NIT idrarda nitrit nedir lökosit esteraz pozitif nitrit negatif ne demek

Yaban mersini mesane ve idrar yollarında özellikle de E-coli bakterisine karşı etkili olduğu bilinmektedir.

NIT idrarda nitrit nedir | idrarda nitrit tedavisi | idrarda nitrat pozitif |
0 123

NIT idrarda nitrit nedir, tam idrar tahlillerinde idrar yollarında iltihap varlığının bulgularından biri idrarda nitrit çıkmasıdır NIT ise kısaltmasıdır. İdrar yolları iltihabını anlamak için idrar kürleride yapılır fakat idrar kürleri 24-48 saat arası sürer.

Ayrıca uzman personel gerektiren maliyetli bir testtir bunun yerine idrar tahlilleri daha kısa süren ucuz bir yöntemdir. Doktorunuz gerek görürse ayrıca idrar kürü yaptırabilir.

NIT idrarda nitrit nedir neden olur

Nitrit, lökosit estraz ve diğer multiparametre idrar analizleri, bazı iltihap türleri hakkında kesit sonuç verir. İdrarda nitrite neden olan en yaygın durum e-coli bakterisidir. Tabiki bütün idrar yolu enfeksiyonları nitrite neden olmaz. Örneğin lökosit esteraz pozitif nitrit negatif sonucu idrarda yolu iltihabına işaret eder.

NIT idrarda nitrit neden olur

İdrarda bulunan nitrit aslında nitratın e-coli ve bazı bakteriler nedeni ile nitrite dönüşmesidir. Nitirte neden olan durumlar genellikle idrar yolu iltihabına dışarıdan yerleşen bakteriler neden olur. Tedavi edilmediği taktirde bu bakteriler mesane ve böbreklere kadar ulaşabilir.

Ayrıca böbrek taşı ve kumu idrar yolu tıkanıklığına neden olur, bu durum ise idrarda bakteri üremesine neden olur.

Ortak ve umuma açık tuvalet ve banyo gibi yerlerde bakteri bulaşma riski yüksektir. Tuvalet ve genital bölge temizliğini dikkat etmeyen kişilerde idrar yolunda nitrit ve iltihaba neden olan bakteri riski her zaman daha yüksektir. E-coli bakterisi insan dışkısında bulunur.

Tam idrar tahlillerinde bakılan eritrosit, hemoglobin, keton, albümin, dansite ve lökosit gibi maddelerden bazılarının varlığı nitrit üremesine neden olabilir.

NIT idrarda nitrit belirtileri nelerdir

  • Kötü kokulu ve regl değişen idrar
  • Ağrılrı ve zor idrar yapma hissi
  • İdrarda yanma ve batma
  • Yüksek ateş ve titreme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Bel ve sırta vuran ağrılar

NIT idrarda nitrit tedavisi

Doktorunuz diğer tahlilleri ile birlikte idrar yolları iltihabı teşhisi ettikten sonra antibiyotik ilaç tedavisi başlatabilir. İstirahat ve bol su içmenizi tavsiye edebilir, bol su içmek idrar yollarındaki enfeksiyonu çabuk atlatmanıza yardımcı olur.

Nitrit ve lökosit pozitif ne demek

İdrar tahlilinde nitrit ve lökosit çıkması alt ve üst idrar yolunda enfeksiyona neden olan şu bakterileri akla getirir. Escherichia coli, klebsiella, enterobacter, citrobacter vb.

İdrar yolları bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir

Kalp, damar, tansiyon, şeker hastalığı gibi sistemik bir hastalığınız yok ise ve doktorunuza danıştığınızda aksini belirtmiyorsa aşağıdaki bitkisel tedaviler faydalı olabilir.

Karbonatlı su 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ilave edin karıştırın ve için. Karbonatlı su idrar yollarındaki ph dengesini değiştirir tedaviye yardımcı olur.

Yaban mersini mesane ve idrar yollarında özellikle de E-coli bakterisine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Günde iki bardak şekersiz kızılcık suyu çok etkili bitkisel tedavi yöntemidir.

Ananas meyvesinde bulunan bromelayin enzimi antibiyotik tedavisine yardımcı olur. Keten tohumu ise hem bağışıklığı güçlendirir hem de idrarı söktürür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.