Burnu Tıkalı Bebeğin Soğan Suyu İle Burnu Nasıl Açılır?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Soğan Nasıl Kullanılır?

0 117

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Soğan Nasıl Kullanılır?

Bebeklerin burnu neden tıkanır sorusu anneler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü bu durum neredeyse her bebekte görülebilen bir problemdir. Bebeklerin burnu, yetişkin bir insanın burnundan daha dar bir yapıya sahiptir ve çabucak tıkanabilmektedir. Bu yüzden bebeklerde burun tıkanması oldukça yaygındır. Bebeğin burnu tıkalıysa beslenmekte ve uykuya dalmakta güçlük çeker, kısacası hiç rahat edemez. Siz de bebeğimin burnu tıkandı diye endişe ediyor ve bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm arıyorsanız aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak minik yavrunuzu bu sıkıntıdan kurtarabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Soğanla Açma

Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermenin yollarından biri soğan kullanımıdır. Bunun için 1 adet soğan doğranır ve bir tabağa alınıp bebek beşiğinin yakınına koyulur. Uzmanlar burun tıkanıklığını açmak için soğan kullanmanın geleneksel ve etkili bir yöntem olduğunu bildirmektedir. Soğanın içerisinde bulunan sülfür, burunda katılaşmış olan mukusu yumuşatarak akmasını sağlar. Keskin kokusu biraz rahatsız edici olabilir fakat bebeklerdeki burun tıkanıklığına çok iyi gelecektir. Kokusuyla bebeğinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Soğan Suyu Kullanımı

Bu doğal yöntem, Rusya’da yaşayan Tatjana Garascenko isimli bir profesör tarafından keşfedilmiştir. Bilhassa yenidoğan döneminde görülen burun tıkanıklığı için birebirdir ve hiçbir zararı mevcut değildir.

Bir miktar suyu kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra bu sudan 5 damla alıp bir damla soğan suyuyla karıştırın. Bebeğinizin burnuna hazırladığınız karışımdan 1-2 damla damlatın. Günde 1 kez yahut her gün 2-3 defa tekrarlayın. Böylelikle bebeğinizin burnunda birikmiş olan mukus akıp gidecektir. Ayrıca bu yöntem beyin iltihabını önler ve sinüzit rahatsızlığına faydalıdır. Zararlı mikroorganizmaları bebeğinizden uzak tutar.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Gidermenin Diğer Yöntemleri

Dilerseniz sözü Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu’ya bırakalım:

Serum fizyolojik damlalar, bebeklerdeki burun tıkanıklığını yok eder. Bu ürünü her eczaneden rahatlıkla temin edebilirsiniz. 2 saat arayla bu damlayı kullanarak bebeğinizin tıkalı burnunu açıp rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin nefes alırken zorlanmaması için bunu ihmal etmemelisiniz. Herhangi bir yan etkisi de yoktur. Bebeklerdeki burun tıkanıklığını açmak için uygulanacak en sağlıklı ve en etkili yöntem budur. Serum fizyolojik uygulanırken birkaç damla değil ampulün tamamı kullanılmalıdır. Fakat bu işlem zordur ve bebeğinizin çok ağlamasına sebep olabilir. Yanınızda başka birinin de olması size kolaylık sağlayacaktır.”

Burun Aspiratörü Kullanma

Bebekler için burun aspiratörü eczanelerde bulunabilir. Bu cihazın ucu yavaşça bebeğin burnuna yerleştirilir. Ağızlık kısmından yavaş yavaş nefesle içeri çekilir. Böylece bebeğiniz burun tıkanıklığından kurtulacak ve huzura kavuşacaktır.

Banyo Yaptırın

Bebeğinizin burnu tıkandıysa ona ılık bir banyo yaptırarak burnunun nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ardından burundaki mukus dışarı çıkacak ve bebeğiniz rahat bir nefes alacaktır.

Buhar Makinesi Kullanın

Bebeğin yattığı odada buhar makinesi çalıştırmak da burun tıkanıklığına çare olacaktır. Burundaki salgıyı sıvılaştıran buhar makineleri tıkanıklığı kısa sürede açar. Bebeğinize banyo yaptırırken meydana gelen nem, burunda kuruluğa sebep olur. İşte buhar makinesi bu sorunu da ortadan kaldırır.

Emzirin

Bebeği sık sık emzirmek ona iyi gelecektir. Ek gıdaya başlasa bile anne sütü alması çok faydalıdır.

Not: Pamuklu çubuğu veya kıvırdığınız peçeteyi bebeğinizin burnuna sokmayın. Aksi takdirde bu gibi sert ve sivri cisimler bebeğinizin burnuna zarar verir. Üstelik kirleri temizlemek bir yana, iyice derine gitmesine yol açar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.