Hamilelik Sonrası Doğumdan Sonra Şişlik Ödem İçin Bitkisel Çözüm

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır Nasıl Geçer Ödem Söktürücü Tarifler

0 1.681

Doğumdan Sonra Şişlik  ve Ödem İçin Ne Yapmalı?

Doğum sonrası ödem, vücutta şişlikler sık karşılaşılan bir durumdur.  Bu durum genellikle ellerde, ayaklarda, kollarda ve yüzde meydana gelir. Ödemin atılması, hamilelikten sonra birkaç ayı bulabilir. Makalemizde hamilelikten, doğumdan sonra ödem atmaya yardımcı yöntemleri bildireceğiz.

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Giderilir?

Lahana Yaprağı

Hamilelikte şiş ödemli yerlere lahana yaprağı koymak alandan fazla suyun atılmasına yardım eder ve rahatlık sağlar. Bunun için, su kullanmadan yaprakları temizleyin ve önce buzdolabında soğutun. Şimdi, bu soğumuş yaprakları soğuk kompres yapmak için şişmiş alanın üstüne koyun. Yapraklar ıslanana kadar tutun. Ağrı azalana kadar ıslanan yaprakları yenileriyle değiştirin. Bunu ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta rahatlayana kadar yapabilirsiniz.

Bol Su Tüketin

Su, vücutta tutulan fazla suyu atmaya yardım eder böylece şişkinliği azaltır. Birçok insan su içerseniz vücutta daha fazla su olacağını düşünür. Ancak bu fikir yanlıştır, çünkü su vücuttaki fazla suyun idrarla atılmasını sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ödem belirtilerini azaltmasıyla bilinen etkili bir kürdür. Potasyum bakımından zengin olarak vücuttaki potasyum seviyesini tazeler ve sıvı tutumunu önler. Dahası, iltihap karşıtı özellikleriyle ödem ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 • 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin. Günde iki kez için.
 • Diğer bir seçenek ise eşit miktarda su ve sirke karışımında bir havluyu ıslatmaktır. Havluyu etkilenen alana sarın, dakikalarca bekletin. Bunu ödemli bölgelerde, günde birkaç kez yapın.

Egzersiz

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar ödeme daha yatkındır. Egzersiz ve fiziksel aktiviteler hem ödem oluştuğundaki belirtilerin yoğunluğunu azaltır hem de bunları önler.

Vücudun etkilenen bölgesindeki kasları mümkün olduğunca hareket ettirin. Bu dokulardan sıvıyı yok etmeye yardımcı olacaktır..

 • Günde 30 dakika koşu veya tempolu yürüyüş yapın.
 • Ödem belirtilerini azaltmak için haftada birkaç gün yüzmeye gidin. Ödemi azaltabilen farklı egzersizlerle ilgili doktorunuza da danışabilirsiniz.

Tuz Alımını Sınırlayın

Yüksek tuz tüketimi ödem riskini arttırır. Yüksek miktar sodyum dokularda su birikmesine neden olur.

Sağlık uzmanları günde 2.300 mg’dan (1 tatlı kaşığı kadar) az sodyum önermektedir. Ancak her gün almanız gereken belirli sodyum miktarıyla ilgili doktorunuzla konuşun.

Maydanoz

Maydanoz fazla sıvının vücuttan atılmasına yardım ederek şişkinliği azaltmada faydalıdır. Etnofarmakoloji Dergisi’nde 2002’de yayınlanan bir çalışmada maydanozun idrar söktürücü etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Sodyum ve potasyumun yeniden emilmesini dahi engeller.

 • 1 tatlı kaşığı kuru maydanozu 2 bardak suya ekleyin. 10 dakika kaynatıp süzün. Kahvaltıdan önce sabahları günde 1 kez için.
 • Diğer bir seçenek ise macun yapmak için maydanoz yapraklarını ezmek ve etkilenen alanlar üzerine uygulamaktır. 30 dakika bekletin sonra ılık suyla durulayın. Günde 2 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca salatalarınıza, çorbalarınıza, sandviçlerinize ve diğer yemeklerinize ekleyerek daha fazla maydanoz tüketin.

Karahindiba

Karahindiba bitkisi doğal idrar sökücü olarak rol oynar ve böylece sıvı atımını destekler. Ayrıca vücuttaki sodyumu dengeleyen potasyuma sahiptir. Böylece ödemden kaynaklanan şişkinlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardım eder.

 • 1 tatlı kaşığı taze veya kurumuş karahindiba yapraklarını bir bardak sıcak suda karıştırın.
 • Üstünü kapatın, 5-7 dakika demleyip süzün.
 • Günde 2-3 bardak karahindiba çayı için.

Limon Suyu

Limon suyu içmek vücutta ödemden kaynaklanan şişkinliği azaltabilen, vücuttan fazla su ve toksinin atılmasına yardım eder. Ek olarak, iltihap karşıtı faydalar sağlar..

 • 2 yemek kaşığı limon suyunu bir bardak ılık suda karıştırın.
 • Bir miktar organik balla tatlandırın.
 • Bu limon suyunu günde birkaç kez için.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumu birçok sorunda kullanılabildiği gibi, ödem tedavisinde de faydalıdır. Kişniş tohumlarının iltihap karşıtı özellikleri ağrı ve ödemi azaltabilir. Ayrıca, bu tohumlar kan dolaşımını destekler.

 • 3 temek kaşığı kişniş tohumunu 1 bardak suda karıştırın.
 • Kaynayana kadar ısıtın, sonra su yarıya inene kadar kaynatın.
 • Süzün ve soğumasını bekleyin.
 • Belirtiler geçene kadar bu çayı günde 2 kez için.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.