Bebeklerde Ses Kısıklığı Ses Kısılması Ve Öksürük Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Ses Kısıklığı Nedenleri Bebeklerde Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir

0 196

Bebeklerde Ses Kısıklığı Nedenleri Bitkisel Tedavi

Bebeklerde çok ağlama, alerji, larenjit hastalığı ve ses tellerinde nodül gibi birçok sebepten ses kısıklıkları meydana gelebilmektedir. Bebeklerde ses kısıklığı görüldüğünde ilk iş Çocuk Doktoruna gitmek olmalıdır. Doktor ses kısıklığı sebeplerini bulup uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Bebeklerde Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Çok Ağlamak

Bebeklerde ses kısıklığının en sık karşılaşılan nedeni bebeğin sesli olarak şiddetli bir şekilde ağlamasından kaynaklanır. Bu durumda ses telleri gerilir, şişer ve bebekte ses kısılmasına yol açar.

Soğuk Algınlığı

Sinüzit, grip ve nezle benzeri üst solunum yolu hastalıklarının sebep olduğu mukus salgısındaki artış bebeklerde ses tellerine zarar verdiğinden ses kısıklığı olabilmektedir.Bebeklerdeki ses kısıklığı; burun akıntısı veya burun tıkanıklığı sebepli görülebilir. Bu durumlar geçtiğinde ses kısıklığı da ortadan kalkacaktır.

Enfeksiyon

Bebeklerdeki ses kısıklığı vücuttaki enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Başta boğazdaki enfeksiyonlar olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları ses kısıklığının başlıca sebepleri arasındadır.

Reflü

Reflü hastalığında midedeki asit yemek borusuna geri dönmekte ve bu da boğazda yanmaya yol açmaktadır. Asit reflü olarak da adlandırılan bu durumun çok sık ve şiddetli olması ses tellerine zarar verdiğinden ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bu durumda bebeğe reflü ilaçları verilmekte ve beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılmaktadır.

Alerji

Bebeklerde yaşanan alerjiler geniz akıntısına yol açar ve bu akıntı ses tellerini tahriş eder. Bu tahriş sonucunda ses kısıklığı görülebilir. Ayrıca bazı alerji türlerinde özellikle ses tellerinde şiştiğinden ses kalınlığı meydana gelmektedir. Bebeklerde alerji olmasından şüphelenildiği anda doktora gidilmesinde yarar vardır.

Sigara ve Kimyasal Gazlara Maruz Kalma

Bebeğin sigara ve diğer kimyasal gazla maruz kalması da boğazlarında tahrişe yol açacağından ses kısıklığı görülebilmektedir.

Kusma

Bebekler çok yediklerinde, uzun süre ağladıklarına ve çok sarsıldıklarında kusmaya meğillidirler. Bu kusma anlarında ise mideden gelen asitli sıvı boğazı tahriş ettiğinden ses kısıklığına yol açabilmektedir.

Ses Telinde Nodül Olması

Dr. İsmail Koçak’ın ses telleri üzerindeki küçük çıkıntılar olarak tanımladığı nodüller ses kısıklığına neden olabilir. Ses tellerinde nodül olması ses kullanımı azaltılmalı ve ses terapisi uygulanmalıdır. Bebeklerde ses tellerinde meydana gelene nodüllerin tedavisi zor olmaktadır.

Bebeklerde Ses Kısıklığı Diğer Nedenleri;

 • Ses telinde felç
 • Gırtlakta darlık
 • Akciğer hastalıkları
 • Erken doğan bebeklerde ses telinin gelişmemiş olması
 • Psikolojik nedenler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Gırtlak reflüsü
 • Ses telinde polip veya kist

Bebeklerde Ses Kısıklığı Tedavisi

Bebeklerde yaşanan uzun süreli ses kısıklığı için çocuk doktoruna gidilmelidir. Doktor ses kısıklığının sebebine bağlı olarak uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Bebeklerde Ses Kısıklığı ve Öksürük Nasıl Geçer?

Tecrübeli Anneler Anlatıyor

 • Ihlamur ile ayva yaprağını karıştırıp kaynatın. Bu bebekte öksürüğü hemen kesiyor.
 • Bebeğinize 3 gün boyunca sabahları aç karnına 1 çay kaşığı keçi boynuzu pekmezi içirin.
 • Bebeğinize yatmadan önce ayakları altına viks sürün ve üzerine çoraplarını giydirin. Öksürüğü kesmeye çok yardımcı oluyor.
 • Bebeğinize ıhlamur çayını ılık ılık içirmeniz ses kısıklığına çok iyi gelir.
 • Bebeğinizin göğsüne balı sürün ve bir bezi ütü ile ısıtıp bal üzerine koyun. Bu uygulamayı 3 gün tekrarlayın.
 • Biraz bal içine karabiber ekleyin ve bebeğinizin göğsüne uyumadan önce sürün. Üzerine de havlu peçete koyun. Bu yöntem ile bebeğimdeki bronşit hızla geçti.
 • Ihlamur ile elma kabuğunu kaynatıp ılıklaşınca bebeğinize içirmek ses tellerini rahatlatmaya yardımcı oluyor.
 • 2 tane elmayı soyup kabukları ile birlikte bir tencereye koyun. Ardından içine 2 tane limonun suyunu sıkın ve sonra limonun kendisini ve biraz karanfil koyup elmalar haşlanana dek pişirin. Sonrasında ocaktan alın, içine biraz bal ekleyin ve ılımaya bırakın. Ilındıktan sonra bebeğinize içirin.
 • Anne sütü bebeğin bağışıklığını güçlendirmek için birebirdir. Anne sütü aynı zamanda bebeğin boğazının nemli kalmasına ve bu sayede ses tellerini onarmaya yardımcı olan etkili bir yöntemdir.
 • Bebekte ağlama sebepli yaşanan ses kısıklığı için bebeğinizi mümkün oldukça ağlamasını engelleyin. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şeyleri hızla sağlayın. Başka bir hastalığı varsa tedavisini geciktirmeyin. Bebek ne kadar az ağlarsa ses kısıklığı geçmesi o kadar hızlı olacaktır.
 • Bebeklerde ses kısıklığını geçirmek için herhangi bir bitkisel tedavi bulunmamaktadır. Bu yüzden bebeğin sesi mümkün oldukça dinlendirilmelidir.
 • Bebekteki ses kısıklığı burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi sebeplerden meydana gelmişse bebeğin yaşına uygun burun dekonjestanlar kullanılarak tıkanıklık açılmalıdır. Ayrıca burun temizliği  burun aspiratörleri ile düzenli yapılmalıdır.
 • Bebeklerde reflü, soğuk algınlığı ve alerji sebepli yaşanan ses kısıklığında doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, ihmal edilmemelidir. Aksi taktirde ses kısıklığı daha uzun sürecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.