Mutluluk veren depresyona iyi gelen 5 bitki çayı

Bilimsel olarak sakinleştirdiği ispatlanın 5 bitki çayı

0 44

Bazı yiyecek ve içeceklerin beynimizdeki mutluluk hormonu olan serotonin ve endorfin hormonlarını salgılamaya yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.  Bu çaylardan en bilineni de Sarı Kantarondur. Sarı kantaron içerisinde bulunan birleşenler sayesinde ruh halini yükseltiyor, size mutluluk ve neşe veriyor.

Aşağıda bildireceğimiz bitki çaylarını aktarlardan satın alabilir yahut sallama çay poşedi olarak marketlerden alıp da tüketebilirsiniz. Ancak aktarlardan alıp kendiniz demlemeniz daha etkili olacaktır.

Bu Bitki Çayları Mutluluk Veriyor!

Melisa Çayı

Melisa çayı sinirleri rahatlatan, depresyona iyi gelen, mutluluk veren çaylardandır. Ülkemizde oğul otu olarak da bilinen melisa bitkisinin sinir yatıştırma özelliği oldukça yoğundur. Stresi de azaltan melisa çayı vücutta seratonin yani mutluluk hormonu salgılamaya yardımcıdır. Bunun için 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru melisa otunu ekleyip demleyebilirsiniz. Melisa çayını günde 2 fincan içmelisiniz.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron stresi gideren, sakinleştiren, psikolojiyi düzelten ve mutluluk verici bitkisel çaylardandır. Bunun sebebi içeriğinde hiperisin ve hiperforin isimli bitki bileşiklerinin vücutta seratonin hormonu salgılamasında etkili olmasıdır. Seratonin yani mutluluk hormonunu arttıran sarı kantaron çayı vücutta beyin kimsayallarının da salgılanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Sarı kantaron çayını hazırlamak için 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı sarı kantaron bitkini ekleyip bardağın ağzını kapatıp 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Çayın bitkisini süzdükten sonra içebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayının sakinleştirici etkisi oldukça yaygın olarak bilinmektedir. Dolayısıyla papatya çayı çok uzun senelerdir daha rahat uyumak, depresyon ve kaygı gibi durumların tedavisinde yaygın olarak başvurulan bir doğal çaydır. Papatya çayını hazırlamak için 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı papatyayı bitkini ekleyip bardağın ağzını kapatıp 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve papatya çayını süzdükten sonra çayınız içmeye hazır. Bu çayı günde 2-3 fincan kadar içebilirsiniz.

Lavanta Çayı

Rahatlatıcı etkisi yoğun olan bir diğer bitki ise lavantadır. Lavantanın kokusu oldukça rahatlatıcıdır ve dolayısıyla lavanta çayı depresyon, uykusuzluk ve kaygıya karşı çok etkilidir. Kokusu da çok rahatlatıcı olduğu için evinize kurutulmuş lavanta bitkisi alabilir ve bir yere koyabilirsiniz. Ek olarak lavanta çayı geçmişte rahatlatma, uyku problemlerini geçirmek ve sinirleri yatıştırma amacının yanında romatizma ağrılarını geçirmek için de başvurulan bir çaydır. Bunun için 1 su bardağı içme suyun kaynatın ve ardından içine 1 tatlı kaşığı lavanta bitkisini ekleyin. Sonrasında ocağın altını kısıp çayı 6 dakika demlenmeye bırakın. Son olarak demlenen lavanta çayını süzüp tüketin.

Kedi Otu Çayı

Kedi otu bitkisi rahatlatıcı ve mutluluk verici özellikleriyle bilinmektedir. Bu yüzden kediotu kökü çayı hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bunun için 1 fincan sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökünü katıp 10 dakika demleyin. Sonrasında çayı süzüp uyumadan yarım saat veya bir saat önce için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.