Köprücük Kemiği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir Hangi Bölüm Bakar?

Köprücük Kemiği Ağrısı Köprücük Kemiği Neden Ağrır Nasıl Geçer?

0 4.850

Köprücük Kemiği Nedir? 

Köprücük kemiğiniz göğüs kemiğini(sternum) omuzlara bağlayan kemiktir. Köprücük kemiği epey sert, nispeten S şekilli bir kemiktir. Köprücük kemiğiniz 13 cm’dir. Kaburganızın üstünde yer alan bu kemik göğüs kemiğiniz ve omuzlarınızı birbirine bağlar.

Köprücük Kemiği Ağrısı Nedenleri

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji halsizlik, uyku bozuklukları ve hafıza problemlerinin eşlik ettiği yaygın kas-iskelet sistemi ağrısına neden olan bir hastalıktır. Fibromiyalji hastalarında köprücük kemiği ağrısı da meydana gelebilir.

Kanser

Nadir olmasına rağmen, köprücük kemiğinde ve çevresindeki bölgede kemik kanseri gelişmesi olasıdır. Bu durum şişme, ağrı ve açıklanamayan sertliğe neden olabilir. Bu kanser köprücük kemiğinden kaynaklanabilir ya da akciğerler gibi yakınındaki bölgelerden yayılabilir.

Kemik kanseri köprücük kemiğinde yaygın değildir ancak asla göz ardı edilmemelidir. Kanser köprücük kemiğinde oluşabilir ya da akciğerler gibi başka bir alandan yayılabilir. Nadir olsa da önem arz eder çünkü bu örneklerin büyük çoğunluğu kötü huyludur.

Soru: Nasıl fark ederim?

Cevap: Genellikle köprücük kemiğinde şişme ve ağrı. Aynı zamanda omuzları hareket ettirememe ya da sertlik bir gösterge olabilir.

Soru: Bu kanseri nasıl tedavi ederim?

Cevap: Bu durumun tedavisi doktorunuzun neyi uygun gördüğüne ve kanserin derecesine ya da türüne bağlıdır.

Uyku

Köprücük kemiği ağrısının diğer bir sebebi de yanlış pozisyonda uyumaktır. Yanlış pozisyonda uyumanın neticesinde boynunuzun altında ve köprücük kemiği bölgesinde rahatsızlıkla uyanabilirsiniz.

Köprücük Kemiği Enfeksiyonları (osteomyelit)

Nadir görülmesine rağmen, köprücük kemiğinde çeşitli nedenlerden enfeksiyon oluşabilir. Bu bölgedeki enfeksiyonlar hem köprücük emiğini hem de çevresindeki dokuları ve akciğer gibi organları etkiler.

Soru: Köprücük kemiğinde enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Cevap: Enfeksiyonlu köprücük kemiğine sahip olmanın belirtileri ateş, ağrı, şişme, kızarıklık ve ısınmadır.

Soru: Enfeksiyonu nasıl tedavi ederim?

Cevap: Genellikle antibiyotikler enfeksiyonu rahatlamada yardımcı olur ancak ciddi durumlarda ameliyat gereklidir.

Köprücük Kemiği Kırıkları

Bu durum köprücük kemiğindeki ağrının en yaygın sebeplerinden biridir. Kırıklar omzunuzun üstüne düşmek, uzatılan el üstüne düşmek ya da köprücük kemiğine doğrudan darbe almak gibi birçok farklı şekilde ortaya çıkar. Bu kırıklar doğum sırasında kemiği yaralanan yeni doğan bebekler dahil her yaştan insanda ortaya çıkabilir.

İki tür kırık vardır: basit ya da bileşik. Basit kırık köprücük kemiğinin etrafındaki organlara hiçbir hasar vermeyen kırıktır. Bileşik kırık ise diğer organlara zarar veren bir kırıktır ayrıca deriden de çıkabilir.

Soru: Eğer köprücük kemiği kırıksa bu durumu, nasıl bileceksiniz?

Cevap: Kırık köprücük kemiği belirtileri özellikle hareket ettiğinizde göğsünüzün üstünde ve omuz bölgesindeki ağırıdır. Aynı zamanda eğer durum ciddiyse, omuzda gözle görülür bir bozukluk vardır. Diğer belirtiler şişme, omuzda ya da köprücük kemiği bölgesinde hassasiyet ve baş dönmesidir.

Soru: Köprücük kemiğinde kırığı nasıl tedavi ederim?

Cevap: Kırığın şiddetine bağlı olarak, kol ve omzun bir süre hareketsiz kalması tavsiye edilir. 8 şeklinde köprücük kemiği desteği ya da omuz askısı kullanarak kemik hareket edemeyecektir ve siz iyileşirken sabit kalmasını sağlayacaktır.

Akromiyoklavüler Eklem Zedelenmesi

Akromiyoklavüler eklem omzunuzda bulunan 3 kemiği: köprücük kemiği, kürek kemiği ve kol kemiği birbirine bağlar.

Bağ dokusu bu kemiği çevreler, bu bağ dokuları gerildiğinde köprücük kemiği bölgesinde ağrıya yol açabilir. Bu bağ dokularını germek düşündüğünüzden çok daha yaygın ve kolaydır. Ağır bir kutuyu ya da çantayı basitçe kaldırarak bağ dokularınızı yırtabilirsiniz. Bunun yanımda, omuza alınan doğrudan bir darbe ya da vücudun bir kısmını zorlama da bu bağ dokuyu zedeleyebilir.

Soru: Bu eklemdeki zedelenmeyi nasıl anlarım?

Cevap: Belirtiler kolunuzu çektiğinizde, ittiğinizde ya da kafanızın üstüne dokunduğunuzda ağrıyı içerir.

Soru: Bu zedelenmeyi nasıl tedavi edebilirim?

Cevap: Bu zedelenme için tavsiye edilen tedavi seçeneği kol askısı ya da sabitleyici olacaktır. Ek olarak, fizik tedavi ya da düşük güç gerektiren egzersizler bağ dokusunu güçlendirmeye yardım eder.

Köprücük Kemiği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Köprücük kemiği ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Köprücük Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Tedavi

Soğuk Kompres

Soğuk kompresler köprücük kemiği ağrısını gidermekte oldukça etkilidir. Soğuk, ağrı ve iltihaplanmayı azaltan bölgeyi uyuşturmaya yardım eder.

  • Bir torbaya buz küpleri koyup ince bir havluyla sarın
  • Etkilenen bölgeye 10-15 dakika tutun
  • Birkaç gün boyunca günde birkaç defa tekrarlayın

Sıcak Kompres

Soğuk kompresler gibi sıcak kompres de köprücük kemiğindeki iltihaplanma ve şişkinliği tedavi etmeye yardımcı olur. Sıcak kompresler aynı zamanda kaslardaki ağrıyı da rahatlatabilir. Köprücük kemiğinde ağrıyan yere sıcak su torbası tutun.

Nane Yağı

Nane yağı etkili ağrı kesicilerdendir. Nane yağını doğrudan köprücük kemiğine uygulayın ve 5-10 dakika nazikçe masaj yapın. Bu yöntem ağrı ve gerginliği rahatlatmaya yardım edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.