Hamileler Ciğer Yiyebilirmi, Hamileyken Ciğer Ellemek Ciğere Dokunmak

Hamilelikte Ciğer Yenir mi, Gebelikte Ciğer Yemek Güvenli mi?

0 3.355

Gebelikte Ciğer Yemek

Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yolu sağlıklı ve doğru beslenmeden geçer.  Hamilelikte ciğer yenir mi? makalemizde bu eti çeşidini seven kişilere gebelikte ciğer tüketimi hakkında bilgiler verdik. Hamilelikte beslenme fetüsü doğrudan etkiler. Gebelikte kısıtlı miktarda ve bolca tüketilmesi gereken pek çok yiyecek çeşidi vardır.  Karaciğer henüz doğmamış bebeğin gelişimine olumlu ve olumsuz etkileri olan bir besindir.

Sual: Hamileler ciğer yiyebilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Caner Sönmez’in cevabı (Aşırı seviyelerde A vitamini doğmamış bebeklerde sakatlık yapabilir. Hamilelikte, (700 mikrogramdan fazla) A vitamini takviyesi almaktan kaçınmalısınız. Ciğer (yüksek seviyelerde A vitamini içerebilir) veya ciğerden yapılan herhangi bir şey yemekten de kaçınmalısınız)

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Özlem Sert’in cevabı: (Karaciğer çok fazla A vitamini içerdiğinden ve fazla alınan A vitamininin (günde 3000mcg üzeri) toksik etkisinden ve düşük tehlikesine sebep olabileceğinden çok fazla tüketilmemelidir.)

Karaciğerde sağlığımız için yararlı olan Demir, A vitamini, Protein, Folik asit gibi birçok besin maddesi bulunuyor; Protein ve folik asit bebeğinizin büyümesini desteklemek için önemli olmakla birlikte, demir kanda yeterli hemoglobinin oluşumunu sağlar.

Ciğerde bulunan A vitamini ise gebelikte ciğer tüketimini olumsuz yapan faktördür. Karaciğer, A vitaminini yüksek miktarda içerir. Tam miktar ise ciğerin çeşidine göre değişir. Mesela sığır ciğeri tavuk ciğerinden daha fazla A vitamini içerir. Karaciğerde bulunan A vitamini retinol formundadır. Bu formdaki A vitamininin aşırı tüketimi doğum kusurlarına neden olabilir. Kusurlar mutasyonlar biçiminde olabilir ve hatta kanserli hücrelerin gelişimine yol açabilir.Böylece retinol hamile kadınlar için zararlı kabul edilmektedir ve herhangi bir biçimde tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Ayrıca yüksek kolestrol içeriği ile, herkes için tehlikelidir.

Gebelikte Ne Kadar Ciğer Yemek Güvenlidir?

Hamilelikte belli miktarda ciğer yemek, şu kadar yerseniz güvenli diye hiç bir bilimsel kanıt yoktur. 1 porsiyon dana ciğer, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından günlük alınması gereken A vitamininden üç kat daha fazladır.  Gebelikte ciğer yemek yerine et, tavuk gibi diğer et çeşitlerini güvenle tüketebilirsiniz.

Ayrıca “Gıda Standartları Kurumu” (Food Standards Authority) da çok fazla A vitamininin bebeğe zararlı olabileceğinden hamile kadınlara karaciğer yememeyi tavsiye ediyor.

Doktorlar gebelikte günde 2500 U A vitaminin güvenli olduğunu bildiriyor. Bu miktarı aşanlar doğum kusurları ve çeşitli komplikasyonlarla karşılaşabilirler.

A vitamini, diğer formuna karotenoid denir, meyve ve sebzelerde bulunan bir A vitamini formudur. Bebek bekleyen anneler için A vitaminin karotenoid formu için herhangi bir kısıtlama yoktur, güvenle tüketilebilir.

Gebelikte A vitamini temin edebileceğiniz güvenli kaynaklar ise şunlardır; Havuç, tatlı patates, kabak, ıspanak, karalahana, şalgam ve pancardır.

Tüm bu besinle antioksidan açısından zengindir ve bağışıklığı güçlendiren antioksidan deposu yiyeceklerdir. Bu sebzelerde A vitaminin vücudumuz için yararlı olan beta karoten formu yer almaktadır.

Hamileyken Ciğer Yemek Bebekte Doğum Lekesine Neden Olur mu?

Dut, vişne, dalak, karaciğer yemenin veya dokunmanın doğum lekelerine yol açtığı inancının tamamen yanlış olduğu vurgulayan Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, bebeğin dış görünümündeki sıra dışılıkları anne adayının beslenmesiyle ilişkilendirmenin doğru olmadığını belirtti. Bu sorunların anne karnındaki enfeksiyonlardan, dış etkenlerden (radyasyon) ve genetik nedenlerden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.