Hamilelikte Acı Yemek Cinsiyet İlişkisi Kızmı Erkekmi

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır Zararları Nedir

Free picture (Hot pepper on the table) from https://torange.biz/hot-pepper-table-46617
0 32

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelik, çok özel bir süreçtir ve bu dönemde anne adayının sağlığına her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerekir. Gebelik sırasında yapılan küçük hatalar bile çeşitli sağlık problemlerinin doğmasına yol açabilir. Bundan dolayı hamilelerin beslenme konusunda son derece dikkatli olmaları lazımdır. Zira sağlıksız ve dengesiz beslenme uygulamaları, pek çok hastalığı beraberinde getirir. Bu konuda hamilelerin en merak ettiği sorulardan birisi de; hamileler acı ve baharatlı yiyebilir mi? sorusudur. Bu hususta uzmanlar tarafından verilen bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Hamilelikte Acı Yemek Acı Aşermek Hangi Cinsiyete İşaret Eder?

Toplumumuzda hamilelikte acı, ekşi besinler aşermenin kız bebek sahibi olacağınıza delalet ettiğine inanılır.

Hamilelikte Acı Yemek Hamile Kadına Zarar Verir mi?

Bazı kadınlar gebelik süresince acılı şeyler tüketirler ve zaman zaman acı yiyecekleri aşerirler. Ölçülü olmak şartıyla hamilelikte acı besinler tüketmenin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat bebeğe zararı olmasa bile annenin midesinde ekşime ve yanma gibi şikayetlere sebep olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Acıyı çok seviyorsanız ve tüm bu îkazlara karşın yine de acılı gıdalar yemekten kendinizi alıkoyamıyorsanız, o halde mide yanması ile başa çıkmak için acılı besin tüketiminden sonra bir kaşık bal yiyebilir veya bir bardak süt içebilirsiniz. Böylece mideniz biraz rahatlayacaktır.

Hamilelerin çoğu bu süreçte acı şeyler yemeye devam etmektedir ve bunun sonucunda da reflü, mide ekşimesi ve mide yanması gibi şikayetler yaşamaktadırlar. Üstelik mide ekşimesi acılı şeyler tüketmeyen hamilelerde de yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. Acı tüketimi ise mide ekşimesinde artışa yol açabilmektedir.

Acılı gıdaların hamileler için mutlak surette yasak olduğu söylenemez. Her kadın hamileyken acı aşerebilir veya eskiden beri acı yemeye alışık olanlar bundan vazgeçmek istemezler. Yukarıda da belirtildiği gibi acı tüketiminin bebeğe bir zararı söz konusu değildir ancak acı yemenin anne adayında mide problemlerine neden olabileceğinin bir kez daha altını çizmek faydalı olacaktır.

Acı tüketirken mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklar yaşayabileceğinizi aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Siz de acı yemeye bayılanlardansanız ve hamilelikte acılı lezzetlerden kopmak istemiyorsanız, aşırıya kaçmadan yemekte serbestsiniz. Yani doyana kadar değil de bu isteğinizi bastıracak kadar az miktarda tüketebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Neler Yenmemelidir?

Gebelikte çok fazla kafein tüketmekten kaçınılmalıdır. En fazla 2 fincan Türk kahvesi içilebilir. Alkolün azı bile tavsiye edilmemektedir. Zira alkol, kan-beyin bariyerini aşabilir. Bu ise, bebeğin bedensel kusurlar, zeka geriliği ve öğrenmede zorluk gibi durumlarla karşılaşmasına yol açabilir.

Çiğ veya az pişmiş et: Bu ürünler asla tüketilmemelidir. Çünkü çiğ ya da az pişmiş etlerin toksoplazma riski yüksektir. Toksoplazma, düşük yapmaya veya bebeğin fiziksel açıdan kusurlu doğmasına sebebiyet verebilir. Et ve tavuklar, pembeliği tamamen gidinceye dek pişirilerek tüketilmelidir.

Hamilelikte karides, midye, istiridye ve benzeri kabuklu, az pişmiş ya da çiğ deniz ürünleri tüketmekten uzak durulmalıdır. Gebelikte suşhi de yenmemelidir. Çiğ deniz ürünlerindeki salmonella bakterisinin zehirlenmeye sebep olma tehlikesi vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.