Boş Gebelik Yaşayanlar Belirtileriniz Nasıldı Kadınlar Anlatıyor

Boş Gebelik Yaşayan Kadınların Yorumları Nasıldır?

0 82

Boş Gebelik Yaşayanların Yorumları Nelerdir?

Boş gebelik isminden de belli olduğu gibi hamileliğin olmaması durumudur. Aslında gebelik kesesi oluşmuştur fakat içinde bebek yoktur. Embriyo rahme düştükten 5 hafta sonra gebelik kesesinde yerini alır. Fakat boş gebelikte bebeğin varlığını gösteren herhangi bir şey mevcut değildir. Zira kesenin içi boştur.

Boş Gebelik Yaşayanların Yorumları Nasıldır?

Boş gebelik yapanlar hiç üzülmeyin. Ben de bu durumu yaşadım ve kürtaj oldum. Sadece 3 ay sonra mutlu haberi aldım, hamile olduğumu öğrendim. Kızım şimdi 11 aylık. Allah hakkınızda hayırlı olanı nasip eylesin, kaderinizde varsa mutlaka hamile kalırsınız. Ama kürtaj olduktan sonra 3 ay boyunca korunmasız ilişkiye girmeyin.

Boş gebeliği 2 sene önce yaşamıştım. Bu durumu yaşayan kişilerin ne hissettiğini o kadar iyi anlıyorum ki. Bebek haberini kutlayabilmek için tam emin olmak lazımmış. Önceleri bunu kabullenmekte oldukça zorlandım, sürekli gözyaşı döküyordum. Fakat zamanla alıştım, her şey kısmet. Bu arada kürtajdan sonraki ilk 3 ay bebek sahibi olmaya çalışmayın. Çünkü vücudun kendini toparlaması için zamana ihtiyacı var.

2 yıl önce ben de boş gebelik yaşamış ve adeta üzüntüden kendimi kaybetmiştim. Ne hayallerimiz vardı, öyle umutluyduk ki… Yeniden hamile kalmıştım fakat 21. haftalıkken bebeğimi farklı bir sebepten dolayı aldılar. Üçüncü hamileliğimde bir problem çıkmadı, canım kızımı sağlıklı bir şekilde kucağıma alabildim. Şu an 2 aylık. Elbette bu kolay bir şey değil, bebeğini kaybetmek herkesi çok üzer. Fakat yılmayın, ‘bu da benim imtihanım’ deyin. Hem boş gebelik tekrarlanmıyor.

Hamileliğimin 7. haftasındayım ve biraz önce doktordan geldim. Doktorum kesede bebek olmadığını söyledi ve boş gebelik tanısı koydu. ‘Hayır’ dedim, ‘bu doktor anlayamadı’ dedim; kendimi teselli etmeye çalıştım. Farklı bir doktora gittim, o vajinal muayene ile baktı. Önceki doktorun söylediğinden başka bir şey söylemedi. İçeride bir şey kalmasın diye kürtajdan önce 1 hafta bekleteceklermiş, sonra kürtaj yapacaklar. Yıkıldım elbette, canım acıyor ama elden ne gelir? Nasipte bu varmış, bundan sonra hayırlısı olsun.

Boş gebelik geçirdim ve genel anestezi vererek kürtaj yaptılar. Böyle bir durum yaşayıp kürtaj olacak varsa genel anesteziyi öneririm, hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Endişelenmeyin, genel anestezi verilirse acı duymazsınız. Fazla kanamam da olmadı zaten şükürler olsun, fakat bunu nasıl atlatacağımı bilemiyorum. Düşüne düşüne saçlarım beyazlayacak resmen. Bir daha ne zaman hamile kalacağım? Ya ikinci kez aynı şey olursa? O zaman nasıl dayanırım? Çok kötüyüm.

Benim de boş gebelik tecrübem oldu ama çok acı bir tecrübe. 1 yıl geçti ama ben daha etkisinden kurtulamadım. Psikolojim mahvoldu. Her şeyin bir vakti var derler; demek ki benim evlat sahibi olma zamanım daha gelmemişti. Çocuk özlemiyle yanıp tutuşuyorum adeta, 8 aydan beri uğraşıyoruz. Rahminizin kendine gelmesi biraz uzun sürecektir, o yüzden kürtaj olur olmaz denemelere başlamayın.

Boş gebelik ben de yaşadım. Normal gebelik belirtileri ile boş gebelik belirtileri arasında hiçbir fark yok. Ancak boş gebelik olduysa kesenin içinde bebek görülmez. Bütün gebelik belirtilerini yaşarsınız. Kese düşünce ya da alınınca belirtiler son bulur.

Ben de boş gebelik yaşayanlardan biriyim. Fakat boş gebelik mi değil mi, bunu anlamanızı sağlayacak kesin bir belirtisi yok. Ne zaman ki ultrason muayenesi oluyorsunuz; doktor kesede bebeği göremezse ve kalp atışını duyamazsa o zaman boş gebelik tanısı koyuluyor ve kürtajla alınıyor.

Bundan 9 yıl önce boş gebelik benim de başıma gelmişti. Kesem var olmasına rağmen içinde bebeğim yoktu. Hatta kese belirli bir büyüklüğe ulaşmıştı, daha 1. ayımdayken sanki 3 aydır hamileymiş gibiydim. Kürtaj yaptılar ve 1 yıl sonra bu sefer gerçekten hamile kaldım.

Ben de boş gebelik geçirdim. İnanılmaz bel ağrım oluyordu. Mide bulantısı, sık sık idrara çıkma gibi belirtilerle karşılaşmadım.

Geçtiğimiz yıl boş gebelik yaşamıştım. Bebeğin kalp atışları normalde 6. haftanın ardından duyulmaya başlanıyormuş. Ben 6. hafta olunca doktora gittiğimde bebeğimin olmadığını öğrendim. Doktorum bir hafta bekleyip herhangi bir gelişme olmazsa kürtaj yapılacağını söyledi. 7. hafta da geçtikten sonra yine doktora gittim, bebeğim hâlâ görünmüyordu. Kanamam da başlamıştı, kürtaj olmaktan başka bir çare kalmamıştı. Boş gebelik aslında bir nevi düşük olarak kabul ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.