Erkek Bebek Hareketleri Nerede Ne Zaman Hissedilir Uzmanlar Bildiriyor

Hamilelikte Erkek Bebek Hangi Tarafta Sağda mı Solda mı Olur

0 27

Erkek Bebek Anne Karnında Nasıl Oynar Nasıl Hareket Eder Anne Karnında Erkek Bebek Duruşu

Hamilelikte bebeğin anne karnında hareketini hissetmek, eşi bulunmaz, harika, mutluluk verici bir durumdur. Erkek veya kız bebeği bekleyen anne adaylarının bunu ne zaman yaşanacağı çok merak edilir.

Hamilelikte Erkek Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Halk arasında hamilelikte bebek hareketi sağ tarafta hissedilirse bebeğin erkek, sol tarafta hissedilirse bebeğin kız olacağına işaret ettiğine inanılır.

Sual: Anne karnında erkek bebek nerede durur, erkek bebeğin hareketleri nerede hissedilir? “Eğer anne karnındaki bebek soldaysa kızdır, sağdaysa erkektir.” Diyorlar. Bu tıbbi açıdan doğru mu?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı:(Kesinlikle doğru değil)

Erkek Bebek Kaçıncı Haftada Hareket Eder?

Kız bebeklerin erkek bebeklere göre daha geç hareket ettiği bilinmektedir. Ancak erkek bebeklerden daha aktiftirler. Erkek bebeğin hareketleri gebeliğin 15. haftasında hissedilmeye başlanır. 20. haftada ise erkek ve kız bebeklerin hareketleri belirgin şekilde hissedilir. 15. haftadan 20. haftaya kadar erken dönemdir. Bu dönemde bebeğin hareketleri daha seyrektir ve ilerleyen haftalarda fazlalaşır.

Erkek bebekler genelde tekme atarken, kız bebekler ise dönme hareketi yapmaktadır. Erkek bebekler kız bebekler kadar hareketli değildir. Ancak şiddetli tekme attıkları söylenebilir. Bu, bilimsel açıdan kesinlik ifade etmez fakat genel durum bu şekildedir.

Hamilelikte Bebek Ne Zaman Hareket Etmeye Başlar, Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne karnında bebek hareketleri gebeliğin 7. haftasında başlar. Bu hareketler ultrasonda görülebilir fakat bebek henüz daha çok küçük olduğundan anne, bebeğinin tüm hareketlerini hissedemez.

Bebeğin hareketleri 20. haftadan itibaren daha iyi hissedilmeye başlanır. Özellikle 24. haftadan sonra bebek daha da hareketlenir. Fakat önceden doğum yapmış kadınlar, hamileliğinin 16. haftasında bebeğinin karnında hareket ettiğini hissedebilir.

24.haftanın ardından, bebeğin hareketleri iyice artar. Gebeliğin 24. haftasından sonra anne adayları bebeğinin hareketlerini daha sık ve yoğun olarak hisseder. Fakat bebek bazen hareket etmediğinde telaşa kapılır ve “bebeğim hareket etmiyor, kötü bir şey mi oldu?” diye endişelenir. Eğer 26 hafta geçtiği halde bebeğinizin hareketlerini hissedemiyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Hamilelikte Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapmalıdır?

  • Bebeğinizi hareketlendirmek istiyorsanız bir şeyler yemeniz faydalı olacaktır. Protein bakımından zengin gıdalar tüketmek bebeğin hareketlerini artırabilir.
  • Bebeğinizle devamlı iletişim halinde olmak, aranızdaki bağı güçlendirecektir. Anne adayının bebeğiyle konuşması, onu uyarır ve hareketlenmesini sağlar.
  • Baharatlı gıdaların da uyarıcı etkisi vardır.
  • Anne adayının karnına ışık tutması da bebeğin dikkatini çeker ve onu harekete geçirir. Çünkü rahimde bulunan bebek, ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Bebeğinizin hareketini hissetmek için bu yönteme başvurabilirsiniz. Örneğin bir el feneri alarak karnınıza tutun. Doğrudan yansıyan ışık, bebeğinizin hareketini tetikleyecektir.

Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek Tıklayın

Anne Karnında Bebeği Hareket Ettirmek İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.