişme de eşlik eder. Bebeğin pipisinin kızarık olması idrar yolu enfeksiyonundan, balanit denilen sünet derisi enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Oğlunuzda böyle bir durum fark ederseniz çocuk doktoruna gitmelisiniz.  Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir. Şayet enfeksiyon varsa doktor bebeğin yaşına uygun antibiyotik reçete edebilir, antibakteriyel krem yazabilir.

Bebeklerde Pipide Kızarıklık İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Hocam bebeğimizin pipisinin tamamında normal renginden koyu bir kızarıklık var. bunun nedeni ne olabilir?

CEVAP

Dr. Asaf Güven’in cevabı:( Kızarıklık ve şişlik varsa bir enfeksiyona bağlı olabilir.Muayene ettirin.)

Sual: Oğlum 17 aylık pipisinin ucunda kızarıklık olmuş neden olmuş olabilir ne önerirsiniz?

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Enfeksiyon kapmıştır,furacin merhem kullanın. Ateş olursa hekime götürün.)

Sual:Oğlum 16 aylık pipisinin ucu kızarmış doktoro götürdüm krem verdiler ama hala geçmedi acaba korkulacak birşey var mı yada ne yapmam gerekir?

CEVAP

Dr. Mehmet Öztürk’ün cevabı:( O bölge hafif kızarıktır. Şikayeti yoksa üzerinde durmayın. Şikayeti varsa tekrar götürün.)

Sual:6 aylık oğlumun pipisinin ucu kızarmış ve hafif şişlik var testislerinin üzerinde de az bir kızarıklık var. Neden olmuş olabilir?

CEVAP

Dr. Mehmet Fatih Mert’in cevabı:( Mikrop kapmış olabilir. Bunun için bactroban pomad 2×1 sürün. Ve sünnet derisi dar ise sünnet yaptırın)

Sual:Oğlum 3 ay 10 günlük bugün altını değiştirirken pipisinin ucunun hafif kızarmış olduğunu gördüm. idrar yapmasında bir sorun yok acaba kızarıklık neden olabilir?

CEVAP

Dr. Mehmet Fatih Mert’in cevabı:( Sünnet derisi dar ise olabilir, balanit dediğimiz durum olmuş . Çiş yaparken zorlanıyorsa enfeksiyon geçince sünnet yaptırın. bactroban2x1 krem sürün)

Sual: Benim 10 aylık tatlımı tatlı bir oğluşum var. Bugün pipisinde kızarıklık gibi kabarcık gibi bişeyler var.korkuyorum ne yapmam gerekir acil doktora götüreyim mi yoksa hametan krem var ya ondan süreyim mi acil cevap yazarsanız çok memnun olurum muhakkak bekliyorum

CEVAP

Dr. Mustafa Akman’ın cevabı:( Smegma denilen sünnet derisi oluşumu var diye düşünüyorum. Doğru teşhis muayene ile olur tedavi de ancak sünnet ile o sebeple sünnet yaptırınız ve problem zaten bitecektir)

Sual:4 aylık bir oğlum var. Bazen alt değiştirirken bezinde hafif pembemsi bir leke görüyorum ve pipisinin ucu kızarık oluyor. Arada sırada pipisini geri çekerek ıslak pamukla temizliyorum. Acaba neden o leke oluyor cerrahi müdahale gerekir mi?

CEVAP

Dr. Selçuk Yücel’in cevabı:( Çocuğunuzun pipisi ile oynamayın. Zaman içinde sünnet derisi kendiliğinden zaten düzelecektir.)

Sual:Benim 17 aylık bir oglum var 3gündür pipisinin ucunda bir kızarıklık olustu neden olabilir teşekkürler

CEVAP

Dr. Barış İlhan’ın cevabı:(Balanit dediğimiz sünnet derisi enfeksiyonu muhtemel. Ama öncelikli olarak basit bir idrar tahlili ve idrar kültürü yapılmasında yarar var.)

Sual:Merhaba oğlumun pipisinin altında çok kötü kızarıklık var acaba neden olmuş olabilir birde sağlık ocağında ferro sanol verdiler bu damla dört aylıkkenmi kullanılıyor kaç damla vermeliyim bugün bir kaç damla verdim ağzından çıkardı akıttı damlayı sağlık ocağında meyve suyu ile falan verin dediler ama ek gıdaya geçmedik sadece anne sütü ile besleniyor nasıl verebilirim günde kaç kez

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Ferrosanolu 6.aydan sonra kiloya bir damladan hesaplayıp başlayabilirsiniz. Kızarıklık pişik şeklinde olabilir,bepantene krem kullanabilirsiniz.)

3 Yorumlar
 1. M diyor

  46 günlük bir bebek pipisini ucunda kızarık var delik olan yerse Beyaz enfeksiyon olabilir mi

 2. Esra diyor

  merhaba ,
  4 yaş çocuk pipisinin etrafında halka şeklinde şişme ve kızarıklık var. Havuza denize girdi. Ağrı yada kaşıntı yok. çiş yaparken de bir sıkıntı yok.sinek ısırıkları var vücudunda. Bir çay kaşığı karbonatı kaynamış Soğumuş suya atıp yıkayın dedi bir eczacı dostumuz. Yardımcı olursanız seviniriz

 3. S diyor

  Merabalar oğlum 3 buçuk yaşında pipisin ucu kızarık ve ağrı yapıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.