Galeta Kaç Kalori Yapar Kilo Yapar mı?

1 Adet Galeta Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

0 212

1 Adet Galeta Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı?

Galeta, evlerden neredeyse hiç eksik olmayan bir atıştırmalıktır ve bilhassa kilo vermeye çalışanlar bu ürüne daha çok rağbet göstermektedir. Grissini diye de isimlendirilen galeta, diyet yapan ve her zaman formda kalmak isteyenlerin vazgeçilmezidir. Bir kraker çeşidi olan galeta, tahıllı, kepekli ve kakaolu gibi farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Zayıflamaya çalışanların sürekli galeta tüketmesi, galeta kilo yapar mı? ve galeta gerçekten zayıflatır mı? gibi konularda merak uyandırmıştır.

Galeta Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 adet büyük boy galetanın 98 kalori olduğunu bildiriyor.

Yrd.Doç.Dr. Vehbi Altunçul anlatıyor:

“1 adet galetada hemen hemen 65 kalori bulunur. Bir ince dilim beyaz ekmeğin kalorisi 90 iken, bir dilim kepekli ekmekte ise 60 kalori vardır. Buradan anlaşıldığı üzere 1 adet galeta ile 1 dilim kepekli ekmek kalori açısından birbirine çok yakındır. Tüketilen galeta çeşidi ve miktarı da galetanın kilo yapıp yapmaması noktasında belirleyici bir faktördür. Örneğin siz tuzlu, yağlı veya baharatlı galeta tüketiyorsanız daha çok kalori alacağınız kesindir. Fakat kepekli, tuzsuz galetaların kalori oranı daha düşüktür. 1 adet büyük boy galeta bir dilim ekmeğe denktir ve bu yüzden çok fazla galeta yemek maalesef size kilo kazandıracaktır.”

Galeta Kilo Yapar mı?

Uzun bir çubuğa benzeyen ve hamurdan elde edilen krakerlere galeta denir. Bazen az tuzlu bazen de tamamen tuzsuz olarak yapılan bu ürünün susamlı, kepekli, sade, baharatlı ve light gibi çeşitleri vardır. Hepsinin tadı ayrı güzeldir ve bu nedenle kilo vermek isteyenler ve ideal kilosunu muhafaza etmeye çalışanlar tercihini çoğu zaman galetadan yana kullanmaktadır. Ancak galeta konusunda bazı söylentiler yayılmaya başlamış ve insanlar galeta kilo aldırır mı?  yoksa zayıflatır mı? diye ikilemde kalmışlardır. Diyet ürünleri grubunda yer alan galetalar hakkında herkes değişik bir yorumda bulunmaktadır. Fakat net olarak galeta kilo yapar veya galeta zayıflatır demek mümkün değildir. Piyasada birbirinden farklı birçok galeta ürünü mevcuttur ancak bunların hiçbiri direkt olarak zayıflatıcı bir etki gösteremez. Üstelik galetanın çok az kalorili olduğu da söylenemez. Bu yüzden galeta tüketirken dikkatli olmanızda yarar vardır. Yoksa kilo yapma riski söz konusudur.

Doğrudan kilo aldırmasa bile tükettiğiniz galeta çeşidi ve miktarı kilo almanızı etkileyecektir. Yağlı, baharatlı, tuzlu galeta tüketiyorsanız daha çok kalori almış olursunuz. Lakin kepekli ve tuzsuz galetaları tercih ediyorsanız aldığınız kalori de azalacaktır. Ekmeğe alternatif olarak öğününüzde galetaya yer verebilirsiniz ancak bunu maximum 2 adet ile sınırlandırmalısınız. Bir öğünde daha çok galeta yerseniz size kilo verdirmeyecek, aksine kilo yapacaktır. Az miktarda tüketmeniz ise bu soruna engel olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.