Hamilelikte Limon Yemek Düşüğe Sebep Olur mu, Limon Cinsiyet Belirtisi mi?

Hamilelikte Limon Yemek Faydaları Zararları Hamileler Limon Yiyebilir mi?

0 1.745

Hamilelikte Limon Yemek Faydalı mıdır?

Hamilelikte limonun ve limonlu suyun faydaları saymakla bitmez; Hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalanması önler, enerji verir, kabızlığı giderir. Makalemizde gebelikte limonlu suyun ve limon suyunun faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

Toplumumuzda hamilelikte tatlı ve ekşi besinler aşermenin anne karnındaki bebeğin cinsiyeti hakkında ipuçları verdiğine dair yaygın bir inanış vardır. ‘Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi’. Meşhur bir sözdür. Bu söz gebelikte canınızın tatlı çekmesi oğlan çocuğuna, limon gibi ekşi besinler çekmesi kız çocuğu doğuracağınıza alamet ettiğine dair kullanılır.

Hamilelikte Limonun Hamile Kadına Ve Bebeğe Faydaları

Kabızlığı Rahatlatır:

Kabızlık hamilelikte birçok kadının yüz yüze geldiği diğer bir yaygın problemdir. Uzmanlara göre her gün 1 bardak limonlu su içmek kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Limon karaciğerinizi canlandırır ve bağırsak hareketlerini arttırır, böylece atıkları vücuttan arındırır.

Sindirim Sistemini Düzenler

Hamilelikte sindirim problemleri yaşıyorsanız limonlu su imdadınıza yetişecektir. Limonlu su yalnızca kusma, kabızlık, mide yanması ve geğirme gibi sindirim problemlerini rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim kanalınızda bulunan toksik maddelerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Bebeğin Kemiklerini Güçlendirir

Limon ve limonlu su kemik sağlığı ve gelişimini destekleyen yüksek magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Limon yiyerek veya limonlu su içerek aynı zamanda bu mineralleri bebeğinize de sağlamış olacaksınız. Limon bebeğin beyin hücrelerini ve sinirlerini beslemeye yardım eden ve bebekteki kemik gelişimini destekleyen potasyum içerir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limondaki zengin C vitamini içeriği vücudun savunma mekanizmasını geliştirir ve bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklardan korumak için C vitaminine fazlasıyla ihtiyaç duyduğu hamilelik döneminde bakteri ve virüslerle savaşır. Limon C vitaminiyle doludur.

Vücudunuzda yeteri kadar C vitamini olmadığında hastalıklara karşı savunmasız hale gelirsiniz. Hamilelikte sabahları limonlu su içmek ya da limon yemek bağışıklık sisteminize etkili bir şekilde çalışabilmek için ihtiyaç duyduğu tüm C vitaminini sağlar.

Enerjinizi Artırır

Hamilelikte halsizlik sık karşılaşılan bir sorundur. Limonlu su içmek ya da limon yemek hamilelikte enerji düzeyinizi arttırır. Aynı zamanda depresyon ve endişeyi önlemeye yardımcı olur.

Hamilelikte Fazla Kilo Almayı Önler

Hamilelikte fazla kilo almak istemiyorsanız mutlaka limon yemeli veya limonlu su içmelisiniz. Limonlu su kilo vermeye çalışan kişiler için iyi bir yardım olabilir. Çünkü limon pektin lif içerir. Bu lif aşermelerle savaşmanıza yardım edebilir. Sizi şişmanlatacak aşermeleri önler. Sabahları limonlu su içtiğinizde, gün boyu daha az aşerme yaşarsınız.

Limon Hamilelikte Bedeni İçten Temizler

Günümüzde insanların tükettiği çoğu ürün ve besin birçok toksin, zararlı madde içerir. Sağlık problemlerini önlemek için bu toksinlerin vücuttan atılması gerekir. Dahası, limon serbest radikalleri vücudunuzdan arındırarak harika bir kanser karşıtı maddedir.

Hamilelikte limonlu su içmek ya da limon yemek karaciğerinizin toksinleri atma yetisini güçlendirir. Limon aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir. Antioksidanları toksinleri vücudunuzdan atmaya yardım edecektir. Üstelik karaciğerinizin işlevlerini sürdürebilmesi için enzimleri geliştirir.

Ağız Kokusunu Giderir

Hamilelikte ağız kokusu sık karşılaşılan sorunlardandır. Limon suyu içtiğinizde ya da limon yediğinizde taze nefese sahip olacaksınız. Aynı zamanda ağız kokusunu, diş ağrılarını ve diş eti iltihaplarını rahatlatabilir. Ancak sitrik asit sebebiyle limonlu su içerken dikkatli olmalısınız. Bu asit diş minesini aşındırabilir. Limonlu su içtikten sonra diş eti minesi aşınmasını önlemek için hemen dişlerinizi fırçalayın.

Hamilelikte Limon Yemek Düşüğe Neden Olur mu?

Aşırı yenilmediği sürece gebelikte limon yemek sağlıklıdır. Düşüğe neden olmaz.

Hamilelikte Limonun Zararları Nelerdir?

Mide Yanması ya da Mide-Bağırsak Rahatsızlıkları:

Limon hamilelikte birçok fayda sağlasa da yan etkilere sebep olduğu da bilinir.

Hamileliğin sonraki aşamalarında, birçok kadın mide yanmasından ya da diğer mide bağırsak rahatsızlıklarından şikayetçi olabilir. Limonun yükse asidik içeriği bu durumları tetikleyebilir. Eğer yukarıdakilerin birinden şikayetçiyseniz, limon tüketiminden kaçınmanız daha iyi olacaktır.

Limonlu Su Nasıl Yapılır?

  • Limonu ikiye kesin ve bir yarısının suyunu sıkın.
  • Bu suyu bir bardak suya ekleyin.
  • Bal gibi doğal bir tatlandırıcı da ekleyebilirsiniz.
  • Limonlu suyu hemen tüketin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.