Bebeklerin Çişi Neden Kokar Bebeğimin İdrarı Sarı ve Çişi Kokuyor

Bebeklerde Keskin İdrar Kokusu İdrar Kokması Neden Olur Nasıl Geçer

1 6

Bebeklerde İdrar Kokusu Nedenleri Ve Tedavisi

İdrar hafif kokulu, berrak yahut solu sarı renkli bir sıvıdır. Zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin idrarı keskin, ağır bir şekilde kokabilir. Bu durum bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, annenin yediklerinin süt yoluyla bebeğe geçmesi, kum dökme, şeker hastalığı, bebeğin soğuk algınlığı geçiriyor olması gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

Bebeğimin İdrarı Kokuyor Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde idrar kokusunun en yaygın sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Diğer bir deyişle, idrarın kokması bebeğin idrar yollarında oluşan enfeksiyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu durum uzmanlar tarafından da doğrulanmıştır. İdrar yolu enfeksiyonunun sebebi idrar yoluna bakterilerin girmesidir. Bu durumda oluşan idrar kokusunun sebebi idrar yolunda enfeksiyona  sebep olan bağırsak bakterilerinin çoğalmasıdır. İdrar vücudun atık olarak ürettiği bir sıvıdır ve kokusu zaten güzel değildir. Bu durum hem yetişkin hem de bebekler için geçerlidir. Ancak bebeklerin idrarında alışılmışın dışında bir koku görülmesi halinde bebeğinizi mutlaka doktora kontrole götürmeli ve bu idrarda kötü kokuya sebep olan durumu öğrenmelisiniz.  Yapılan bir araştırmada; 300 ebeveynin 1-36 aylık ateşi olan bebeklerindeki idrar kokusunun nedeninin %57’sinde idrar yolu enfeksiyonu olduğu görülmüştür.

Diş Çıkarma

Diş çıkarma bebeklerde huzursuzluk, bebeğin ağzına eline götürmesi, ateş, diş etlerinde kaşınma gibi belirtilere sebep olabilir. Bebekleri diş çıkaran annelerin bu konuda bildirdiği belirtilerden biri de bebeğin idrarının kokmaya başlamasıdır. Ancak bebeklerde diş çıkarma ile bebeğin idrarının kokusu arasında bir bağ olduğu tıbbi olarak ispatlanmamıştır.

Annenin Beslenme Alışkanlıkları

Emzirilen bebek annesinin vücudundan çok etkilenmektedir. Çünkü annenin vücuduna giren besinler süt ile bebeğe direkt olarak geçmektedir. Bu yüzden annenin beslenme alışkanlıkları bebeğin idrarında kokuya yol açabilir. Üzerinde kesin tıbbi bir veri bulunmasa da annenin soğan, sarımsak ve kuşkonmaz gibi bazı sebzeleri tüketmesi bebekte olağandışı idrar kokularına yol açabilir. Bebeğinizin idrarının koktuğunu fark ederseniz emziren bir anne olarak yediklerinizi gözden geçirmelisiniz.

Hastalık

Soğuk algınlığı ve reflü gibi durumlar da bebeğin idrarının kokmasına neden olacaktır. Hastalık durumunda bebeğinizin idrarında sirke benzeri koku fark edebilirsiniz. Bu durumun bir nedeni asit reflü olabilir.  Ek olarak, vücutta yeterince laktoz üretilmezse de idrarda koku oluşabilir. İdrarda farklı kokuya sebep olan diğer hastalıklar şunlar olabilir: metabolik bozukluklar ve diyabet. Bu tür durumlarda idrar tatlı kokmaktadır.

Yetersiz Anne Sütü

Bebeğin anne sütünü yeterince emmesi sonucunda vücudundaki susuzluğun yani dehidrasyonun artması da idrarda koku ve renk değişikliğine yol açabilir. Vücut susuz kaldığında vücuttaki idrar yoğunluğu arttığından idrarın daha sarı olması ve kokması normaldir.

Yeterince süt alınmaması ve bunun sonucu dehidrasyon (bebeğin vücudun susuz kalması) , artan idrar konsantrasyonu nedeniyle koyu renk ve keskin kokulu idrara neden olabilir.

İlaçların Yan Etkisi

Bebeklerde idrarın kötü kokmasının bir diğer sebebi de emziren annenin veya bebeğin kullandığı antibiyotik benzeri ilaçlar olabilir.  eğer kokonun sebebi ilaçlar ise, kullanılmadığında koku ortadan muhtemelen kalkacaktır.

Karaciğer Yetmezliği

Bebeklerde idrarının kokmasının bir sebebi ise sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği olabilir.

Diğer Sebepler

Bebekler zamanla büyüdüklerinde idrarında farklı koku fark edilebilir.  Bu kokunun bir sebebi de bezin çok bekletilip değiştirilmemesi olabilir. Fakat bazen de idrardaki kötü konunun sebebi olmayabilir yani altında herhangi bir problem yatmayabilir. Eğer bebeğinizin idrar kokusundaki değişikliğin nedenini öğrenmek istiyorsanız doktora başvurabilirsiniz.

Bebeklerde İdrarda Koku Nasıl Geçer?

Bebeklerde sık sık idrarda koku sorunu yaşıyorsanız onu sağlık ocağına veya Çocuk doktoruna götürmelisiniz. Doktor bebekten idrar yolu tahlili isteyecektir. Şayet enfeksiyon söz konusu ise doktor ilaç tedavisi uygulayacaktır.

Yediğiniz bazı yiyecekler de bebeğinizin idrarını kokutabilir bu geçici bir durumdur.

Kullandığınız ilaçlar da emziren anne olarak bebeğinizin idrarını kokutabilir, bu ilaçlarla tedaviniz bitince koku da geçecektir.

Bebeklerde susuzluk da en sık karşılaşılan idrar kokusu nedenlerindendir, doktorunuza danışıp ek gıdaya geçen bebeğinize belli aralıklarla su içirebilirsiniz.

1 Yorum
  1. Şenel Altün dedi

    Bebeğim 5 aylık kafasını arkası çok sıcak vücut ısısı normal sıkıntı olur mu

Cevap Ver

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.