Çiğköfte Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyetisyen Cevaplıyor

Çiğköfte ve 1 Adet Çiğköfte Dürüm Kaç Kalori Kilo Yapar mı

0 8

1 Adet Çiğköfte Dürümün Kalorisi Ne Kadar?

Çiğ köfte; ince bulgur, domates, biber salçası, zeytinyağı ve baharatlardan yapılan soğuk meze grubunda yer alan bir yemektir. Ülkemizde oldukça sık tüketilen çiğköfte çok sevilen çiğköfte lezzetli bir yemektir.

Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Diyetisyen Aslı İncefikir  1 adet çiğ köftenin 50 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Sümeyra Küre 1 adet çiğ köfte dürümün (etsiz) 428 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen İrem Damancıoğlu 1 porsiyon çiğ köftenin 400 kalori olduğunu bildirmektedir.

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Buse Telli bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Çiğ köftenin hem tok tutucu hem de kilo vermeye yardımcı bir yiyecek olduğunu söylemeliyim. Bunun sebebi ise içeriğindeki acı biberin yağ yakma ve metabolizma hızlandırma özelliğinin olmasıdır. Ayrıca bulgurda da yüksek lif olması kan şekerini düzenler ve sindirim sistemine iyi gelir. Ek olarak çiğ köfteye konan ceviz ise kolesterolü düşürmektedir. Tüm bu faydalarıyla çig köfte sanıldığının tam tersi zayıflamaya yardımcı bir yemektir. Ancak şunu da vurgulamalıyım ki çiğ köftenin kalorisi çok düşük sayılmaz. Etsiz çiğ köfte ile 3-4 tane marul ve biraz limon tüketilmesi kişiye kilo alımına sebep olmaz. Diğer bir deyişle, diyet yapan insanlar da çiğ köfte tüketebilir. Hatta öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki ara öğününde 3-4 tane çiğ köfteyle, marul ve bol limon tüketebilirsiniz.”

Diyette Çiğ Köfte Yenir mi?

Diyetisyen Sevgi Boz bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Diyet döneminde kilo verme amacında olan kişilere çiğ köfte tüketebileceklerini söylemek isterim. Ara öğünlerde 2-3 tane çiğ köfte tüketilmesini öneririm. Çiğ köftedeki bulgur çok zengin bir lif kaynağı olduğu için tüketildiğinde kan şekerini dengeleyip sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.  Ek olarak yine çiğköftede yer alan limon, acı ve baharatların etkili bir metabolizma hızlandırıcı olduğunu söylemeliyim. Fakat özellikle zayıflamak isteyenlerin ara öğünlerinde çiğ köfteyi lavaşla değil de marul ile tüketmesi daha uygundur. Çünkü lavaştaki karbonhidrat oranı yüksektir. Çiğ köfteyi ana öğünde tüketecek kişiler ise miktarını abartmamak kaydıyla lavaş tüketebilirler.”

Diyetisyen Esra Erdoğan bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Diyette çiğ köfte tabi ki tüketilebilir. Çünkü kalori açısından düşündüğümüzde 3 tane etsiz çiğ köfte 1 dilim ekmeğe ve 6 tane çiğ köfte ise 2 dilim ekmeğe eş değerdedir. Bu yüzden ara sıra da gün içinde ekmek yerine çiğ köfte tercih edebilirsiniz. Ben çiğ köfte yanında bol yeşillik tüketmenizi tavsiye ederim çünkü bu sayede tokluk hissi daha hızlı oluşacaktır. Çiğ köfte yanında içeceğiniz içecek de en sağlıklısı ayran ya da şalgam suyu olabilir.”

Diyetisyen İrem Damancıoğlu çiğ köftenin diyet dönemlerinde de tüketilebilir olduğunu söyler ve ekler: “Ara öğünlerde 2-3 tane çiğ köfte yiyebilirsiniz. Çünkü çiğ köftedeki bulgurun lifi çok olduğu için tüketildiğinde kandaki şeker seviyesini dengeler ve bu sayede sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Dahası yapılırken içine konan baharat ve yağ oranına dikkat edildiği sürece çiğ köfte kilo alımına sebep olmaz. Normal miktardaki bir porsiyon çiğ köftedeki kalori miktarı ortalama 400 kaloridir. Bu hiç de azımsanmayacak bir miktardır. Bu yüzden diyette her ne kadar tüketilmesi kabul edilse de tüketilen çiğ köfte miktarı minimumda tutulmalıdır. Ayrıca çiğ köfteyi lavaşla değil de marulla tüketmek  tüketilen karbonhidrat miktarı açısından sağlıklı olacaktır. Son olarak çiğ köfteyi eğer dışarıdan alacaksınız mutlaka güvenil ve gerekli kalite belgelerine sahip yapım ve muhafaza konusunda dikkatli yerleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.”

Uzman Diyetisyen Ali Dereli:

Çiğ köfteyi 3-4 adeti geçmeden ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Bu iyi bir ara öğün olabilir çünkü esmer bulgur kandaki şekeri dengelediği, cevizin kolesterolü dengelediği ve acı, baharat ve limonun ise metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Miktarına dikkat ettiğiniz sürece ara öğünlerinize çiğ köfte tercih edebilirsiniz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.