Ders çalışırken anlayışı kolaylaştıran zihni açan 9 besin

Sınava girmeden önce başarıyı, konsantrasyonu artıran 9 yiyecek

0 22

Sınava Girmeden Önce Neler Yemeliyiz?

Ders çalışırken odaklanmayı arttıracak bazı besinler vardır ve bunları tüketmek hafızayı güçlendirir ve zihni açar. Bu sayede ders çalışmak daha verimli hale gelir. Bu besinlerin başında gelen yumurta, balık, ceviz,  süt ürünleri ve kuruyemişlerin ders çalışırken veya sınav öncesinde tüketilmesi faydalı olabilir.

Okul Başarısını Artıran, Zihni Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Çocukların konsantrasyonunu arttırmak için beslenmelerinde balık, kırmızı et, yumurta, fındık, ceviz, badem, muz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, süt ve yoğurt, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek ve kirazı mutlaka bulundurmalısınız.

Yumurta: İçeriğinde A,D,B12 ve B grubu vitaminleri bolca bulunan yumurtanın zihin açma özelliği oldukça yoğundur. Çünkü bahsi geçen vitaminleri hafızayı güçlendirme özellikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla çocukların kahvaltısında her gün bir haşlanmış veya omlet yumurta mutlaka bulunmalıdır.

Balık: Balıkta yüksek oranda omega-3 yağ asidi bulunduğu için hafızayı güçlendirmektedir. Bu ünü yıllardır yaygın olarak bilinen balık öğrenilen bilgilerin akılda kalıcılığını arttırmaktadır. Dolayısıyla düzenli olarak balık tüketimi önemlidir.

Su: Hayatımız için en hayatı ihtiyacımız olan suyun görevi büyüktür. Vücudumuzun büyük bir oranını kapsayan su yeterince içilmediğinde vücut susuz kalır ve bu durumda odaklanma problemleri baş gösterir ve beyin fonksiyonlarında da bozulmalar yaşanır.

Kırmızı et ve tavuk: Kırmızı et ve tavuk yüksek protein içeriği ile çocukların zeka gelişiminde, okul başarısını artırmakta çok etkilidir. Bu yüzden haftada 3-4 defa kırmızı et, tavuk ve balık tüketimi şarttır.

Ispanak: İçeriğinde bolca A, C, E ve K vitamini bulunan ıspanak beyin gelişimine yardımcı olmaktadır.Ek olarak flavonoid içerdiği için vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruma altına almaktadır.

Ceviz: Ceviz, çocuklarda zihni açan, okul başarısını destekleyen en faydalı besinlerdendir.  Şekil itibariyle beyni andıran ceviz, günlük tüketimi zihin sağlığı için çok faydalıdır. Bunun sebebi cevizin  sahip olduğu çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve minerallerdir. Bu bileşikler algının açık olmasını sağladığı için öğrenmeyi kolaylaştırır. Ek olarak ceviz tüketimi Alzhemir hastalığı riskini de düşürmede çok etkilidir. Bu yüzden günde 2-3 tane ceviz tüketmeye özen göstermelisiniz.

Zeytinyağı: Sağlıklı yağların başında gelen sızma zeytinyağı ülkemizde üretilen değerli yağlardandır. Özellikle akdeniz mutfağında çok sık yer bulan zeytinyağının beyin fonksiyonlarını geliştirme etkisi bulunmaktadır. Bunun sebebi bol miktarda antioksidan içermesidir. Bu yüzden zeytinyağı tüketmek öğrenme kabiliyetini arttırmasının yanı sıra hafızayı da geliştirip güçlendirmektedir. Evde hazırladığınız yemeklere ve salatalara mutlaka 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı katın.

Baklagiller: Ülkemiz mutfağında en çok kullanılan besinlerin başında gelen baklagillerin de beyin gelişimine olumlu katkısı bulunmaktadır. Bunun sebebi içeriğinde bolca protein, kompleks karbonhidrat, lif vitamin ve mineraldir.

Süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinde bulunan D vitamini ve kalsiyum beyni güçlendirmede çok yardımcıdır. Eğer çocuğunuz süt içmeyi sevmiyorsa ona yoğurt, ayran ya da sağlıklı sütlü tatlılar yedirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.