Evde makinesiz sağlıklı ekmek yapımı hemde 20 dakikada!

Evde kolay ekmek yapımı tarifi tam size göre...

Evde ekmek yapımı
0 24

Evde Ekmek Yapımı hemde makinesiz!

Evde ekmek nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, bu harika bir başlangıç olabilir. Evde ekmek yapımı için bu kolay ekmek tarifi hem lezzetli hemde çıtır çıtır. Ayrıca evde makinesiz ekmek yapımı herhangi bir teknolojik cihaz gerekmeden pişmeye başladığında fırınınızdan gelen harika ekmek kokuları sizi kendinizden geçirecek. Ben hazırım diyorsanız haydi evde sağlıklı ekmek yapımı nasıl oluymuş başlayalım.

Evde ekmek yapımı tarifi

Ekmek pişirmeyi öğrenmek istiyorsanız, bu harika bir başlangıç olabilir. Evde ekmek yapımı için bu kolay ekmek tarifi hem lezzetli hemde çıtır çıtır. Pişerken fırından gelen harika ekmek kokusu sizi kendinizden geçirecek.

 • 1 Paket Instant Kuru Maya (10 gram)
 • 2-1/4 Su Bardağı Ilık su (40-45 derece)
 • 3 Çorba Kaşığı Şeker
 • 1 Çorba Kaşığı Tuz
 • 2 Çorba Kaşığı Kanola yağı
 • 530 – 575 Gram Çok amaçlı beyaz un
 1. Şeker, tuz, maya, yağ ve 3 su bardağı un ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın. Yumuşak bir hamur oluşturmak için azar azar un ekleyerek yoğurun, mesela her seferde 1/2 fincan kadar.

 2. Hamuru kaptan unlu bir yüzeye alın. Pürüzsüz ve elastik olana kadar, 8-10 dakika kadar yoğurun. 

 3. Daha sonra önceden yağlanmış bir kaseye koyun, diğer tarafının yağlanması için bir kez çevirin. Üzerine bir kapak veya streç kapatın ve hamur iki katına çıkana kadar yaklaşık 1 ila 1,5 saat sıcak bir yerde kabarmaya bırakın.

 4. Hamuru hafifçe yumruklayın, önceden az miktarda unlanmış bir yüzeye alın ve iki eşit parçaya bölün. Her birini somun haline getirin. İki ayrı yağlanmış ekmek pişirme kabına yerleştirin. Kapaklarını kapatıp 30-45 dakika biraz daha kabarmak üzere dinlenmeye bırakın. Yaklaşık iki katına kadar yükselecektir.

 5. Önceden ısıtılmış 375 derece fırında 30-35 dakika veya rengi altın kahverengine ulaşana kadar pişirin. Piştikten sonra pişirme kabından tel ızgaraya alıp oda ısısında 30 dakika kadar soğumasını bekleyin.

Pişerken fırın kapağını sürekli açmayın ısısını kaybetmeden ağır pişsin. Fırının ısıyla oynamayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.