Hamilelikte Erik Aşermek Yemek Cinsiyet İlişkisi

Hamilelikte Erik Yemek Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 17

Hamilelikte Erik Aşermek

“Erik, sağlığa çeşitli faydaları olan bir besindir. Siz de, hamilelikte erik yemenin faydaları nelerdir? diye merak ediyorsanız, gebelikte erik yemenin yararlarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz.”

Erik, mineral hazinesi meyvelerden biridir ve hamile olan her kadının beslenme programından eksik etmemesi gereken en önemli yiyeceklerdendir. Anne adaylarının çoğu, gebelikte erik aşermektedirler. Tıpkı diğer meyvelerde olduğu gibi, erik tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı ve günlük olarak ideal miktarda tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hamilelikte Erik Aşermek Cinsiyet Belirtisi midir?

Halk arasında yaygın bilinen bir söz vardır. “Ye tatlıyı doğur Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi!” Toplumumuzda, gebelikte tatlı yiyecekleri aşermenin bebeğin erkek olacağına, ekşi yemenin ise bebeğin kız olacağına işaret ettiğine inanılır. Erik de ekşi bir besin olduğundan hamilelikte erik aşermenin bebeğin kız olacağını delalet ettiği düşünülür.

Hamilelikte Erik Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelerin Vitamin İhtiyacını Karşılar

Erik, bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Bundan dolayı gebelik boyunca tüketilebilecek en yararlı gıdaların başında gelir. Erik hem annenin hem de bebeğin sağlığına son derece faydalıdır. Örneğin erik, gebelikteki vitamin ve mineral gereksinimleri için iyi bir takviyedir.

Kansızlığı Önler

Bebek büyüdükçe, ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebelik esnasında kalpten daha fazla kan pompalanmaya başlar. Bunun sonucunda ise anemi yani kansızlık meydana gelebilir. Erik içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kan yapımını destekler ve hamile kadını kansızlıktan korur.

Kabızlık Ve Hemoroidi Önler

Gebelikte vücut tarafından çeşitli hormonlar salgılanır ve uterus büyümeye başlar. Buna bağlı olarak anne adayında birtakım sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Hemoroid, kabızlık ve şişkinlik gibi Gastrointestinal rahatsızlıkların hamilelikte görülme oranı yüksektir. Erik, yoğun lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve bu sayede annenin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Lif açısından zengin olan erik bağırsak sistemini çalıştırır, kabızlık ve hemoroid sorununu önler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Erik, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden, gebelikte düzenli olarak tüketimi, çeşitli solunum yolu hastalıklarını ve enfeksiyonları önler. İshal, soğuk algınlığı, grip ve buna benzer hastalıklar aslında sağlığı tehlikeye atmaz ve bir müddet içinde ortadan kaybolurlar. Fakat gebelik döneminde en basit rahatsızlıklar dahi kritik durumlara yol açabilir. Bağışıklık sisteminin daha dayanıklı olmasında, eriğin rolü büyüktür. Aynı zamanda erik, C vitamini kaynaklarından biridir.

Gestasyonel Diyabeti Önler

Gestasyonel diyabet hamilelik şekeri demektir. Hamilelikte ortaya çıkan şeker hastalığı sorunudur.

En yaygın gebelik sorunlarından biri de Gestasyonel Diyabettir. Buna engel olmak için, glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenmeye özen gösterilmelidir. Erik, glisemik indeksi düşük gıdalardan biridir. Bu itibarla erik tüketimi, gestasyonel diyabetten korunmak ve bu rahatsızlığı kontrol altına almak amacıyla başvurulabilecek en doğru yöntemlerdendir.

Kan Basıncını Düzenler

Gebelikte yüksek tansiyon ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyerek yaşamsal tehdit oluşturabilir. Erik, kan basıncının düzenlenmesinde görev alan potasyum içermektedir. Öte yandan erikteki lif düzeyi oldukça yüksektir. Bu sayede erik, Preeklampsi riskinin düşürülmesinde etkili olmaktadır.

Erken Doğumu Ve Düşüğü Önler

Erik, yüksek oranda magnezyum içerir. Magnezyum ise, kas gevşetici bir mineraldir. Bu yüzden erik meyvesi, erken doğum ve düşük riskinin engellenmesinde rol oynamaktadır.

Hamilelikte Erik Yemenin Zararları Nelerdir?

Bu konuda “her şeyin çoğu zarar, azı karardır.” atasözünü kendimize ölçü almak doğru olacaktır. Ayrıca aşırı erik tüketiminin, mide yanması ve ağrısına, ishal gibi bağırsak problemlerine yol açabileceği de unutulmamalıdır. Mide hassasiyeti olanların, çok fazla erik tükettiklerinde karın ağrısıyla karşılaştıkları bir gerçektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.