Doktor Bildiriyor Yeni Doğan Bebek Kaç Saatte Bir Ne Sıklıkla Emzirilir Ne Kadar Emer

Yeni Doğan Bebek Emzirme Süresi ve Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

0 59

Yeni Doğan Bebek Kaç Dakika Emer Kaç Saatte Bir Emzirilmeli?

Bebeğin temel besin kaynağı anne sütüdür. Bir bebek hangi besin maddelerine ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, hepsini anne sütünden alabilir. Öte yandan anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalanma riski daha düşüktür.

Bu nedenle bebeklerin düzenli olarak anne sütü ile beslenmeleri gerekir.

Yenidoğan Bebek Kaç Dakika Emzirilmeli? Dr. Yelda Mumcu Anlatıyor

Bebekler doğduktan sonraki ilk birkaç gün sürekli emme ihtiyacı duyarlar. Bu durum normal olarak kabul edilir. Doğumun ardından anne sütü ilk başlarda fazla gelmez. Hem yenidoğan bebekler de fazla süt içemez zira mideleri henüz yeterince büyümemiştir. Bebekler acıktığını 3 aşamada bildirir: Aramak, yalanmak, ağlamak. Eğer ağlamaya başladıysa iyice acıkmış demektir. Siz aranma ve yalanma hareketlerini gördüğünüzde bebeğinizi ağlama aşamasına getirmeden emzirmelisiniz, bu daha doğrudur.

Her bebeğin emme süresi farklıdır. Başlangıçta bebeğin midesi küçük olduğundan, bebekler sık aralıklarla emmek ister ve memede kalma süreleri de uzun olur. Bebeklerin büyük bir kısmı yaklaşık 15-30 dakika boyunca emmeye devam eder. Ancak bu süre her bebekte değişiklik gösterebilir. Emme süresinin 4 dakikaya ulaşmaması, 30 dakikanın üzerine çıkması ya da bebeğin emdikten sonra en az 1 ila 1,5 saat geçmeden tekrar emmek istemesi, emzirirken bir şeyin yanlış veya eksik yapıldığını düşündürür. Bebeğin doyana kadar emmesi ve doyduktan sonra memeyi kendi isteğiyle bırakması, emzirmenin sağlıklı olduğunu gösterir.

Yeni Doğan Bebekler Kaç Dakika Emer? Anneler Cevaplıyor

Yenidoğan bebeklerin çene kasları zayıftır. Doğumun ardından ilk 10 günlük süre içerisinde emme süresi 10 dakika iken, 2. haftadan itibaren bu süre 15-20 dakikaya çıkabilir. Bebekler kaç dakika emer sorusunun cevabı özetle budur. Bebeğinizin emme süresi 10 dakikanın altında ise, sık sık acıkır ve emme isteği duyar.

Bebeklerin midesi, anne sütünü hemen sindirir. Bu nedenle bir bebek emdikten 1-2 saat sonra yeniden acıkır. Yenidoğan bebeğiniz varsa emzirme aralığınız 2 saatte bir olmalıdır. 3 saatten daha uzun sürmemelidir.

Yenidoğan Bebek Kaç Saatte Bir Emzirilir? Dr. Şenay Doğan Anlatıyor

Yenidoğan bebekler 24 saat içerisinde 8-12 defa emzirilmelidir. Başka bir deyişle, 2-3 saat arayla anne sütü verilmelidir. Anne sütünün daha yeni gelmeye başladığı dönemde her saat başı veya bebek istedikçe emzirilebilir. Emzirdikten sonra bebek kucağa veya omza yatırılıp sırtına nazikçe masaj yapılarak gazı çıkarılmalıdır. Bebeğiniz emdikten sonra ağzından gaz çıkarmazsa yan yatırmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.